Meshuggah - Koloss

Yine yaptılar yapacaklarını!

Nuclear Blast Records ile haliyle adı hep anılan İsveçli Meshuggah ilk müziklerinde Metallica'dan etkilenmişlerdi. Nereden nereye? Durmadan kendilerini geliştirdiler ve zamanla tek olmayı başarabildiler. Herhalde "Meshuggah'ın bir benzeri daha var mı?" sorusunu sormak hayli düşündürücü. Ya 30 tane grup yazacaksın ya da hiç. Çünkü kendileri yapboz. Onların Machine Head, Clawfinger, Hypocrisy, Slayer ve Tool ile birlikte verdikler müthiş konserler olsun, muhteşem Ozzfest performansları olsun yerlerini iyice sağlamlaştırdıkları kesin ve bugün bütün metal müzik gruplarının önünde saygıyla eğildikleri bir isim oldukları da kesin.

Daha önceden piyasaya çıkmış hiçbir Meshuggah albümünü dikkate almadım. Zaten topluluğa göre onlar her albümde farklı bir yöne doğru koşuyorlar. Alışılmış kalıplar dışında müzik yapmaksa evet, Meshuggah dinleyenlerini daha ilk parçadan itibaren şaşırtmayı başarıyor. Ama eminim ki Meshuggah "herkesin" ilk dinleyişte çok sevip beğeneceği bir albüm yapmamış. Deneysel metal müziği sevenler için iyi bir seçim olan Meshuggah'ın bu albümü ekstrem metal etiketiyle sunuluyor, şüphesiz ekstrem metal öğeleri taşıyorlar ama benim kafamdaki ekstrem metal müziğine onları yerleştiremedim. Eminim onların derdi de kafalarda farklı bir yere oturtulmaktır.

Meshuggah vokalisti Jens Kidman'ı beğenenlerin çoğunun Lamb Of God vokalisti Randy Blythe'i de beğenmesi şaşırtıcı bir istatistik değil. Ama müzik Lamb Of God değil, burada parantezi açmak lazım. Zaten müzikal tarihleri açısından da bu mümkün değil. Koskoca Rolling Stone dergisi onları "en önemli 10 hard & heavy topluluğu" listesine boşuna almadı. Sonuçta ekstrem yeraltı müziği adına bu noktaya tırnaklarıyla geldiler ve "Koloss" ile ne kadar farklı bir müzik yaptıklarını ortaya seriyorlar. 26 Mart'ta piyasada olacak bu albümde en çok altıncı parça "Marrow" u beğendim. Bu albümü satın almayarak büyük şey kaçırmazsınız ama satın alırsanız eğer Meshuggah'ın farkına kulaklarınızla şahit olursunuz.

PARÇA LİSTESİ

1. I Am Colossus (4:43)
2. The Demon's Name Is Surveillance (4:40)
3. Do Not Look Down (4:43)
4. Behind The Sun (6:14)
5. The Hurt That Finds You First (5:33)
6. Marrow (5:37)
7. Break Those Bones Whose Sinews Gave It Motion (6:57)
8. Swarm (5:27)
9. Demiurge (6:16)
10. The Last Vigil (4:32)

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite8
Ruh8
Sunum7.5
Özgünlük9
2 soru var. İlk soru; Meshuggah dinleyicisi bu albümü tutacak mı? İkinci soru; Meshuggah'ı ilk kez dinleyecek olan metal dostları bu albümü tutacak mı? Cevapları en kısa zamanda göreceğiz.
8.1

ŞİDDETİNDE!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.