New Society Of Anarchists

New Society Of Anarchists

Rock Vault : Biraz klişe olacak ama New Society of Anarchists’in müzikal yolculuğu nasıl başladı? Kuruluş aşamasında sizi etkileyen gruplar hangileri?

NEW SOCIETY OF ANARCHISTS: Grubumuz 1990 yılında Black Flag, DRI, Sacred Reich, Agnostic Front, Suicidal Tendencies, Minor Threat, Sick of it All gibi erken dönem harcore ve metal gruplarının bizleri etkilemesi ile oluşmaya başladı. Kendimi bildim bileli bu müziği dinledim ve hayatımın geri kalanında da yapmam gerekenin bu olduğunu düşündüm… Yıllar geçti ve işte buradayız...

Aile grubu olmanın avantaj ve dezavantajları neler?

Aile grubu olmanın en büyük avantajı grubu her daim bir arada tutuyor olması. Ayrıca herhangi bir dezavantajı olduğunu düşünmüyorum. Diğer tüm gruplar gibi arada sürtüşmelerimiz oluyor ve diğer gruplarını üstesinden gelmek zorunda olduğu şeylerin üstesinden gelmemiz lazım.

ülkemde ve Avrupa’da genelde hardcore deyince insanlar nu-metal grupları Korn, Limp Bizkit vb gruplarının ismini sayıyor. Amerika’da nu-metale bakış nasıl, orada da nu-metal hardcore'un içinde sayılıyor mu?

Korn ve Limp Bizkit bana göre ne hardcore ne de metal grubu. Bu b.k herifler Britney Spears kadar ticari. Nu-metal çok ama çok sahte ve hardcore kültürüne bir hakaret gibi

Beraber turneye kayıt yaptığınız Billy Milano S.O.D tekrar toplanıp turneye çıktığı zaman konsere Korn tshirtü ile gelenlere verip veriştirmişti (sağlam küfürler söz konusu). Sizin nu-metale bakışınız bu kadar sert mi?

Nu-metal sucks… Korn, Godsmack, ne olursa olsun; bir grup underground köklere ve tavra sahip değilse doğru grup değildir bizler için. Onlar sadece züppe bir avuç çocuk, hardcore ve metal kültürünü korumak umurlarında bile değil...

ülkemde çok konuştuğumuz bir diğer konu da 90’lı yıllarda özellikle grunge kültürünün patlaması ile heavy müziğin güç kaybetmesi. Bu zamanları yaşamış ve grunge’ın patlamasını ve etkilerini birebir gözlemlemiş olan biri olarak sen bu konuda neler söyleyeceksin?

Bence heavy müzik hiç güç kaybetmedi. Sadece daha underground bir çehreye büründü ve artık ticari bir seyir izlemiyor.

Web sayfanızda verdiğiniz “Unite the kids, unite scene (çocukları birleştir, kitleyi birleştir)” mesajı için ne söyleyeceksin?

Sadece hardcore/metal arenasını değil tüm insanlığın birleşmesi gerektiğini düşünüyorum. Bence insanlığın ihtiyaç duyduğu şey farklılıkları bir kenara koyup birleşmek.

Biyografinizde etkilendiğinizi söylediğiniz Anthrax, Exodus gibi gruplar sıkı albümler ile dönüş yaptı. Sence thrash metal bu sene ikinci bir patlama yaşayabilir mi?

Umarım bu gruplar müziğe olan sevgileri sebebi ile geri dönmüşlerdir ve yaptıkları türün popülerliğinin azalması sebebi ile tekrar müzik yapmaktan vazgeçmeden bu türe sahip çıkar ve eski güzel günledeki gibi brutal albümler yayınlarlar...

Küreselleşme ve çok uluslu şirketler hakkında görüşlerin neler?

Sadece fakir insanların daha çok acı çekmesine sebep oluyorlar…

Özellikle son Irak saldırısı sonrası Amerika dünyanın polisi olarak davranmakla suçlanıyor, dünyanın her yerinde anti-Amerikan akımlar güç kazanmaya başladı. Duyarlı bir Amerikan vatandaşı olarak sen bu son gelişmelere ne diyorsun?

