Suicidal Tendencies - 13

ST! ST! ST!

Vokalde Mike Muir, bateride Eric Moore, gitarda Dean Pleasants, bas gitarda Tim Williams ve gitarda Nico Santora'dan oluşan Venice, California'lı Suicidal Tendencies beşlisini sıfırdan başlayarak anlatmak bu kritiği uzatma sebebi olur, artı internette grup hakkında geniş bilgi içeren bir çok site var. Yeni dinleyiciler için diyorum tabiki. ST'yi bilenler biliyor. 1981 yılından beri bir şekilde piyasada oldukları için birçok demirbaş dinleyicisi olan bir topluluk. Ben kendilerini 8 yıldan bu yana dinlerim. İstanbul konserleri öncesinde "You Can't Bring Me Down" ve "Institutionalized" parçaları dışında ezbere bildiğim parçaları yoktu ama kendi dalında büyük bir topluluk olduklarını biliyordum. Küçük bir araştırma yapıldığında grubun demirbaş hayranlarının çoğunun gruba karşı karşılıksız aşırı sevgi gösterdiklerini fark etmişsinizdir. Müzikleri ve tarzıyla özel bir topluluktur ve genele bakıldığında üzerinde çok fazla tartışılacak bir topluluk değildir.

En son 2000 yılında "Free Your Soul And Save My Mind" albümlerini çıkarmışlardı ve 13 yıl sonra "13" adlı albümleri 26 Mart tarihinde Suicidal etiketiyle piyasaya sürüldü. Belki bu albüm vasat olsaydı ST tartışılırdı ama görüyoruz ki bu albüm dinleyiciye "vay be!" dedirtecek kadar başarılı geldi. Emin olun bu albüm başarılı bir geri dönüş albümü, gözünüz kapalı satın alabilirsiniz. İster grubun yeni hayranı olun, ister eski hayranı olun fark etmez içinize sinecektir. Aynı anda bazen 7-8 albüm dinlediğim oluyor, sene başından beri pek az albüm için bu albümde bulduğumu bulmuşumdur. Bunu hissetmesem bu krtiği yapmaya değer bulmazdım. Yapımcılığı ve mühendisliği Paul Northfield'a (Mike Muir'in de emeği var) ait albümün bazı parçalarında misafir/session müzisyenler (bazıları kaykaycı) var. "This World" parçasının gitarlarında Adam Siegel (Cyco Miko) var. "Smash It!" parçasının vokallerinde Jimmy Fitzpatrick ve Larry Linkogle (Scythe)'yi bulabilirsiniz. "Show Some Love... Tear It Down" parçasının kadrosu biraz kalabalık; vokallerde Alex Olson, Danny Way, Elijah Berle, Jim "Red Dog" Muir (Mike Muir'in abisi), Steve Olson, Tony Trujillo ve Vincent Alvarez var.

İlk etapta "Cyco Style" parçasının klibini çekip medyaya paylaşan ST'nin bu girişimi dinleyicileri değişik fikirlere sevk etmişti. "Acaba albüm hep böyle mi?, "İyi parça ama daha iyilerini bekleriz biz ST'den", "Yoksa albümün en iyisi bu da diğerleri daha mı kötüdür?" gibisinden. Dinleyince görülüyor ki "Cyco Style" albümün iyilerinden hatta daha iyileri de var. Bence kesinlikle "Smash It!" parçasına video klip çekilmeli. Albümün ağır bombalarından."This Ain't A Celebration" parçasının neşesi birçok kişi tarafından hissedildi, paylaşımlardan takip ettiğim kadarıyla. Ama benim favorim "Make Your Stand". İlk dinlediğim andaki yorumu yeniden Rock Vault okuyucularıyla paylaşmak isterim; "bu parçanın bas yürüyüşleri ve bateri ritimleri adamın gırtlağını sıkıverir". Hep derim her dinlediğimiz albüm, albüm değildir. Albüm demek albümden her parçanın genele göre iyi kabul edilmesi ve parçaların birbirlerine fazla benzememesidir. İşte bu albümdeki parçaların her birinin farklı bir havası var. ST gazını almamak mümkün değil, cesedi ayağı kaldırabilir bu adamlar. Aynı 29 Mayıs 2007'de İstanbul'da yaptıkları gibi.

 

PARÇA LİSTESİ

01. Shake It Out (3:50)
02. Smash It! (3:46)
03. This Ain't A Celebration (3:31)
04. God Only Knows Who I Am (5:28)
05. Make Your Stand (5:54)
06. Who's Afraid? (4:07)
07. Show Some Love... Tear It Down (3:31)
08. Cyco Style (4:43)
09. Slam City (4:40)
10. Till My Last Breath (4:39)
11. Living The Fight (4:22)
12. Life... (Can't Live with It, Can't Live Without It) (4:35)
13. This World (5:07)

BAĞLANTI NOKTALARI

http://www.suicidaltendencies.com

https://www.facebook.com/suicidaltendencies

https://twitter.com/#!/OFFICIALSTIG

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite9
Ruh10
Sunum8
Özgünlük9
Crossover thrash müziğin başarılı bir örneği, muhakkak kulak verilmeli; yıla damga vuran çalışmalardan biri!
9

ŞİDDETİNDE!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.