Felek

Felek

Rock Vault: Merhabalar. Felek şu sıralarda nelerle meşgul? Sizi müzik yapmaktan alıkoyan şeyler var mı?

FARUK KURTULMUŞ @ FELEK: Selamlar, Felek her zamanki gibi bu aralarda müzik yapmaya çalışıyor tabi ki. Kışa doğru bir albüm daha yapma niyetimiz var ve şu an şarkıları hazırlıyoruz.

Felek ismi nasıl ortaya çıktı? Neden Felek?
İsim Erhan Akhan’ın fikri. Faruk Erhan ve Levent’in ilk harflerinden oluşuyor sonuna da ekleri anlamında ek geldi, Felek ortaya çıktı.

Faruk Kurtulmuş, Erhan Akhan ve Levent Candaş'tan oluşan grubun müzikal tecrübelerini bize biraz özetleyebilir misiniz?
üçümüz yıllar önce Ra grubunda birlikteydik. Sonrasında Levent ve Erhan profesyonel müzisyen olarak devam ettiler. Zaten ikisi de konservatuar mezunu. Levent’in grubu Dilemma’yı biliyorsunuz zaten. Ben de müzik dışında kazandığım paraları müziğe harcayarak o gün bu gündür şarkı yapıyorum.

Levent Candaş'ın Dilemma için de vakit ayırıyor olması Felek'i etkiledi mi?

Levent müzikle yaşayan bir insan. Sık sık görüşüyoruz kendisiyle. O bakımdan etkiledi diyemem. Zaten Erhan da ben de Dilemma’yı kendi grubumuz gibi görüyoruz.

Şarkı sözleri yazımı konusunda nelerden ilham alıyorsunuz? Şarkılarınızda söz ve müziğe verdiğiniz önem ağırlıkları ne ölçüde? Birinden birine daha fazla önem veriyor musunuz?
Söz de müzik de insanın kendini ifade biçimi bence. Yaşananlardan çıkıyor her şey... Hangisi daha önemli derseniz öyle bir ayırım yapamam açıkçası.

Enstrüman olarak "Şu daha da geliştirilirse Felek grubunun yapmak istediği müzik daha sıkı olur." diyor musunuz? Yoksa "Biz gayet uyumluyuz, böyle devam ederiz ve halimizden memnunuz." tarzı bir yaklaşım mı söz konusu?
Tabi ki her enstrüman bir açılım, ama çok dikkatli olmak gerek. Yoksa yaptığınız iş hiçbir şeye benzemeyebilir. Mesela Hüseyin Delen klarnet çaldı bu albümde ve bizce çok güzel oldu, ama o da olsun bu da olsun demeye başlarsanız çok da kötü olabilir.

Parçalarınızı internete olduğu gibi koyduğunuzu görüyorum. MySpace'te arkadaş sayısı en yüksek olan yerli isimlerden birisiniz. Sanırım teknolojinin paylaşıma açık olan yönünden Felek hiç şikayetçi değil. Doğru mu?
Eğer bir albüm yapıyorsanız insanlar dinlesin istiyorsunuz. Hatta kimse dinlemezse hiçbir şey ifade etmiyor. Albüm çıktıktan sonra anlaştığımız şirket bu sektörden çekilme kararı aldı ve geri toplandı. O bakımdan biz de böyle bir yol izledik.

Sizin kendinize bir şekilde uygun gördüğünüz rock, pop ve alternatif karması üzerine bir sorum olacak. Felek sizce ne kadar rock, ne kadar pop ve ne kadar alternatif grubu? Tam bu noktada müzikal tür ve türevler üzerine yorumlarınızı alabilirim.
Aslında müziği etiketlemek ne kadar doğru bilemiyorum, fakat "Ne tür müzik?" diye bir soru da var. Bize göre rock bizim müziğimiz ve içinde biraz bizden de ezgiler var. Sonuç olarak bir şey demek zorunda kalıyorsunuz tabi. Bu albümde pop diyebileceğimiz bazı şarkılar var. Şirket o yüzden "pop rock" diye yayınladı. Ama ne derseniz işin ucu gidip blues’a dayanıyor.

Piyasada adı sanı duyulmamış olup solo çalışmalar içine girmiş, çaldıklarına göre birbirinden ayrılan ve bizlere "aaa, bu da mı varmış!" dedirten gitaristler var. Bizlere bu yoğunluk için neler diyebilirsiniz? Biraz acele edenler var diye düşünmekteyim.
Müzisyenlerin çoğalması çok güzel bir şey bize göre. Gerçekten çok iyi müzisyenler, gitaristler var; kimsenin duymadığı. Acele edenler var tabi ama sanıyorum bu da tecrübe oluyor onlar için.

Yerli rock müziğinin geldiği nokta ile yurt dışında bu işte yapılan kademeler arasında ne şekilde bir bağlantı kurabilirsiniz?

Bence kalite olarak hiçbir farkımız yok. İmkanlar derseniz çok farklı. Yurt dışında müzik büyük bir endüstri ve çok daha fazla imkan var.

Yaptığınız müzik üzerinde yoğunlaşmak isteyen ancak daha yolun başında olan bir müzik severe neleri tavsiye edersiniz, neleri etmezsiniz?

İlk önce müziği çok sevmeli ve, dediğim gibi, kendini ifade biçimi olarak görmeli. Abartıya kaçmamalı. Unutmamak gerekir ki basit daha zor.

Felek mevcut durumundan memnun mu? Gelecekte kendilerini hangi noktada görüyorlar?

Müzik bizim gerçekten severek yaptığımız bir iş ve yapabilecek imkanlarımız var dolayısıyla memnunuz. Bir albüm projemiz daha var ama gelecek için en önemlisi müzik yapabilecek durumda olmak.

Röportaj için teşekkür ederim. Rock Vault takipçilerine vermek istediğiniz bir mesaj  varsa alabiliriz. Sizlere müzik yaşamınızda başarılar diliyoruz.

Biz teşekkür ederiz.

DİPNOT: Grubun resmi web sitesine ulaşmak için burayı, MySpace profilini görüntülemek için burayı tıklayın.

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.