Rektal Tuşe

Rektal Tuşe

Ankara'dan anorectal grindcore sesleri...

Selam! Rektal Tuşe'de yer alan elemanları tanıtabilir misiniz? Topluluk ne zaman ve nasıl bir araya geldi? Birbirinizi nasıl buldunuz? Bu topluluğu kurmak kimin fikriydi?

Merhaba! Rektal Tuşe 3 kişiden oluşuyor. Eğlenceli bulduğumuz için rumuzlar kullanıyoruz; soruları yanıtlayan ben, Klinik Şefi, parçaları oluşturmakla, çığırtı vokalleri yapmakla ve söz yazımı / derlemesi ile uğraşmaktayım. Pratisyen hayvani vokalleri yapıyor ve söz yazımı / derlemesi ile uğraşıyor. tokMAKATör ise adı üstünde davulcumuz. Rektal Tuşe'nin geçmişi 2007-2008'lere kadar uzanıyor. Aslen benim tek kişilik projem olarak doğduysa da üniversite yıllarımda tanıştığım Pratisyen'le bu projeyi gerçek bir grup haline getirdiğimizde yıl 2009'du.

Grupta hepinizin müzikal etkilenimleri aynı mı? Topluluğunuzun müziklerini gerçekten etkileyen gruplar kimlerdir? Aranızda müzikal gidişatınızı değiştirmek adına mücadelesi olan var mı yoksa hepiniz aynı tablo içinde misiniz?

Zevklerimiz birebir uyuşmuyor. Ben bir uç metal - ağırlıklı olarak death metal ve grindcore fanıyım, Pratisyen ve tokMAKATör ise nispeten aynı şekilde olsa da onlardan biraz ayrıldığım nokta metalcore ve deathcore gibi tarzlardan uzak oluşum sanırım. Tarzımızı etkileyen çok grup var ama genel olarak İskandinav grindcore'u sanırım severek dinlediğim ve stilimize katkısı yadsınamaz olan şey. Çalışmalarımızda tokMAKATör’ün daha groove ve breakdown'sever hareketleri olmuyor değil, o da işin tuzu biberi oluyor tabii…

Parçalarınızı nasıl oluşturuyorsunuz? Asıl parça yazarınız kim? Ne tür provalar içindesiniz?

Yukarıda da belirttiğim gibi parçaları ben yapıyorum. Sonrasında provalarda beraber çalışıyoruz, söz yazıyoruz ve son halini veriyoruz. Bazen hepsini birden ben yapıyorum.

2 demo, 2 split ve 1 EP çalışmanız var. En çok hangisinden memnun kaldınız?

Son iki malzemeden özellikle çok memnunum. "a-politik-a", pro cd-r EP'miz ve "Biz Daha Kötüsünü Yapana Kadar En Kötüsü Bu" demo kasedimiz.

Napalm Death dışında başka yorum parçalarınız var mı? Yoksa da hangi grupları yorumlamayı düşünürsünüz?

"Sacrifice to Krætor" var, Küçük Tülay yorumu. Bildiğin Burhan Çaçan'dan bilinen "Yaradana Kurban" grindcore sürümü. Yaparken çok eğlenmiştik. Aynı şekilde "Analın Şartı Beştir" parçası da bir çocuk ilahi grubu olan "Beyaz Güvercinler" yorumudur. Napalm Death dışında yorum parça yok, kayıtlı da yok, canlı olarak da çalmıyoruz. Daha çok yukarıda yazdığım ayarda bazı parçaların eğlenceli grindcore sürümlerini yapmak şeklinde şeyler düşünüyoruz yine…

İlk albümünüzü çıkartmak için acele etmiyorsunuz. Ne zaman elimizde olacak bu ilk albüm?

Uzun zamanlı bir malzeme için henüz erken de diyemiyorum, geç de. Ama eninde sonunda yapacağız. Yapmak istiyoruz. Ne zaman yapabiliriz gerçekten bilmiyorum.

Lirikler konusunda seçim yaparken hangi ana konuları seçiyorsunuz?

Şarkı sözlerimiz nüktedan, toplumsal, siyasi her şekilde olabiliyor. Günlük yaşantı sikkoluklarından etkilenip bir şeyler karalamışlığımız da olabiliyor. Genel olarak bilinen yüzümüz tabi humor, yani eğlenceli & komik sözler. Yani Sapık İnek, Kuaför Cengiz ekolünün bayrağını taşıma olayı gibi gibi… Fakat son dönemde ağırlıklı olarak toplumsal & siyasi sözler yazdığımızı söyleyebilirim.

Grindcore dallı budaklı bir tarz. Tarzınızı soranlara "grindcore" dedikten sonra içinize siniyor mu? Daha doğrusu tam olarak sormak istediğim şu; kendinizi %100 saf grindcore grubu olarak görüyor musunuz?

