Amorphis - Skyforger

Amorphis - Skyforger

2006 yılına dek sayısız eleman değişikliği yaşayıp sonrasında "köklere dönüş" tribi yaşamadan Eclipse gibi karakterli ve janra damgasını vuracak bir albüm yazmak zor zanaat.  Tomi Joutsen'in çizgi dışı performansı ile rüştünü ispatladığı başarıya sadece iyi müzikseveler, Tomi'nin rastalı saçlarına kesik kızlar kayıtsız kalmadı tabi... Plak firması Nuclear Blast'ın sağlı sollu markajları ile karşılaşan grup hemen bir yıl sonra Silent Waters ile karşımıza çıkmıştı. Silent Waters güzel dakikalar barındırsa da vuruculuk ve akılda kalıcılık olarak selefi Eclipse'in epeyce gerisinde idi. Grup iki yıl süren hazırlık döneminin ardından yeni çalışması Skyforger ile karşımızda. Albüm kapak görseli hakkında çeşitli spekülasyonlar ve "arak" iddiaları dönse de bence görsel sunum son derece başarılı ve grubun müziğine yakışıyor. Açılış mükemmel "Sampo" ile yapılyor, Fin mitolojisinde ufak bir gezintiye çıkınca Sampo'nun sihirli bir tılsım olduğunu öğreniyorsunuz, grubun Joutsen dışında sahip olduğu bir diğer tılsım Santeri Kallio'nun melodilerine bu albümde kurucu üye Esa Holopainen'de destek vermeye karar vermiş anlaşılan. Sakin sularda yüzen parçanın ilk solosundan sonra Joutsen'in brutal çıkışları insanın tüylerini diken diken ediyor. Başarılı açılış sonrası ilk klip çalışması "Silver Bride" ile vurucu açılış seremonisi devam ediyor, grup üyeleri melodik geçişler ve akılda kalıcı nakaratlar yazma için doğmuşlar sanki...

"From Heaven of My Heart" albümün en naif girişlerinden birine sahip, devamında da ışıltısını sürdürüyor.  Orta şeker "Sky is Mine" sonrası albümün en vahşi çalışması "Majestic Beast" geliyor, eski death metal dönemlerini beklerseniz hayal kırıklığı yaşamanız kuvvetle muhtemel, ama Opeth ve “The Grand Conjuration” kelimeleri sizin için yanyana birşey ifade ediyorsa şarkıdan keyif alacaksınız.

Albümün isim çalışması "Skyforger" Amorphis'in olgunluk dönemini içeren derleme listesinde kafaya oynayabilecek kadar iddialı!

Grup son iki albümdür evi gibi benimsediği Sonicpump stüdyolarından vazgeçmemiş, albüm her yönüyle dinleyiciyi doyuruyor; zira böyle çok katmanlı ve melodik müziğe başka bir kayıt metodu düşünmek özellikle Santeri ve Esa'nın alınterine ihanet olurdu. Sonuç olarak girişte söylediğim cümleyi yineliyorum, elimde tuttuğum çalışma bir Eclipse değil, ama aceleyle çıkartılmış bir Silent Waters ya da başarısız Am Universium'da değil. Amorphis'in müzikal yolculuğuna ikinci dönemde dahil oldum, ama grubu sevenler yukarıdaki satırlardan ne beklemesi gerektiğini kafasında netleştirmiştir.

1. Sampo (6:08)
2. Silver Bride(4:13)
3. From the Heaven of My Heart (5:20)
4. Sky is Mine(4:20)
5. Majestic Beast (4:19)
6. My Sun (4:04)
7. Highest Star(4:44)
8. Skyforger (5:15)
9. Course of Fate (4:15)
10. From Earth I Rose (5:04)

 

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite7
Ruh7
Sunum7
Özgünlük7
Bir iyi peşine iki orta albüm. Amorphis mehter takımı tadında kariyerinde şasırtmadan devam ediyor
7

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.