Gökbori - Erlik

gokbori-erlikTürk ekstrem sahnesinin en özellikli gruplarından Pagan’dan tanıdığımız Emre Balık ile Daylight Dies grubundan Jesse Haff tarafından kurulan Gökböri 2013 tarihli hastası olduğum "Balbal" sonrasında "Erlik" ile geri döndü. Hem sevdiğim grubun son derece sıkı bir albümle geri dönüşü; hem ilk gençlikten bu yana en sevdiğimiz albümleri basan, alışveriş ve sohbet için kıta aştığımız(yazar burada coğrafi olarak haklı olsa da fazlaca abartmakta) Hammer Müzik uzun bir aradan sınra yayıncılığa geri dönmesi kadayıfın üzerindeki kaymak tadında bizlere.

Sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim ilk albüm “Balbal” da sevdiğim herşey korunmuş ve geliştirilmiş. Buna Dilek Baykara imzalı kapak tasarımı dahil. Grup çiğ black/thrash sounduna tam gaz devam ediyor. Bunun yanında dikkat çeken bir diğer nokta bu sert ve hoyrat müziğe Türkçe sözlerin çok yakıştığı.

Grup yeni albümde kadrosunu New York'ta yaşayan Koray Önder ile güçelndirmiş. Yaklaşık 35 dakika süresi ve düşmeyen temposu ile grup bizi Orta Asya bozkırlarında çiğ ve vahşi bir yolculuğa davet ediyor. Yer yer atılan rock'n'roll riffleri ve punk tavrı ise albümün ayrı güzellikleri. Albümde tek tek öne çıkan parça seçmek zor olsa da isim şarkısı "Erlik", Chris Amott destekli "Yelbegenler Ülkesi", "Körmösler Görmezler" ve "Ben Ang" nazarımda bir adım öne çıkanlar.

Türü sevenler ve grubu bilenler zaten albümü dinlemeye başladı bile, sevmeyenlere tavsiyem ise en azından bir şans vermeleri. Mitoloji hele hele Türk mitolojisi ya yerel enstrumanlar kullanmaya meraklı, faşizan ve parodi gruplar; ya da klişe power metal gruplarının elinde. Sırf bu döngüyü son derece sert ve çiğ tarzı ile darmadağın ettiği için bile Gökböri dinlenmeyi hak ediyor.

Parça Listesi

1. Tamuya
2. Yelbegenler Ülkesi
3. Karabasanlara Dönüş
4. Gökten Gelen Tuğ
5. Erlik
6. Körmösler Görmezler
7. Ben, Ang
8. Çift Başlı Kartal

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite8.5
Ruh10
Sunum9
Özgünlük9
Çiğ, kısa ve vurucu. Erlik ile Gökböri yine hedefi 12'den vuruyor! Umarım yeni albüm için dört sene beklemeyiz ve grubu canlı izleyebiliriz.
9.1

ŞİDDETİNDE!

Okuyucunun Notu: (1 Oy)2.2
Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.