Keep Of Kalessin - Armada

Keep Of Kalessin - Armada

Soundunu epik ve dark black metal olarak tanımlayan Keep of Kalessin 2003 yılında yayınladıkları MCD “Reclaim” in takipçisi olan “Armada” albümü ile karşımızda. Sadık takipçilerin hatırlayacağı üzere 1994 yılında kurulan grup kuruluşundan itibaren pek çok kez kadro değişimi ile karşılaşmış 2003 yılındaki “Reclaim” MCD’sinde Mayhem’den Attila Csihar ve Satryicon’dan Frost ile bir all-star trio olarak karşımızda idi. O kadrodan kalan tek eleman Obsidian C. Baştan kotardığı kadro ile göz dolduruyor. Özellikle vokalist Thebon albüm genelinde çok başarılı bir performans gösteriyor.

Albüm intro “Surface” ile başlıyor. Aynı melodiyi tekrarlayan piyano ve arkasında gümbür gümbür eşlik eden ritm gitar albüme dair tansiyonu daha girişte yükseltiyor. Kısa intro “Surface” in ardından giren “Crown of the Kings” kaotik havası ile oldukça başarılı bir giriş şarkısı. “The Black Uncharted” black metal dünyasının son dönem ne derece thrash metal ile etkileşim içinde olduğuna adeta bir kanıt niteliğinde, bunun yanında şarkının ortasında başlayan akustik kısımlar olağanüstü güzellikte... öyle ki adeta epik bir savaş filminin soundtrackini dinliyorsunuz. “Vengence Rising” nedendir bilmem özellikle başlangıcı ile bana Alastis’i hatırlattı. Fakat özellikle ilk dakika sonunda şarkı dark metal havasından sıyrılıp hırçın black metal hüviyetine bürünüyor. Albüm genelinde dikkat çeken noktalardan biri de yeni vokalist Thebon’un sesine hakimiyeti. Screm, clean ve brutal vokallerde göz dolduruyor; bunun yanında bütün vokalleri de son derece anlaşılır. “Many are We” thrash metal riffleri destekli ve hızlı tempolu bir başka çalışma. “Winged Watcher” klasik gitar arpejli başlayan introsu ile keyif veriyor. Klasik gitar melodilerine alışmışken vahşi elektro gitar riffleri ve Thebon’un brutal vokali ile gaza gelen bünyemizin ilacı ise şarkıda aralara serpiştirilen King Diamond-Annihilator vari gitar arpejleri ...“Deluge” mid-tempo ve kısa süreli bir enstrümantal çalışma; başarısız diyemeyeceğim fakat vuruculuktan uzak. “The Wealth of Darkness” thrash riffleri ve dark metal atmosferinin bir birleşimi şeklinde özetlenebilir, şarkının sonlarındaki koro vokal kısımları akılda kalıcı.

Albümün kapanışını ise albüm ile aynı adı taşıyan “Armada” ile yapıyoruz. Oldukça başarılı bu albümden söyleyeceğim şey grubun resmi sitesinde yazanlardan farklı olmayacaktır. Bu şaheser sonrası grup Dimmu Borgir, Mayhem, Cradle of Filth, Emperor gibi grupların koştuğu Black Metal Süper Liginde rahatlıkla top koşturacak diyebiliriz.

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite8
Ruh8
Sunum8
Özgünlük8
Keep of Kalesin adım adım black metal süper ligine yürüyor
8

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.