Benediction - Scriptures

Benediction'ın 2008 tarihli bir önceki stüdyo albümü "Killing Music" i iyi hatırlıyorum. Anaal Nathrakh vokali Dave Hunt gruptaydı ve grup genel olarak kuru müzik yapıyor gibiydi, fazla üzerine düşmemiştim. 2001 tarihli "Organised Chaos" ta yine Dave Hunt vardı ve albüme dair aklımda bir şey kalmamış dersem yalan olmaz. Bunları söyleyen ben normalde Anaal Nathrakh hayranıyım. Ama doğrusu Anaal Nathrakh ve Benediction birbirine hiçte yakın işler yapmıyorlar. Benim ilk göz ağrım, grubu keşfettiğim ve dinlemekten eskittiğim CD 1998 tarihli "Grind Bastard" idi. Ondan önceleri "The Dreams You Dread", "Transcend the Rubicon" ve "The Grand Leveller" gibi Dave Ingram'lı albümleri severek dinlerim. İlk albüm "Subconscious Terror" ın vokalinde Mark "Barney" Greenway vardır ki hep onu ayrı değerlendiriyorum. Bence Benediction demek rahip Dave Ingram demek.

"Iterations of I", "Stormcrow" ve "Rabid Carnality" parçalarına video klip çeken Benediction'ın diğer tüm parçaları da güzel. Topluluk adeta old school death metal tarzına, genelde hızlı tempolu bir şekilde kendi imzalarını atmış bu albümde. Sözlerinde isyankar yapısıyla dikkat çeken, yolsuzluk ve din konularına saran bir grup ilgininizi çekiyorsa fazla beklemenize gerek yok. Karşınızda bu işe 31 sene gönül vermiş Benediction var. Grubun '89 yılından beri içinde bulunan gitaristler Darren Brookes ve Peter Rew, önceki cümlelerimde bahsettiğim vokalist Dave Ingram, gruba sonradan dahil olan bas gitarist Dan Bate, ve bana göre mükemmel iş çıkaran yeni baterist Giovanni Durst'ün birlikte uyumu benden yüksek puan topladı. Bu sene birçok death metal albümü çıkmış olabilir ama beni şu ana kadar en çok etkileyen "Scriptures" oldu. Benden henüz dinlemeyenlere fazlasıyla tavsiye olsun.

PARÇA LİSTESİ:

01. Iterations of I (4:13)
02. Scriptures in scarlet (3:27)
03. The crooked man (3:51)
04. Stormcrow (3:08)
05. Progenitors of a new paradigm (5:23)
06. Rabid carnality (2:46)
07. In our hands, The scars (4:36)
08. Tear off these wings (4:20)
09. Embrace the kill (2:57)
10. Neverwhen (4:10)
11. The blight at the end (3:12)
12. We are legion (4:48)

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite9
Ruh9
Sunum9
Özgünlük9
Umulmadık, grubu yücelten ve eskilere dönen bir albüm ile karşı karşıyayız. Bu ne demek oluyor? Bu albüm en iyi Benediction albümleri arasına girer.
9

ŞİDDETİNDE!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.