Magilum - Kırmızı Kar

Kayıtsız kalmayın!

Doom metal malumunuz heavy metal ailesinin en katmanlı ve ne farklı alt dallarını içinde barındıran türü. Paradise Lost, Novembre's Doom, Theater of Tragedy, Candlemass, St. Vitus ve hatta ben dahil pek çokları burun kıvırsa da Anathema gibi birbirinde gün ve gece kadar farklı tınılara sahip yüzlece bu geniş şemsiyenin altında sayılıyor. Heavy metalin hemen hemen tüm türlerinin ana esin kaynağı Tony Iommi rifflerinden hayat bulan doom metalin Türkiye'ye ilk girişi Moon ile oldu; daha sonrasında My Garden, Dimness Through Infinity (ki Magilum kadrosundan Ozan ve Serhat bu grupta çaldılar) Dead Wish gibi gruplar bu türe ait ürünler verdiler. Magilum'da 2000 yılında kurulan ve kuruluş yıllarında "doom metal" alt kategorisinde tanımlanan bir grup.

Pilot kayıtlar, 2003 yılında yayınlanan "Amatory" parçası ve albüm öncesi bir parmak bal niyetine dinleyiciler ile paylaşılan samplelar sonrası grup kitlesi ile ilk buluşmasını Kırmızı Kar albümü ile yapıyor. Albüm bizim buralarda Kesmeşeker, Indians ve ana akım piyasada Haluk Levent ile yaptığı işler ile tanınan gitarist Serdar Öztop'un firması Öztop Müzik'ten yayınlanıyor. Albümde ilk ve en dikkat çeken nokta son derece özenli sunumu (aynı özen grupça gönderilen basın bülteninde de söz konusu) ve konserlerinde ilgili tema ekseninde şekilleneceği kapak çalışması.

İlgili CD'yi bilgisiyarınıza yerleştirdiğiniz anda süprizler multimedya menü ve klip ile devam ediyor. Albümün açılış parçası "Giden Benim" sözleri ile insanın içine işleyen bir parça, arkasından gelen "Çare" ve ilk klip çalışması "İnsanlık Suçu" ile grup güçlü açılışını perçinliyor. İlk üç parçadan grubun müziğinin beslendiği ana kaynak olan doom metal akımına yapılan son derece hoş göndermelerin yanında, vokalist Nalan'ın bayan vokale burun kıvıranları bile memnun edecek vokal performansı grubun en önemli artılarından. 2006 yılında Türkçe müzik yapmaya karar veren grup albüm kayıtları sırasında yeni bir açılımı daha başarmış. Kariyerine doom metal olarak başlayan grup artık metalin geniş mirasını reddetmeyen ana akım rock grubu olarak kariyerine devam ediyor. Yurtdışında bu tip gelişmeler grubun kemik kitlesi tarafından takdir edilir, yer altı sahnesinden çıkmış bir grubun ana akım piyasada başarı sağlaması yer altı camia için gurur kaynağıdır (bknz. kariyerine death metal söyleyerek başlayan ve Sugarcubes ile çıkış yakalayınca Carcass ve Napalm Death tarafından sahiplenilen Björk)  , fakat nedendir bilinmez ülkemizde bu tarz girişimlerin son kemik kitle tarafından aforoz edilmek oluyor. Ogün Sanlısoy, Dr Skull vokali Serdar ve Şebnem Ferah gibi isimlerin çektiği sıkıntıları umarım Magilum yaşamaz.

Grubun hayran kitlesince çok sevilen "Çare" ve  uğruna amatör video klipler çekilen "Ölümümden Kimse Sorumlu Değil" in yanında albümün saklı hitlerinden Oğuz Akalın'ın vokali ile destek verdiği "Dünyanın Merkezi" albümdeki diğer favorilerim.

Sözün özü iyi çalışılmış, her detaya özen gösterilmiş ve en önemlisi ne tarz dinlerseniz dinleyin sizi bir yerden yakalayan bir albüm var karşınızda.

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite8
Ruh9
Sunum8
Özgünlük8
Bir yerden sizi içine alan bir çalışma. Metal içinde değil ama şans verin
8.3

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.