Kara Cephe

"İnsanlığını yitirenin insani hakları olamaz!"

Rock Vault'tan Kara Cephe'ye kocaman bir merhaba! Günleriniz nasıl geçiyor Tanju? Son zamanlarda neler yapıyorsunuz?

Yaşamımıza devam ederken bir yandan da etrafta olup bitenleri değerlendirip, harmanlayıp bestelere konu yapmakla meşgulüz. Onun dışında 22 Kasım'da 3 parçadan oluşan ilk EP'mizi çıkarttık.

Kara Cephe'nin kuruluş öyküsünü anlatabilir misin?

Mert bana gelip iki tane endüstriyel müzikli beste yaptığını söyledi ben de paylaşmasını istedim. Dinledikten sonra çok beğendim. Bu tarzın üzerinde uzun yıllardır çalışmak istemiştim ama aynı kafada adam bulamadığımın farkındaydım. İşte o dakikadan sonra her şey çok çabuk gelişti.

Hem söz hem de müzik olarak Kara Cephe'nin tarzını bizlere nasıl özetlersin?

Dinsiz, karanlık, politik, mekanik.

UÇK Grind eskisi kadar sık konser vermiyor, Bar Rasputin aktif yoluna devam ediyor, Kara Cephe bunun neresinde olacak?

UÇK ile bir dönem çok sık konser verdik, belki o yüzden bu aralar performanslar azaldı. Bar Rasputin’e gelince, orası bize tarzını oluşturup işletmemiz için sunulmuş bir mekan. Yıllardır kafamızda bir bar örneği vardı ve biz buna sadık kalarak bir mekan yaratmaya çalıştık. Her şey yolunda gidiyor ve gelenlerden çok güzel tepkiler alıyoruz. Kara Cephe’ye gelince, bu ikisi ile herhangi bir bağı yok aslında. Biz kaliteli ve eleştirel bir müzik yapmak üzere bir araya geldik. Sanırım her şey de oldukça iyi gidiyor.

Kara Cephe parçaları yazılırken en çok hangi sanatçı ve topluluklardan etkilendiğinizi düşünüyorsunuz?

Godflesh, Laibach, Type O Negative, Killing Joke ilk aklıma gelenler.

İlk EP'niz yayınlandı. Dinleyen insanlardan (yeni hayran kitlenizden) ne gibi tepkiler aldınız?

Hiç dinlemeden bok atanlar elbette var, olmalı da yoksa zeka oranının yüksek bir coğrafyada yaşadığımızı sanırdık. Bunun dışında müzik zevkine güvendiğimiz ya da hiç tanımadığımız ve beğenen insanlar da elbette var. Hedefimiz Türkiye'de bu müziği anlayıp değer verecek olan 100-200 arasında insana seslenmek.

Albüm yapma fikriniz var mı?

Sanırım bu bir fikir olmaktan çıktı çünkü albümde basılacak 8 şarkıyı bitirmiş durumdayız. Çok içimize sinen bir iş olduğunu söylemeliyim. Müzikten anlayan insanların görmezden gelemeyeceği bir albüm olacak. Öncelikle yeni çıkan EP’nin tanıtımını yapıp firmalara biraz da promo yollamalıyız. Bu süreç içinde albüm parçalarının rötuşlarını bitirip miksaj ve mastering'leri yapmalıyız. Sonrası çok zor değil.

Kara Cephe hala konser vermedi, sahne almayı düşünmüyor musunuz? Nasıl bir zaman ve ortamda sizleri canlı izleyebileceğiz?

Konserler bu işin en zevkli kısmı bence. Çok yeni bir grup olabiliriz ama sahne alacak herkesin bu konuda fazlası ile tecrübesi var ve bunun için sabırsızlanıyoruz. Ama elbette acele etmiyoruz. Sanırım ilk konserimiz 2014’te olacak. Bu herkesin EP’yi sindirdiği, albümü yapmamıza yakın bir sürede olacaktır.

Aynı sahneyi paylaşmak isteyeceğiniz yerli ve yabancı topluluklar kimler olabilir?

Yerli gruplardan bir tek She Past Away’den Volkan'la bir yazışmamız oldu beraber çalmak için. Onun dışında pek de düşünmedik doğrusu kim, nerede, ne zaman olabilir gibilerden.

Yaptığınız müzikleri özellikle kimlere tavsiye edersiniz? Sizi beğenen dinleyiciler genellikle hangi tarz müzikleri dinliyorlar?

Endüstriyel müzik sevenler, akıllı metalciler, ateistler, budistler, çapulcular.

Son dönemlerde dinlediğiniz yeni albümlerden bizlere tavsiye edebilecek kadar beğendikleriniz hangileridir?

Ghost ("Infestissumam"), Bombus ("The Poet And The Parrot"), She Past Away ("Belirdi Gece"), Kafabindünya ("Obi") ve New Model Army ("Between Dog And Wolf").

Yerli müzik piyasası adına endişeli olduğunuz şeyler nelerdir?

Böyle bir oluşumun aslında var olmaması.

Rock Vault hakkında fikirlerinizi alabilir miyiz?

Rock Vault'u oldukça eskiden beri takip ederim ve takdir ederim. Takdir ettiğim noktası iyi yazılarla beraber bu kadar öküzün yaşadığı bir coğrafyada üstlendiği misyonu yıllardır hiç aksatmadan yerine getirmesi. Umarım bu uzun yıllar daha böyle devam eder.

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.karacephe.bandcamp.com
www.facebook.com/karacephetr

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.