Cryptopsy - Cryptopsy

Canadeath bayrağı emin ellerde!

1992'den beri aktif olan Montreal, Quebec'li Crytopsy'i 2000'li yıllarında başında kaliteli ekstrem metal müziği paylaşımı yapan bir sitede keşfetmiştim. İlk dinlediğim parçaları "Defenestration" ve "Mutant Christ" idi. Bu parçalar topluluğun 25 Kasım, 1994 çıkışlı "Blasphemy Made Flesh" adlı ilk albümünde bulunuyordu. Bu albüm bana kalırsa - çıktığı yılı da baz alırsak - en iyi Cryptopsy albümüdür ve teknik brutal death metal dinlemek isteyen herkese tavsiye edebilirim.

Dehşeti, kan revanı, helakı, bozulmaları ve deliliği parça sözlerine serpiştirmeleriyle alıştığımız Crytopsy'de şu zamana konuşulan en çok iki isim çılgın baterist Flo Mounier ve eski vokalist Lord Worm olmuştur diyebiliriz. Hatırlanacağı üzere, Lord Worm topluluğa (1992-1997/2003-2007) tarihleri arasında emek vermiş olup Cryptopsy dinleyicileri tarafından benimsenmişti. Lord Worm'lu "None So Vile" ve "Once Was Not" albümleri sevilir ama "Whisper Supremacy" ve "And Then You'll Beg" ile Lord Worm daha çok aranan bir vokalist haline gelmiştir. 2008 yılında çıkan ve deathcore janrına sokulan bir önceki albüm "The Unspoken King" ile Cryptopsy ciddi bir düşüş yaşamıştır.

Cryptopsy 4 yıldır albüm yapmıyordu ve Lord Worm'suz da olsa toparlanmaları şarttı çünkü hayran kitlelerini kaybediyorlardı. "The Unspoken King" kesinlikle Cryptopsy'i özetleyen bir albüm değildi. Zaman geldi çattı, tarihler 11 Eylül 2012'yi gösterdiğinde "kendi imkanlarıyla" piyasaya sürdükleri ve topluluğun adını taşıyan "Cryptopsy" adlı albüm piyasaya giriş yaptı. Hemen söyleyelim, baterist/geri vokalist Flo Mounier, bas gitarist Olivier Pinard, vokalist Matt McGachy, gitarist Christian Donaldson ve gitarist Jon Levasseur'ün olduğu bu albüm şu anda piyasanın ihtiyacı olan bir albümdü; şüpheniz olmasın ki gayet iyi bir geri dönüş albümünden bahsediyoruz.

Vokalist Matt McGachy, Lord Worm'dan iyi değil fakat ritim olayları Olivier Pinard ve Flo Mounier tarafından harika kotarılmış diyebiliriz. Yaklaşık 35 dk. süren bu albüm piyasaya çıkmadan önce üç yeni parça ("Two-Pound Torch", "Red-Skinned Scapegoat", "The Golden Square Mile") internet ortamına aktarılmıştı ve ikisini sevmiştim. Albümü baştan aşağı yani sırasıyla dinledikten sonra "Shag Harbour's Visitors" ve "Red-Skinned Scapegoat" parçalarını çok sevdiğimi söyleyebilirim. Bana kalırsa bu albüm Crytopsy'nin unutulmayacak albümleri arasında girdi. Bu tarz müziklerle ilgili olan birisi için "Cryptopsy" çalışması edinilmeye değer!

PARÇA LİSTESİ

1. Two-Pound Torch (5:03)
2. Shag Harbour's Visitors (4:21)
3. Red-Skinned Scapegoat (5:57)
4. Damned Draft Dodgers (3:57)
5. Amputated Enigma (4:02)
6. The Golden Square Mile (3:12)
7. Ominous (3:46)
8. Cleansing The Hosts (4:35)

BAĞLANTI NOKTALARI

http://cryptopsy.ca
https://www.facebook.com/CryptopsyMetal
http://cryptopsyofficial.bandcamp.com
http://www.youtube.com/user/CryptopsyDeathMetal

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite8.5
Ruh8
Sunum8
Özgünlük8.5
Cryptopsy'nin son durumu gayet iyi!
8.3

ŞİDDETİNDE!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.