Evet, tam olarak içimize sinmiyor aslında; porngrind menşeili, cybergrind etkileşimli ve az da goregrind çeşnili post-mincecore grubu olduğumuz için grindcore grubuyuz deyince bir "acaba?" diye geçiriyoruz içimizden… Ne diyek, mesela, Mahmut mu diyek?

Şu ana kadar hangi şovlara çıktınız? Şovlarınız nasıl geçiyor? Ne tarz yerlerde çalmayı yeğlersiniz ve hangi gruplarla aynı sahneyi paylaşmak istersiniz?

Şu ana kadar konser geçmişimiz pek kabarmış değil, muzdarip olduğumuz bir konudur. Ankara'da ve Isparta'da bir kaç konsere çıktık. Olabildiğince de çıkıp kendimizi göstermek ve eğlenmek istiyoruz. Piyasa biraz kıt olduğu için organizasyon sıkıntısı her zaman var maalesef. Ama Ankaralı Exposed ve Fransız Warfuck’la beraber çaldığımız son Ankara konseri efsaneydi ve "tam olarak nasıl bir konserde, nasıl gruplarla çalmak istersiniz?" sorusunun birebir yanıtı olabilir bizim açımızdan. Facebook sayfamızda birkaç fotoğraf var, merak edenler göz atabilir.

Gelmişiyle geçmişiyle, şu ana kadar ülkemizde yapılmış tüm grindcore aktiviteleri içinde gelinen noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz ve bu piyasa içinde kendinizin nasıl bir yerde olduğunu düşünüyorsunuz?

Geçmişte, bizim yetişemediğimiz, üst kuşak abilerimizin ablalarımızın var ettiği ve yaşadığı 1990-2000 arası dönem grindcore açısından sanırım çok daha renkliymiş. O döneme dair anlatılan anılara ve hikayelere bakarsak Sakatat dışında gelinen herhangi bir yer olduğunu hiç zannetmiyorum. Ama son Ankara Warfuck / Exposed / Rektal Tuşe konserini sanırım bu söylemimin dışında tutabilirim. Kendimizi herhangi bir yere koyamayız; buradayız ve kendi gürültümüzü icra ediyoruz. Bu kadar.

Son dönemlerde beğenerek dinlediğiniz yerli ve yabancı grindcore albümleri hangileridir?

Son zamanlarda oldukça fazla Warfuck dinledim. "Neantification" hayvan bir albüm. Bunun dışında Kataplexis’in "Downpour" u değişik kafada, dinlenilesi bir albüm. Severek Afgrund / Relevant Few split'ini dinliyorum. Singapurlu manyaklar Wormrot’ın son 5 sene içinde yaptığı her şeyi arada açıp açıp dinliyorum. Yeni P.L.F. de çok sikici. Yerli grindcore albümü de keşke bol bol çıksa da dinlesek. Ama birkaç parça dışında elle tutulur pek bir şey maalsef yok. Eski Deathroom ve Obscurity kayıtlarını pek severim illa bir şey söyle derseniz…

Yaptığınız tarz ve dinlediğiniz müzikler ışığında, ülkemizdeki ekstrem konser kıtlığına karşı canınız sıkılıyor mu? Ülkemiz dinleyicilerinin ya da organizatörlerin üzerine düşen görevleri yerine getirmediğini düşünüyor musunuz? Ekstrem müziklerin olması gerektiği yer sizce bu mudur?

Kesinlikle can sıkıcı, evet. Ülkemizde organizatörlerin üzerine düşen görevleri yerine getirmediğini düşünmüyorum çünkü ülkemizde ekstrem müzik organizatörü olduğuna inanmıyorum. 1-2 kıçı kırık konser oluyorsa da onları da belirli kişi / kişiler veya gruplar kendileri yapıyor zaten. Kesinlikle potansiyel / icraat ya da potansiyel / malzeme açısından bakarsak olmamız gereken yerde değiliz.

Müzik hariç ekibin uğraştığı hobileri var mı? Günlük hayatta nelerle meşgulsünüz?

Herkes işinde gücünde. İş güç harici uğraştığımız şey grup demek daha doğru olur sanırım. Günlük yaşam sikkoluğu / Türkiye gerçekleri. Klişe ama doğru, maalesef.

Evet, hepsi bu kadar. Vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Bir şeyler eklemek isterseniz eğer, son sözleri size bırakıyoruz. Müzikal hayatınızda başarılar dileriz.

Rektal Tuşe olarak röportaj için biz teşekkür ederiz. Gereksiz egolardan arınıp herkes beğendiği grubu ya da yerel gruplarını olabildiğince desteklesin istiyoruz. Kendin yap malzemeleri takip edin, edinin, gruplara destek olun ve arada bir olursa konserlere gidin! Rektal Tuşe'ye info@rektaltuse.tk e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.rektaltuse.tk
www.facebook.com/rektaltuse
www.rektaltuse.bandcamp.com

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.