Dr. Skull

ÖZEL DOSYA : Geri Dönüşlerini En Çok İstediğimiz 11 Yerli Rock/Metal Topluluğu

Geri Dönüşlerini En Çok İstediğimiz 11 Yerli Rock/Metal Topluluğu

Bu sefer sıralama alfabetik yapılmıştır...

2014 yılında muhteşem albümler dinledik, 2015 yılında ise muhteşem konserler dinleyeceğiz belli ki... Ocak ayında Kadıköy'de göz yaşları sel olacak zira 7 Ocak'ta yerli rock tarihimizin en önemli gruplarından Whisky ve Devil 30 yıl sonra aynı sahneyi paylaşacak. Konser vesilesi ile geri dönüşlerini en çok istediğimiz 11 yerli rock/metal topluluğunu analım istedim.

İşte karşınızda...

GERİ DÖNÜŞLERİNİ EN ÇOK İSTEDİĞİMİZ 11 YERLİ ROCK/METAL TOPLULUĞU:

ANTISILENCE

Ardında "New World Order" ve "Suffer Hits" isimli iki albüm bırakan grup özellikle son albüm "Suffer Hits" ile kapak tasarımı ve kayıt konusunda çıtayı epey yükseğe taşımıştı. Erdem Çapar yoluna Nitro ile Barış Ertunç ve Güray Gürsoy yoluna Malt ile devam etse de fi tarihindeki bir Pentagram konserinde olduğu gibi sürpriz bir Antisilence performansı fena olmazdı hani...

CULTUS

90'ların ortasında bize veda eden grup geride speed/thrash "Bodhisattva" ve grunge destekli "Eye" isimli iki şaheser albüm bıraktı. Vokalist Burak Atalay yoluna alternatif rock grubu Melek ile devam ediyor. Keşke bir süpriz olsa da tek konserliğine de olsa Cultus'ı bir arada izleyebilsek. Unutmadan bir dönem Radical Noise'da da pena sallayan Cenk-iz Açıkgöz'ün onlarca Türk metal kaydında parmağı var.

DEATHROOM

Geri dönüşü en zor olanlardan biri Deathroom. Türkiye'nin ilk death metal demosu olan "Violate New Born" kapağından şarkı sözlerine kadar tam bir klasik... Grubu dağıttıktan sonra bir süre Asafated ile takılan Hakan Nurcanlı daha sonrası Stage Terror, Neoplast, UÇK Grind ile takılsa da kendi özgü işlerine Art Diktatör ismi altında devam ediyor.

DR. SKULL

Dünya üzerinde en sevdiğim topluluklardan biri Dr. Skull, belki de en sevdiğim grup. 1992 yılında çıkardıkları "Rools 4 Fools" öylesine muhteşem ki geçen 22 yıla rağmen etkisini halen yitirmedi. 1995 yılında yayınladıkları "Hershey Yolunda" ile yaşadıkları kadro değişimi, tarz değişimi sonrasında grup elemanlarınında tıp kariyerlerine yoğunlaşması ile hastaları kazandı belki ama dünya müziği kaybetti. Dönüşü en zor grup, bir de yıllar yılı bir türlü yapılmayan Dr. Skull saygı albümü var (ki grupları ve çıkan örnekleri görünce umarım yapılmaz diyorum).

EGZOTİK BAND

Whisky, Devil, Akbaba ve Ra ile beraber Türkiye'nin ilk dönem heavy/rock gruplarından Egzotik Band kariyeri boyunca pek çok eleman değiştirip basılı bir kayıt bırakmasa da yaş haddinden dolayı kaçırdığım konserlerdeki performansı dilden dile anlatılırdı. Yıllar önce Pena Zine röportajında "Henüz son sözümüzü söylemedik" diyen grubu halen bekliyoruz.

HAZY HILL

Türk thrash metalinde de Big Four benzeri bir oluşumdan bahsedeceksek bu gruplardan biri kesinlikle Hazy Hill olmalı. Zamanının en üretken gruplarından Hazy Hill, "Murky Bedlam", Fan Of Your Fancy" demoları ve "Torch In The North Pole" EP'lerini yayınladıktan sonra başarısız bir İngiltere denemesi sonrasında sessizliğe büründü.1999 yılında "8800" toplaması ile bir selam veren gruptan halen yeni bir atak bekliyorum. Ufuk Önen ve ekibi hazırladıkları "Ankara Rocks" belgeseli sonrası umarım tekrar Hazy Hill'e hız verir!

HOLE IN THE WALL

Faaliyet süresi kısa ama etkisi büyük gruplardan Hole In The Wall. Kemal Kut, Emre Tüfekçioğlu ve Gırgır'dan tanıdığımız rock emekçilerinden Bülent Benli Türk ekstrem metal tarihinin ilk ve en karanlık işlerinden birine "Leach" demosu ile imza attılar.

METAFOR

Bir başka Kemal Kut projesi de Metafor. İlk dönem Türk thrash metal sahnesinin en önemli isimlerinden olan Metafor'da gönül rahatlığı ile Türk Big Four'a ismini yazacağımız gruplardan. 2000'lerin başında eski UÇK Grind / Pagan bateristi Savaş, yine UÇK'dan Levent ve Tanju Can destekli kadro ile bir kayıt yapılsa da devamı gelmedi ne yazık ki...

NETTLETHRONE

Death metalin melodik kanadı hiç ilgi alanıma giren bir tür değil ama Ankaralı bu grubun ayrı bir sihiri vardı. Son derece sıkı "Blueprint" demosu sonrası yayınladıkları "Dissonant Progression" her şeyin daha iyi olmasını beklediğimiz anda grup dağılma kararı aldı. Grup elemanları farklı gruplarda devam etse de Nettlethrone yokluğunu hissetiren isimlerden.

RA

1979/1984 arası faaliyet gösteren RA ilk dönem rock emekçilerinden. Zamanında pek çok konsere çıkan ve toplama albümlere şarkı veren topluluk en son 2008 yılında beraber konser verdi. Sabih Cangil ve Levent Candaş halen müziğe devam ediyor ve umarım Whisky & Devil konseri onlara da ilham olur.

SAKATAT

Bursalı Sakatat 2005 - 2012 arasında süren kariyerine sayısız split ve konser sığdırdı. Veda albümünün ismi de geçen yıllara ve yeraltı piyasasında üstlendikleri misyona gönderme yapar gibi... "Bir Devrin Sonu"

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.