Haboryn

Haboryn

Rock Vault : Carlos, öncelikle ilgin ve röportaj teklifimizi kabul ettiğin için teşekkür ederim. İlk olarak Venezuela’da hayat nasıl? Güneş hala kavurmaya devam ediyor mu?

CARLOS CHIESA @ Rock Vault : Merhabalar Özgür; ilk olarak bizlere bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederiz. Şu an saat öğleden sonra dört ve güneş tüm şehri kavurmakta! Sıcaklık 35 derecenin üzerinde hissediliyor.

Haboryn grubunun kuruluş öyküsünü anlatır mısın? Kadro kimlerden oluşuyor ?

Grubu kurma fikri bana ve yakın arkadaşım Jesus Cuauro’ya ait. 2004 yılında thrash, black ve death metal karışımlı bir müzik yapmak istedik.

Haboryn sözcüğünün kelime anlamı nedir? Grubu tek kelime ile nasıl özetleyeceksin?

Haboryn şeytanın kara kitabı demek. Aynı zamanda cehenemdeki tüm savaş lejyonlarının generali. Bana sorarsan da grup metalize yok edişi simgeliyor.

Şu an üzerinde çalıştığınız ya da çalımayı planladığınız işler neler?

Şu an albümüm tanıtım turnesindeyiz (Welcome To The Suffering Tour). Bunun yanında yeni albümler için parçalar yazmaya tam gaz devam ediyoruz!

Metal müzik ile ilk tanışman nasıl oldu? Hangi gruplar seni ve müziğini etkiledi?

Iron Maiden, Death, Obituary, Exodus, Black Sabatth, Megadeth, Mötorhead ve Metallica! Aynı zamanda ismini sayamadığım diğer tüm metal tanrıları!

Sert müzik çalmaya nasıl karar verdin ? Death metal sizin için sadece bir hobi mi yoksa müziği bir iş olarak düşünüyor musun?

Ne yazık ki pek çok ülkede olduğu gibi Güney Amerika’da da metal müzik sadece hobi olarak kalmak zorunda. Hayatımızı ve masraflarımızı idame ettirmek için çalışmak zorundayız. Eczacılık ve mühendislik okuyoruz.

2004 yılında  "Infernal Melodies" isimli bir EP yayınladınız. Bu EP’de işlenen temel konular ne idi ? EP kaç kopya sattı?

Bu albüm tamamen kişisel problemlere odaklı bir çalışmaydı, çokça bizim, geri kalanında da tüm insanlığın sorunları konu ediliyordu. EP’nin dağıtımını yerel bir firma üstlendi. Amerika, Avustrya, Almanya, Finlandiya, İspanya ve İtalya’ya dağıtımı yapılan EP 400 kopyanın üstünde sattı.

Şarkı sözlerini yazarken temel ilham kaynağınız ve motivasyonunuz nedir?

Bu gerçekten de zor bir soru! Genelde besteler içinde bulunduğumuz ruh haline parallel şekilleniyor. İlham perisi geldikten sonra beste kendiliğinden şekil alıyor ve Jesus sözleri yazıyor!

Yeni albümden beklentileriniz neler ? Şu an kaç parçanın yazım aşaması tamamlandı ?

Yeni albüm dokuz parçadan oluşacak, klasik death/thrash metal karışımı Haboryn müziğini duymanız mümkün. Son derece melodik ve agresif bir albümle karşınızda olacağız. Emin olun hayal kırıklığına uğramayacaksınız!

Genç yaşınıza rağmen olgun bir müzisyen kalitesinde sololar atıyorsunuz, müzikal limitlerinizi zorlarken ki temel motivasyonunuz nedir?

Gruptaki yaş oralaması 20 civarında. Komplimanın için de ayrıca teşekkürler! Soruna cevap olarak, modern metal sahnesindeki büyük gelişimden etkileniyoruz diyebilirim.

Yeni plak firmanızın ismi nedir? Onlarla çalışmaktan memnun musunuz?

Yeni firmamızın adı Ariah Records. Metal müziği dinleyen ve bize kazık atmayacak insanlardan oluşuyorlar. En güvendiğimiz özellikleri dürüstlükleri. Bunun yanında bize albümü tanıtmak için bir turne ayarlardılar.

Bir death metal grubunda çalmanın en zor ve en eğlenceli yanını anlatırmısın?

En eğlenceli kısımlar sahnede olmak, turlamak ve yeni insalarla tanışmak; en berbat yanı ise tur boyunca yemek zorunda olduğun berbat yiyecekler ve uykusuz geceler.

Sence metal müzikte bir sonraki “büyük şey” nedir? Black metal eski havasını kaybetti ve metalcore gitgide kan kaybediyor.

Bilmiyorum ve açık söyleyeyim; ilgilenmiyorum da! Her zaman underground kalmak tercihimizdir.

Bana Venezuela’daki metal sahnesini anlatır mısın?

Pek çok yetenekli gruba sahibiz ama paramız ve destekleyenimiz yok ne yazık ki!!!

Bir keresinde bana "Meksikalılar çatlaktır, son derece eğlencelidir" demiştin. Bu sözlerinden yola çıkarak sizi sokakta görünce çığlık çığlığa üzerine koşan hayranlarınız olup olmadığını soracağım.

Hahahahahaha arasıra bu dediğin olmuyor değil.

Başka death metal grupları dinliyor musun? Death metal sahnesinin şu anki seyri hakkında fikirlerin neler?

Dürüst olmak gerekirse melodik ve öfke dolu farklı tarzlarda onlarca grup dinliyorum; ama hiç biri Chuck Schuldiner’ın eserlerinin yerini dolduramadı!!!

Müzik piyasasının son hali ve MP3 paylaşımına nasıl bakıyorsun? Sence de yakın zamanda plak firmaları tarihe karışacak mı?

MP3, MP4 vb. zırvalara inanmıyorum. Bu paylaşım sonucu pek çok insan gelirini, promosyon ve tanıtım imkanını kaybediyor. Bunun yanında MP3’ün gerçekten grubun müziğini tanıttığına da inamıyorum. MP3 dinleyicisi hızlı tüketen dinleyicidir.

Herhangi bir Türk grubu dinleme şansın oldu mu?

Sadece UçK Grind’ı dinleyebildim. Heyecan verici bir müzikleri vardı.

Son olarak Rock Vault webzin hakkında görüşleriniz neler? Türk dinleyicilere ne söylemek istersin ?

İlk olarak bize bu şansı veren sana ve oradaki tüm metal dinleyicilerine selamlar! Umut ediyorum ki bir gün orada çalma şansına sahip oluruz. Unutmayın Rock Star diye bir şey yoktur, hepimiz aynıyız!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.