Fueled By Fire - Spread The Fire

Fueled By Fire - Spread The Fire

Thrash metal atağı dalga dalga gelmeye devam ediyor. Thrash metalin anavatanı California’dan Fueled by Fire “Spread the Disease” ile karşınızda. Grup Metal Blade ile anlaşmasını ilk albümünü tekrar piyasaya sürerek kutluyor. Bir küçük farkla tabi ki .... Anthrax ve Armored Saint ile yaptığı çalışmalar ile tanınan Joey Vera prodüktör koltuğu başında.

Thrash metale dair ne ararsanız size sonuna dek sunmayı vaat eden bir albümle karşı karşıyasınız. Değerlendirmeye ilk olarak kapaktan başlayalım isterseniz. 80’lere damgasını vuran thrash/glam çatışması ( The Decline of Werstern Civilization belgeselinin ikinci bölümünde Dave Mustaine’in unutlmaz “Glam stands for Gay Los Angeles music....” dizesi ile taçlanan) bu kez thrash emo kapışması olarak vücut buluyor. Grubun imajına baktığımız zaman metal tişörtleri, fişekli kemerler, dar kotlar ve en önemlisi boğazlı beyaz spor ayakkabılar hala yerli yerinde. Açılış parçası “Ernest Goes To Hell - Thrash Is Back” son derece güçlü bir enstrumantel parça, albüme dair beklentilerinizi hayli yüksletecek güzelliğe sahip. “Thrash is Back” 80’lerin en güçlü akımının gümbür gümbür geri döndüğünü haykırıyor her notasında bizlere. İki lead gitariste sahip olması ile övünen grupta gitaristler Gio ve Rick “Striking Death” de yeteneklerini kapıştırma fırsatı buluyorlar.

Albümün isim parçası “Spread the Fire” in bass introsu ile açılıyor. Parçada arka planda gelen – thrash metalin bir diğer olmazsa olmaz klişelerinden- çete vokaller ve özellikle verse kısımlarında yükselen temposu ile konserlerde çok can yakacağı aşikar. “Betrayal” melodik riffleri ile albümün çiğ soundundan farklı bir çalışma, nakarat kısmındaki bass yürüyüşleri son derece başarılı. “Massive Execution” açılışındaki dingin akustik gitar kısmının hemen arkasından gelen çılgın speed taramaları ike bana Metallica “Fight Fire With Fire” ı anımsattı. Grubun çete havasındaki slogan parçalarından örnekler “Metal Forever” ile devam ediyor. “Dreams of Terror” ve “Command of the Beast” grup son sürat albümün kapanışını yapıyor.

Son derece çiğ ve saldırgan soundu ile Fueled by Fire eski okul thrash metal sevenleri fazlası ile mutlu edecektir. Warbringer kritiğinde de değindim gibi eski büyük çete yavaş yavaş toplanmaya başladı; ve bu çetenin yeni üyeleri en az büyük abileri kadar sinirli.

Parça Listesi

  1.  Ernest Goes To Hell
  2.  Thrash Is Back
  3.  Striking Death
  4.  Spread The Fire!!!
  5.  Betrayal
  6.  Massive Execution
  7.  Metal Forever
  8.  Dreams Of Terror
  9.  Command Of The Beast

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite7.5
Ruh7.5
Sunum7
Özgünlük7.5
Yeni dalga thrash metal grupları eskiye saygıda kusur etmeden gümbür gümbür devam ediyor
7.4

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.