Forgotten - Of Past And Passion


Daha öncer uzun uzun belirtmiştik; 1995 yılında kurulan grupta kurucu üye Tolga Otabatmaz mikrofonu Harun Altun, bass gitarı Ateş Baran Tüzün, davulu Serdar Güzelişler ve gitarı Reha Kuldaşlı'ya emanet etmişti. Uzun süre sonra yenilenmiş kadrosu ile İstanbul seyiricisi Rotting Christ, Ankara seyiricisini ise Heavy Stage'de selamlayan grup Sleaszy Rider Records etiketi ile yayınlanan ikinci albümü ile karşımızda. Sevgili Tolga Abi sağolsun Ocak ayı ortasından bu yana parçalarını seve seve dinliyorum.  Kritiğe başlamadan kayıt, mix ve mastering aşamalarında harikalar yaratan Stüdyo Deep ekibi Ali Öztürk ve Deniz Durdağ'a son zamanların en temiz kaydına imza attıkları için teşekkür etmeliyim diye düşünüyorum.

Eski okul gotik soslu doom, death metal sevenleri son derece mutlu edecek bir albüm "Of Past and Passion". Eski okul doom, death metalden bahsetmişken Türkiye'de halen bu kadar alıcısı olan türe ait hatırladığım Sermon, Tears of Beggar ve My Garden dışında bu türde grup çıkmayışı ne yaman çelişki değil mi?  Albüm isim parçası "Of Past and Passion" ile açılıyor. Albüm genelinde olduğu gibi sakin başlayan, sonrasında vokalist Harun'un güç gösterisi vokalleri ile vites yükseltiyor. Özellikle şarkının sonunda giren death metal pasakları nefes kesici. Hemen akabinde gelen "Blue Rain" bass ve davul uyumuyla dikkat çekiyor. Depresif başlarken yer yer yükseliyor, yer yer başladığı ana dönüyor. Kısa ama etkili parçalardan. Türe ve gruba hiç hakim değilim ama sanırım Tolga Abi parçada favori gruplarından Joy Division'a yer yer selam çakıyor!

"Remnants of a Faint Memory" ve "Lethargic" albümden iki enstrumantel parça. "Remnants..." albüm arasında mola tadında sakin bir geçiş sağlarken "Lethargic" epik melodileri ile eski Forgotten'a selam çakıyor. Albümün en uzun şarkısı "Serpent Once You Were" 2015 sonrası Paradise Lost'a selam çakıyor. Şarkının başlangıcı bana ve kritik yapan birkaç başka site yazarına Paradise Lost’tan “Beneath Broken Earth” parçasını çağrıştırdı. Parça sonlarında destekleyen vokal kim bilmiyorum, ama o pasajlar son derece keyif veriyor.

Paradise Lost, My Dying Bride, Katatonia, Novembers Doom ve Sentenced severseniz Forgotten'a bir kulak verin. Pişman olmayacaksınız.

 

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite8
Ruh9
Sunum9
Özgünlük9
Nazarımda senenin en iyi işlerinden biri. Umarım yakın zamanda grubu sahnede izleriz
8.8

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.