Preach - Gasoline Veins

Preach - "Gasoline Veins"

Onlar vaaz verdi, bizlerde dinledik...

Öncelikle yeni CD'leri "Gasoline Veins" i Stockholm'dan bizlere ulaştıran gitarist Magnus "Mange" Grönberg'e ve topluluğu Preach'e teşekkürler. İçinde bulunduğumuz devirde ne zaman bizlere kargo ulaştırılsa çok memnun oluyoruz. Sayısız MP3 albüm davetiyesi aldığımız şu günlerde bu tarz kargolara öncelik verdiğimizi açıkça belirtmek isterim. Kritiğe pek konu olmaz ama grubun adının "Preach" (vaaz vermek) olduğunu öğrenince aklıma thrash metal veteranları Testament'ın '89 albümü "Practice What You Preach" geldi. Metal dünyasında bazı kelimeler belli grupları, albümleri çağrıştırıyor şüphesiz. Ama Preach beş kişiden oluşan bir melodik death metal grubu. "Gasoline Veins" kurulduktan dokuz yıl sonra ilk albümleri olarak piyasaya bağımsız olarak girmiş görünüyor.

Preach

Albümün açılış parçası aynı zamanda Preach'in geçen yıl piyasaya sürdükleri "Gasoline Veins" single çalışması oluyor. "Dead Die Young" ise bana kalırsa single çalışmalarından daha başarılı diyebilirim. Albümün diğer parçalarının melodik dokusu dinleyeni boğmuyor fakat hepsi ayrı bir tat varındırdığı için parçaları kolay kolay birbirine benzetemeyeceksiniz. '90 ların ortalarında yeraltında kalan ve 2000'lerde popülerliğini arttıran melodik death metal tarzının devam ettiricileri olan Preach'in Carcass, At The Gates, In Flames, Dark Tranquillity, Arch Enemy gibi isimlerden etkilendikleri açıkça belli oluyor. Bu grupları dinliyorsanız "Gasoline Veins" i dinlememeniz için bir neden yok. Preach beklediğimden daha yetenekli çıktı. Kitapçık zayıf olsa da (sözleri internette mevcut) prodüksiyon kaliteli; bağımsız ve tarzı kaliteli icra eden bir ekip oldukları için verdiğim notu düşürmez.

PARÇA LİSTESİ:

01. Gasoline Veins (03:32)
02. Dead Die Young (04:00)
03. Gold Rush (03:31)
04. Comes To Pass (03:50)
05. Wolf Tank (03:52)
06. Erased By The New Day (03:12)
07. Coin Flip Omen (03:31)
08. From Dead Remains (03:31)
09. Lesser Gods On The Horizon 03:27
10. Mine To Direct (04:06)

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.facebook.com/preachswe

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite6
Ruh7
Sunum6
Özgünlük5
24 Ocak'ta yayınlanan ve yaklaşık 37 dk. süren "Gasoline Veins" albümü sadece 1.000 kopya basıldı. İsveçlilerin melodik death metal alanında neler yapabildiklerini hepimiz biliyoruz, sizler de bu tarzlar içindeyseniz Preach'e fırsat tanılmalısınız.
6

ŞİDDETİNDE!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.