Cianide

Cianide

Rock Vault: Selam Mike, selam Chicago'nun death metal efsaneleri! Umarım Andy & Scott’ta iyilerdir. Sorularımızı yanıtlamaya vakit ayırdığınız için teşekkürler. Cianide kampında her şey nasıl gidiyor? İnsanların dikkatini çekebilecek herhangi bir gelişme var mı?

MIKE PERUN @ CIANIDE: COFFINS’le Famine Records aracılığıyla 2’li split bir çalışma piyasaya sürdük. HELLREALM, MALAS ve TERRORTHRONE’la birlikte, Nuclear War Now/The Number 13 Productions etiketiyle 4’lü split tarzı bir çalışmaya imza attık. çok özel parçaları kapsayan bu çalışmaları her yerde bulamıyorsunuz ve şu anda piyasaya sürüldüler. Ayrıca salyangoz hızıyla yeni albüm için parçalar yazmaya başladık.

Demo, split, konser ve toplama albümleriniz dışında, sırasıyla "The Dying Truth", "A Descent Into Hell", "Death, Doom And Destruction", "Divide And Conquer", "Dead And Rotting" ve "Hell's Rebirth" albümlerini yaptınız. Tüm bunlar kendi içinde sıkı çalışmalar. Acaba gelecek albüm nasıl olacak? Daha sağlam? Daha farklı? Belki aynı?

Biz daima sıkı materyaller yazma çabasında oluruz. Müziğimiz 15 sene önceki olduğu gibi yine eynı çizgide olmaya devam edecektir: KAHROLASI OLDSCHOOL DEATH METAL!

En son Coffins split çalışmanız hakkında konuşalım. Famine Records etiketiyle 500 adet basımla sınırlandırıldı. İkinci ve tek parçanız "The Wrath Of Daimajin" size ait. Bu materyal Cianide’e nasıl bir katkıda bulunuyor?

Parçanın kendisi konuşuyor. Hepiniz dinlemelisiniz ve bu parçanın Cianide’e ait olduğunu bileceksiniz. Şu anda bizim için her yerde harika bir temsildir.

Duruşunuz gerçekten sağlam. Kişisel müzik etkileşimlerinizi merak ediyorum. 15-16 yaşındayken neler dinlerdiniz? Andy & Scott’tan da bahsedebilirsin.

Bizim çok eskiden etkilendiklerimiz şu anda da geçerlidir. Bizleri dinlerken bunu apaçık görebilirsiniz, ama bu isimler bizim başlangıç gruplarımız değildir: Hellhammer/Celtic Frost (kim dinlemedi ki?) Master/Deathstrike, Slaughter, Death (ilk zamanları), Post Mortem, Slayer. Bunlar başlıcaları.. Gidip Candlemass, Trouble ve Metallica’yı da ekleyebilirim. Sanırım yeterli olmuştur.

Chicago, Illinois sahnesini nasıl buluyorsunuz?

21 Temmuz’da Central Illinois Metalfest’te birçok önemli grupla birlikte sahne aldınız.

Oooo evet, Impetigo yeniden bir araya geldi. Onlar bizim çalma sebebimiz olmuştur, şartnameyi Mark bize imzalatmıştı. özellikle onlarla ve güçlü Mortician’la çalmak istemiştik ve bunu yaptık.

1988’den beri şarkı sözleri konularınız "*ıç tekmeleme", "karanlık", "hakimiyet" ve "savaş". Fikrinize, Cianide'in şarkı sözleri sizin tarzınızdaki diğer gruplardan farklı mı?

Basit yazıyorum, güçlü kelimeler, ama sözlerimde bilinen kaliteyi devam ettiriyorum. Konunun öneminden uzaklaşmamak için diğer gruplarında sözlerinde de yer verdiği karanlık ve kıyamet yolundan ayrılmıyoruz. Bu bizim için titizlik gerektiren bir şey.

Cianide’le birlikte olduğunuzda geçirdiğiniz en güzel dakikalar nelerdir ve belkide bir parçanızı çalarken yada dinlerken alkışladıklarınız vardır..

Her zaman yeni bir albüm piyasaya sürdüğümüzde en güzel dakikalarımızı yaşarız, ama ben “Descent Into Hell” ve “Hell’s Rebirth” albümü çıktığında çok gurur duymuştum. Bu iki çalışmada her şey mükemmel geçmişti. Hala eskilerden “Ragewar” ve “Scourging” i, “Gates Of Slumber” ı çalarken adeta kazıyorum lanet olsun.

Plak firmanız hakkında neler söyleyebilirsiniz? Onlarla gerçekten mutlu musunuz?

Displeased bizim “Ashes To Dust” kaydımızda etrafımızda pır döndü, aslında bu bahsettiğim üçlü bir vinyl çalışmasıdır. Ama sonra kontratlarından birini geri aldılar. Onlarla yada başkasıyla takışmamıştık. Bizi bir köşeye fırlattılar ve daha önemlisi dedikleri her şeyi yapmadılar. Şerefsizlik, onlarla “Ashes..” fiyaskolarına kadar çalışmaktan memnunduk.

Enstrümanınızı belli bir ölçüde anlamak için teknik bir süre içinden geçiyor musunuz? Duygular için, hissetmek için.. Yada biraz yeni ve farklı bir şeyler yazmak istediğinizde veyahut kendizi geliştirmek istediğinizde bir odaya kapanır mısınız?

Death metal tarzında kendimi sınırlandırıcı değilim, tekerleği yeniden icat etmiyoruz. Yapabileceğimiz en hasta ve sağlam death metal müziğini yapmaya çalışıyoruz. Bence sınırlamalar bir tarzda bazı standartlara tutunmak için yapılan şeyler, oluşum sürecini arttırmak için yapılan davranışlardır.

Hiç Cianide için kafanda fikirlerin olup sonradan uymadığı için gerçekleştiremediklerin oldu mu?

Tabi. Bazen riff yazarsın ve kafanda güzel müzikler vardır ancak grupla bir araya geldiğinde istediğin şeyler olmaz. Daha fazla karışıklığın içinde bulursun kendini, daha fazla riff sihri kaybettiriyor. Genelde bir şeyler seni durdurmamışsa müzik doğru yolunda gidiyordur.

Geleceği nasıl görüyorsun, yani sen bir gruptasın, epeyce albüm yayınlıyorsun, sizi takip eden ve konserlerinize gelen standart takipçileriniz var, kendi tarzında isminiz var ve çaldıklarınız. Sizleri bütün bunlara yapmaya sevk eden motive edici şey nedir?

Bence yeni bir parça yazmak bizleri ileri götürüyor. Görebilmek hayattan geliyor. Bu ve bizim günün birinde bir amacımız var: çevredeki en sıkı death metal grubu olabilmek.

"Eğer Cianide aklınıza gelmiyorsa... niçin Death Metal düşünüyorsunuz?!?" söyleminiz var.. "ölüm, kıyamet ve yıkım" sizlerin sloganı. Gerçekten üstüne daha fazla bir söz söylemeye gerek yok mu?

Bana soracak olursan bizleri tam olarak özetliyor.

çok iyi. Peki, röportaj için çok teşekkür ederim. Rock Vault takipçilerinin okumasını isteyeceğin son bir mesajın var mı?

Röportaj için teşekkürler. Selamlar.

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.