Ghost - Meliora

"Meliora" ya merhaba...

Papa Emeritus III ve İsimsiz Gulyabaniler 3'üncü albümleri "Meliora" ile tekrar bizlerle. İsveçli süper grup Ghost 2010 yılında yayınladığı önce Elizabeth 7" plağını bastılar ve ardından ilk albümleri Opus Eponymous ile öyle bir giriş yaptılar ki; fena. Maske, papa görüntüsü, gerçek isimleri ve Dave Grohl geyiklerini tabii ki direkt geçiyorum.

"Opus Eponymous" çıktığından beri bende birçok kişi gibi grubu acayip keyifle dinliyorum. İkinci albümleri "Infestissumam" ilk dinlediğim an da bana "bu ne abiii" dedirten albümler arasına girdi. Hatta albümü gerek evde gerek Bar Rasputin'de o kadar çok dinledim ki yakın çevrem yakında "Ghost s*çıcaksın" diyordu.

Ardından İstanbul'da çaldıkları bir festivalde canlı seyretme şansım oldu, çok da klas olmuştu Ghost'u seyretmek... Hatta ben bunu sonradan öğrenmiştim sahneye çıkarken intro sample olarak "Eyes Wide Shut" filminin müziklerinden Jocelyn Pook'dan "Masked Ball" u çalmalarıda ne süper harekettir ya. Bunu yazarken şarkıyı açtım ve albümü başa aldım neyse.

Ghost

Ghost'un 3'üncü albümü "Meliora" 10 parçadan oluşuyor. Parçalar arasında "Spöksonat" adında bir adet 56 saniyelik enstrümantal bir parça da var. Önceki 2 albümde de olduğu gibi Papa Emeritus'un o süper tiyatral vokalleri yine ön plana çıkıyor. Yine baştan sona albüm konsepti çok iyi oturtulmuş ve çok akıcı olmuş. Açılış şarkısı olan "Spirit" in ilk melodileri ile yine yaratılmış süper bir konseptin içine girdiğinizi anlıyorsunuz.

Söylemeden edemem; 2'inci şarkı "From The Pinnacle To The Pit" de bir bas gitar tonu yazmışlar yuh... Albüm bence yine çok başarılı kaydedilmiş ve tartışmasız çok iyi çalınmış. Ghost benim gözümde 3'de 3 yaptı diyebilirim. Sanırım bu albümüde o kadar çok dinliyeceğim ki yine "Ghost s*çacaksın olm ya" diyecekler bana şimdiden bunu söyleyebilirim. Yüksek derecede tavsiye ediyorum, mutlaka dinleyin.

PARÇA LİSTESİ:

01. Spirit (05:15)
02. From The Pinnacle To The Pit (04:02)
03. Cirice (06:02)
04. Spöksonat (00:56)
05. He Is (04:13)
06. Mummy Dust (04:07)
07. Majesty (05:24)
08. Devil Church (01:06)
09. Absolution (04:50)
10. Deus In Absentia (05:37)

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.ghost-official.com
www.facebook.com/thebandghost
www.twitter.com/thebandghost

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite9
Ruh7
Sunum8
Özgünlük8
Gürlemeyi duyuyor musun..? İşte bu çağrı...
8

ŞİDDETİNDE!

Cem Küçükertem

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.