Rich Ward

Rich Ward

Rock Vault: Hey! Ben Rock Vault'dan Özgür, seninle yapacağım röportajımıza ayırdığın vaktin değerini biliyorum. İlk önce sana iyi günler demek istiyorum, güzel Atlanta'da her şey nasıl gidiyor?

RICH WARD : İyi, Atlanta SICAK, ama ben serin bir yerde kalıyorum.

"My Kung Fu Is Good" için tebrikler. İyi bir albüm. Bu çalışmadan memnun musun ve şu ana kadar olan tepkiler ne durumda?

Şimdi onu dinliyorum ve sonrada dinleyeceğim. Bence hala yaptığım en iyi kayıtlardan biri. Albüme gelen tepkiler harikaydı, ama bütün metal destekçilerine nasıl oldu da ulaştı hayrete düşüyorum.

Hangi Stuck Mojo, Fozzy ve The Duke parçasından fazla hoşlanıyorsun ve hangisinden az, neden?

Benim Mojo'dan favorim belki de "The Sky Is Falling". Diğer yandan, "Snappin Necks" albümünden birkaç parça sözü var ki onlara delirmiyorum. Ama müzik olarak tüm Mojo materyallerinden memnunum. Favori Fozzy parçam "It's A Lie", ama bu albümün prodüksiyonundan gerçekten memnun değilim. The Duke için konuşursak, hepsi mükemmel J

Bizler gerçekten "Declaration Of A Headhunter" albümünün hastasıyız! Harika bir albüm ve onu Rock Vault'ta incelemiştik. Sene 2000'di ve sizler yeni tarzlara öncülük ediyordunuz.. Bize bu efsane albüm hakkında fikirlerinizi anlatır mısınız?

Teşekkür ederim, bence şaşırtıcı bir kayıt. Albümün akışını seviyorum, şarkı sözleri acımasız, çatışmalarla dolu ve doğru miktarda konulan melodilerle çeşnilendirilmiş. Benim birkaç favori Mojo parçasını içinde bulunduran bir çalışmadır.

Sizi ilk dinlediğimde, müziğinizi etiketsiz olarak tanımladım (Declaration Of A Headhunter). Buna katılıyor musunuz yoksa müziğinizi farklı bir şekilde kategorize ediyor musunuz? Bence hiç kimse sizin için "bu grup şunu yapıyor" dememeli!!

Teşekkür ederim. Bende bu grubu etiketlendirmenin zor olduğuna katılıyorum.

Müzikal alanınız ve ilgi alanlarınızın sırası nasıl bir genişlikte?

Heavy müziği severim, ama her tarzdan zevk alabiliyorum. Bazı favori AOR gruplarım olarak Foreigner, Journey ve Styx'i sayabilirim, ama ben Testament'ı da seviyorum, In Flames, The Haunted ve Symphony X'i de dinlerim.

Çok yetenekli bir müzisyensiniz, üst düzeyde kaç tane enstrümanı çalabiliyorsunuz?

Teşekkür ederim, ama üst düzeyde olarak belki de hiç biri Smile Ben sadece gitarist olmayı arzu ediyorum.

Kendi müziğinizi nasıl geliştiriyorsunuz?

Gerçekten emin değilim. Düşünüyorum da, belki de bu yolda bazı önemli yanlışları yaptım, yani az bulunur hatalarımı yaptım. Kuramsal olarak düşünürsek bu kusurlar bizi az bulunur yapıyor.

Boş zamanlarında ne yapmaktan hoşlanıyorsun?

Jimnastik salonuna gidiyorum, İngiltere Premier Futbol Ligi'nden hoşlanıyorum, NASCAR yarışları ve radyodaki konuşmaları dinliyorum.

Senin en kanlı hasarın ne olmuştu ve bu tarz şeyler grup elemanlarının başına hiç geldi mi?

Bateristimiz Bud bir şovumuzdan sonra kudurmuşa dönmüştü ve tavanları yumruklamıştı. Eli yumuşamış, kiremit rengine dönüşmüştü ve ışığa vurmuştu o haliyle. Eli bir hayli parçalanmıştı. Bana şuan komik geliyor, ama sonradan....gerçekten eğlenceliydi!

Rich bir festivalde ortalama ne kadar bira içer?

Hiç.

Festival için olması gereken en önemli şey nedir?

Açık bir zihin ve sabun kalıpları.

Putlaştırdığınız müzisyenler var mı ve şu günlerde hangi favori artistlerinizi dinliyorsunuz?

Şuan benim için, 1978-1980 The Journey kadrosu o bahsettiğin artistlerden biri. Queen'e, The Same'e, Peter Gabriel'e (kendisi müzik kaçığıdır ve onu çok severim) taparım. Iron Maiden, Judas Priest, Van Halen, The Scorpions ve Ozzy Osbourne ile büyüdüm.

Müzik işinde olduğunuzdan beri, başınıza gelen en iyi şeylerden biri neydi?

1996 yılında New York'ta, Bruce Dickinson sahnede Mojo'ya katılmıştı ve bir Iron Maiden klasiği olan "Wrathchild" ı söylemişti. Bu, eski bir tarihte gerçekleşen ancak en güzel anılarımızdan biridir.

Bir peri hayal et, ona 3 dileğini söyleyeceksin. Onlar ne olabilirdi?

Bana borcu olan üç plak firmasının ödeme yapmasını dilerdim. Bel soğukluğunu öldürüp cehennemde yakmak isterdim. Bu ilk dileklerimi kapsayan bir şey olmayacak ama sanırım dünya barışını sağlamak ve açları doyurmak istemem iyi bir fikir olabilirdi.

Kişisel favori listenin zirvesinde yer alan 5 metal albümü hangisidir?

Iron Maiden - "Piece Of Mind" , Judas Priest - "Screaming For Vengeance", The Scorpions - "Blackout", Ozzy Osbourne - "Diary Of A Madman" , Pantera - "Vulgar Display Of Power".

Fırsatın olsa kiminle buluşmak isterdin, ve hangi grupla aynı sahneyi paylaşmak isterdin?

Arnold Schwarzenegger, Iron Maiden.

Türkiye ülkesi hakkında ne biliyorsun? Buraya gelip & çalmak ister misin?

Fazla bir şey bilmiyorum, sadece orada turlamış arkadaşlarımdan duyduklarım var. Tamamı sizleri sevmiş. Evet, Türkiye'de performans sergilemeyi isterdik.

Rock Vault Webzin hakkında ne düşünüyorsun?

Benimle röportaj yapan bir webzin ise, dünyanın zirvesinde olanlarından bir tanesidir.

Rock Vault okuyucularına herhangi bir son mesajın var mı? Değerli yanıtların için çok teşekkür ederim!!

Bu röportajı okuyup zaman ayırdığınız için teşekkür ederim, stuckmojo.us adresine giderek Stuck Mojo hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Sana çok teşekkür ederim özgür, onur verdiniz.

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.