Carcass - Surgical Steel

ÖZEL DOSYA : Metal Tarihinin En Sıkı 11 Geri Dönüş Albümü

11(2)

Favorimi en sona bırakıyorum...

Malumunuz bu hafta geri dönüşler haftası. Kimi At The Gates'in geri dönüş albümünü konuşurken (ki albüm şimdiden camiayı ikiye böldü, ben şimdilik kararsız taraftayım) kimi ise nefesini tutmuş Pink Floyd "Endless River" ı bekliyor. Hazır geri dönüşlerden konuşurken bu haftaki dosya konumuzu tarihin en sıkı 11 geri dönüş albümüne ayıralım istedim.

İşte karşınızda...

METAL TARİHİNİN EN SIKI 11 GERİ DÖNÜŞ ALBÜMÜ:

Mercyful Fate - "In The Shadows"

1985 yılında gitarist Hank Shermann'ın daha ticari sulara dümen kırma isteği King Diamond tarafından kabul görmemiş ve grup yedi yıllık suskunluğa bürünmüştü. Takvimler 1993 yılını gösterdiğinden King Diamond, Hank Shermann, Michael Denner ve Timi Hansen'den oluşan kador yanlarında misafir olarak Lars Ulrich'i aldı ve tarihin en görkemli geri dönüşlerinden birine imza attı. Baştan aşağı hit parçalar ile dolu bu albüm her heavy metal severin evinde olmalı!

Autopsy - "Macabre Eternal"

Bir başka klasik geri dönüş albümü daha. 2008 yılında birkaç konserlik bir araya geldiğini açıklayan Chris Reifert ve tayfası 2010 yılında yayınladıkları "Tomb Within" EP'sinden bir yıl sonra leş kokulu "Macabre Eternal" ı yayınladılar. Müziksiz geçen 13 yıla yandılar mı bilinmez ama onları fazlaca özlediğimiz kesin!

Heaven And Hell - "The Devil You Know"

Teknik olarak bu geri dönüş sayılmaz ama Tonny Iommi, Geezer Butler ve Dio üçlüsünün 14 yıl sonra bir araya gelişine kayıtsız kalmak da olmaz. Aynı zamanda son Dio kaydı olan 10 parçalık albümün Per Øyvind Haagensen elinden çıkma kapak görseline ayrıca dikkat!

Celtic Frost - "Monotheist"

Metal tarihinin en nev-i şahsına münhasır gruplarından Celtic Frost müziği ile tüm ekstrem metal gruplarını etkilerken, "Cold Lake" gibi bir fiyasko ile hayranlarını ve tüm metal alemini ters köşeye de yatırdılar. Kafa kağıdında 2006 yazan "Monotheist" grubun diğer albümleri aksine daha karanlık ve daha doomy bir havada ilerliyor. Eleştirmenler ve hayranlardan tam not alan albüm sonrasında Celtic Frost bir kez daha hayranlarını şaşırttı ve asla açıklamayacakları "fazlası ile özel" nedenlerden dolayı grup sonlandı.

Asphyx - "Death...The Brutal Way"

Konu death metal ve Avrupa olunca çoğunluğun aksine ülke tercihim İsveç ya da İngiltere değil Hollanda oluyor. 2009 tarihli dönüş albümünden Martin Van Drunen'in muhteşem vokalini dinlemek bile büyük keyif.

Accept - "Blood Of The Nations"

Dört yıl süren sessizliğini 2009 yılında malum albümde bozan gruba ve yeni vokal Mark Turnillo'ya hepimiz burun kıvırmıştık ama ne vahim bir hata işlediğimizi albümü dinleyince anladık. "Kill The Pain" isimli hayat kaydırıcı bir ballad'a da yer veren grup yılların acısı ile mükemmel albümlere imza atmaya devam ediyor.

Exodus - "Tempo Of The Damned"

Steve Souza ve Exodus birlikteliği her zaman thrash metal aşıkları için kulak orgazmı garanti ediyor. Bünyesinde "War Is My Shepherd" gibi bir mega hit, kurucu eleman Kirk Hammet imzalı "Impaler"ı barındıran albüm sonrası mikrofonu Rob Dukes'e emanet eden grup üçüncü baharını bu yıl yine Souza destekli "Blood In, Blood Out" ile yaşıyor.

Cynic - "Traced In Air"

Tarihin en özel ve aynı zamanda en talihsiz gruplarındandır Cynic. Tufan ve kasırgalar ile kesilen bahtsızlıklar ile dolu kariyerlerini ne mutlu ki bir rüya tekrar canlandırdı (ayrıntılar için bkz: Rock Vault röportajı). Grup dönüş albümünde ve sonrasında artan bir hızda death metal köklerinden sıyrılsa da onları kendilerine özgü müzikal yolculuklarında takip etmek inanılmaz keyif verici.

Terrorizer - "Darker Days Ahead"

Tarihin en etkileyici death grind klasiklerinden "World Dawnfall" a imza atıp 17 yıl sonra "Darker Days Ahead" ile dönmek ciddi bir meydan okuma olsa gerek. 39 dakika 22 saniye süren bu klasiği anarken albümün çıkışından bir yıl sonra karaciğer yetmezliğinden kaybettiğimiz Jesse Pintado'yu anmamak olmaz. Huzur içinde uyusun.

Gorefest - "La Muerte"

2004 yılında süpriz bir şekilde tekrar toplanan Hollandalı dörtlü dağılmadan önceki son albümleri "Soul Survivor" tadında death'n'roll bir şeyler bekleyen herkesi kemik kıran dönüş albümü "La Muerte" ile ters köşeye yatırdı. İkinci bir araya geliş kısa sürse de geriye tadı damakta kalan Türkiye konseri, enfes bir Rock Vault röportajı ve "Rise To Ruin" gibi bir şaheser bıraktı. Keşke bir mucize olsa da Gorefest küllerinden yeniden doğsa...

Carcass - "Surgical Steel"

Listenin tartışmasız bir numarası. Bill Steer ve Jeff Walker ikilisi sadece en iyi geri dönüşlerden birine değil aynı zamanda 2013 yılının en sıkı ekstrem metal albümüne imza attılar. Grup kuruluş yılına selam çakılan intro "1985" ile başlayan albüm "Mount Of Execution" ile kapanana dek hiç hız kesmiyor. Taze kan Dan Wilding'in davul performansına dikkat!

Baran Şahin

1 comment

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.