Sepultura - Dante XXI

Sepultura - Dante XXI

80’li yılların ortasında hırs ve azim ile insanüstü albümler yapan ve bu dönem ki çalışmaları ile taraflı tarafsız her metal dinleyicisinin takdirini kazanan Sepultura daha sonra “Roots“albümleri ile kabile rüzgarlarına kapıldı, aile içi anlaşmazlık ile karizmatik frontman Max Cavalera’nın ayrılışı ve Soulfly’ı kuruşu ile iki grupta müzikal kariyerlerine farklı kulvarlarda devam ettiler ta ki bu seneye dek.

2005 yılında ilk olarak Max Cavalera cephesi “Dark Ages” ile Beneath- Arise dönemini özleyenlerin ağzına bir parmak bal çaldı. Buna gecikmeden cevap veren Sepultura’nın yanıtı ise hemen önümüzde durmakta:

Dante XXI

Intronun ardından gelen “Dark Wood of Error” bomba gibi bir açılış şarkısı , Andreas Kisser’in albüm boyu attığı ultra speed rifflere verilmiş endüstriyel efektler Sepultura müziğine apayrı modern bir hava katmış. “Convicted in Life” oldukça öfkeli bir çalışma ve uzun zamandır gerçek Sepultura bekleyen bizlerin yarasına ilaç oluyor. Derrick Green geldiğinden beri en sağlam vokal performansını bu albümde sergilemiş. Tüm parçalarda Max Cavalera’nın "Arise" zamanlarını andıran bir vokal tonu benimsemiş olması dikkate değer.

“False” ve “Fight On” gaz thrash riffleri ile hardcore kökenli vokalist Derrick Green’in performansları ile şekillenen parçalar. Albümün bomba çalışmalarında “Ostia” şarkının ortasında giren yaylılar ile tüyleri diken diken ediyor. Bunun yanında “Ostia” albümün kapak konsepti olan eski Roma uygarlığı ile bağlantılı ( bilen bilir Ostia eski Roma’nın en büyük liman şehirlerindendir ) “Buried Woods”, “Nuclear Seven” ve “Crown and Mittel” bildik öfkeli Sepultura soundunda çalışmalar. Konserlerde kitleleri zıplatacağı şüphesiz. Albümün kapanışını yapan şarkı ise “Still Flame” . Tüm albüme hakim kaos havasının ardından clean tonlardaki gitar arpejlerine eşlik eden yaylılar gerçekten dinleyeni dinlediriyor (son andaki agressif rifflere eşlik eden “..Still Flame çığlkılarını saymazsak) . “Ostia” ile beraber albümde en çok takıldığım çalışma oldu.

Özlediğim Sepultura’yı özlediğim soundu ile görmek benim için tatlı bir sürpriz oldu. Orijinallik meraklıları dışında herkes bu albümden keyif alacaktır. Dilerim grubu bu sene tekrar izleyebiliriz.

ŞARKI LİSTESİ

1. Dark Wood of Error
2. Convicted In Life
3. City of Dis
4. False
5. Fighting On
6. Ostia
7. Buried Words
8. Nuclear Seven
9. Repeating the Horror
10. Crown and Miter
11. Still Flame

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite7
Ruh7
Sunum7
Özgünlük7
Dinlediğim son Sepultura albümü. Ne düşündüğüm kadar kötü, ne özlediğim kadar iyi.
7

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.