God Dethroned - Illuminati

Bana "God Dethroned deyince ilk ne aklına geliyor?" diye soracak olursanız '97 tarihli "The Grand Grimoire" albümleri diyebilirim. Bu albüme ekstrem metal ile tanıştığım zamanlarda sahip olmuştum ve topluluk hakkında fikir edinmiştim. Kuruluşları 1991'den, 2020'ye varana kadar ara sıra pasif olsalar da God Dethroned müzikal kariyerine 11 tane stüdyo albümü sığdırdı ve bu yönleriyle sektörden hiçbir zaman tam anlamıyla kopmadılar. Hollanda'yı sevdiğim gibi, Hollanda ekstrem müzik sahnesini de severim ki God Dethroned bu sahnede söz sahibi olan topluluklardan biri. Kadroya bakınca; grubun gitarist/vokalisti, beyni Henri Sattler, ayrıca sevdiğim Grand Supreme Blood Court topluluğunda yer alıyor ki GSBC de uzun süredir sessiz gibi. Michiel van der Plicht'in de sevdiğim Hollandalı topluluklardan Prostitute Disfigurement'da geçmiş yıllarda baget sallamışlığı var. Grubun bas gitaristi Jeroen Pomper ve lead gitaristi Dave Meester'ı ilk kez "Illuminati" çalışmasında dinlemiş oldum.

Ocak ayı metal müzik olarak bereketsiz gibi görünürken, Şubat'ın 7'sinde Metal Blade Records etiketli "Illuminati" piyasaya sürüldü. Bu albümde grubun geçmişinden de bildiğimiz gibi şeytancılığı, anti-hristiyanlığı, dine küfürleri ve daha fazlasını bulabiliyoruz. Fakat bu çalışma için yeni bir tanım getirirsek vaazlara gelemeyen God Dethroned, gizli dini toplulukları ortaya çıkarmak için yeni bir yolculuğa çıkmış diyebiliriz. Müzikal açıdan bazı parçalar beni yer yer tatmin etmeyi başarsa da "Illuminati" bana genel olarak merhametsiz gelmedi çünkü bu lirik konularını işleyip de çok daha gaddarca çalan birçok önemli topluluk var. "Illuminati", "Book of Lies" ve "Spirit of Beelzebub" video klipleri ile daha çok öne çıkan God Dethroned'un bu çalışması esrarlı şeylere çanak tuttuğu için mistik konulara meraklı dinleyicilerin de merakını çelebilir. Yaklaşık 37 dakika süren albümü dinlerken sıkılmadım çünkü çeşitli metal tarzlarının birbirleriyle yapılandırılmaları başarılı.

PARÇA LİSTESİ:

01. Illuminati (04:49)
02. Broken Halo (03:35)
03. Book of Lies (04:13)
04. Spirit of Beelzebub (03:43)
05. Satan Spawn (03:15)
06. Gabriel (04:51)
07. Eye of Horus (05:25)
08. Dominus Muscarum (00:43)
09. Blood Moon Eclipse (06:03)

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite7.5
Ruh7
Sunum7
Özgünlük7.5
Kötü değil fakat eskitene kadar da dinleyebileceğim bir albüm değil "Illuminati". Melodik olup da, black soslu death metal ilginizi çekiyorsa bu albüm sizi cezbedebilir; kavramsal olarak da tutarlı bir çalışma diyebilirim.
7.3

ŞİDDETİNDE!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.