Evet Amerika bir nevi dünyanın polisi -ama sadece politikacıların çıkarlarına uyduğu durumlarda- Unutmayın ki sıradan Amerikan vatandaşlarının hükümetlerine hayır deme ya da kontrol etme hakları yok. Bu yüzden Amerika karşıtı olmak yerine rüşvet, devlet ve hükümet karşıtı olun. Hükümetlerinin izledikleri politikaya bakarak halkları yargılamak yanlış bence…

Aynı zamanda plak firması Turkey Vulture’ın da sahibisin. Bir grupla anlaşma yaparken ki kriterleriniz neler?

Anlaşacağımız gruplar öncelikle heavy müzik kültürüne sahip olmalı, yaptığı şeyi geniş bir piyasa için değil özellikle bir kitleye ulaşmak adına yapmalı. Uzun turnelere hazırlıklı olmalı ve en önemlisi yaptığı işe sonuna kadar inanmalı.

Grup işleri dışında sıradan bir günün nasıl geçiyor?

Çizgi-roman çizmeyi ve şiir yazmayı çok seviyorum. Bunun dışında stüdyoda takılıp kayıtta olan gruplara yardım etmeyi çok seviyorum. Geri kalan zaman ise gezmek ve dinlenmekle geçiyor.

Türkiye hakkında neler biliyorsun, hiçbir Türk grubu dinledin mi?

Türkiye hakkında fazla bir şey bilmiyorum ve hiç Türk grubu dinlemedim… özür dilerim… Ama bana yollarsan seve seve dinlerim.

İnternet ve netten mp3 paylaşımı hakkında ne düşünüyorsun?

Bence internet hem iyi hem de kötü. Bana kalırsa çoğu insan neti konuşma ve tanışma aracı olarak kullanıyor, bunun yanında bazıları her bulduğu şeye saldırabiliyor. Ama işe iyi tarafından bakarsak, gruplar ınternet sayesinde yaptıklar işleri daha geniş kitlelere duyarabiliyor.

Web sayfamız rock müziğe ve Türkiye’nin dünya çapında meşhur içkisi Rakı’ya adandı (öyle ki Motörhead Lemmy rakıyı dünyadaki en brutal içki olarak tanımlıyor) Sizin alkolle aranız nasıl ve unutamadığınız sarhoşluk anılarınız neler?

Milwaukee’de herkesin alkolle arası iyi, en azından biz ve yol ekibimizin... Hepimiz bizzat şeytan tarafından mayalanmış Pabst Blue Ribbon içiyoruz… en iyi sarhoşluk anımı sorarsan eğer hepsini unuttum çünkü hatırlayamayacak kadar sarhoştum.

Unutamadığınız yol hikayeleriniz var mı?

Turneler her zaman olağanüstü keyifli oluyor. Eski dostları görmek, yeni insanlar ile tanışmak ve hayranlar ile içiçe olmak olağanüstü. Yaşadığımız en çılgın olay: Bir konserde deli piçin teki biz sahnedeyken bateristimize saldırmıştı ve biz onu sahnede elimizdeki aletler ile pataklamıştık.

Billy Milano ve Hatebreed’den Jamey Jasta sizden övgü ile bahsediyor her yerde. Bu konuda neler söyleyeceksin?

Keyİfle dinlediğimiz gruplardan bu övgüleri duymak memnunluk verici… Umarım 10 yıl sonra daha da güçlenerek yolumuza devam ederiz.

Son sözleriniz?

Röportaj için çok teşekkür ederiz. Grupla ilgili son haberleri web sayfamız www.newsocietyofanarchists.com 'dan kontrol edebilirsiniz. Bunun yanında Turkey Vulture etiketi ile yeni albümümüz "Come out Swingin" yayınlandı. Plak firmamız www.turkeyvulturerecords.com'u da kontrol etmeyi unutmayın. Her zaman pozitif ve güçlü kalın. Tekrar teşekkürler!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.