Skeletal Remains

Özgür: California'ya selamlar. Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Skeletal Remains şu sıralar neler yapıyor?

De La O: Bize ulaştığınız için teşekkürler! Şu an itibariyle salgın nedeniyle biraz normal günlük hayatımızı yaşıyoruz. SR, son birkaç yıldır gerçekten meşguldü, bu yüzden bu, çocuklara aileleri ve sevdikleriyle vakit geçirmeleri için biraz zaman verecek şekilde kılık değiştirmiş bir nimet, ancak diğer taraftan dışarı çıkmak için can atıyoruz. Konserler yeni parçaları tüm hayranlar için çalmanın yegane yolu haha.

Baran: Grubun ilk kurulduğu andaki adı olan Anthropophagy (yamyamlık, insan yeme), ölüm ve vahşeti son derece çağrıştıran, ancak fonetik olarak oldukça zorlayıcı bir isim. İsim değişikliğinin sebebi bu muydu?

De La O: Evet biraz zordu, bu yüzden çocuklar biraz daha kolay ve akılda kalıcı bir şey istediler. Aslında ilk resmi olmayan grubumuzun adı Necrotized idi ama arka bahçedeki bir konserden sonra çok fazla üstüne gitmedik. Grup isimlerimizin hepsinin Demolition Hammer şarkılarından gelmesi ayrıca komik.

Ö: Parça sözlerinizde hastalık, şiddet, ölüm ve vahşete değindiğiniz biliniyor. Normal hayatınızı nasıl sürdürüyorsunuz ve neden şimdiye kadar bu tür konulara odaklanmayı seçtiniz?

De La O: Büyük korku hayranıyız ve bizden önce gelen klasiklerden etkilendik, bu lirik konular çaldığımız müzik türü için ideal bir yol gibi görünüyor. Daha yakın zamanlarda dünya olayları, tarihi konular ve kişisel mücadelelerle birlikte bilim kurgu unsurlarını da birleştirmeye başladık. Günlük yaşamlarımızı nasıl sürdürdüğümüze gelince, biz de oradaki herkes kadar "normal"iz. Günlük işler, ev işleri, ebeveyn sorumlulukları tüm o güzel şeyler haha.

Ö: Century Media Records etiketli dördüncü albümünüz 11 Eylül'de çıkacak. Bu büyük şirketle ilk defa çalışıyorsunuz. F.D.A. ve Dark Descent Records sonrası beklentiniz nedir?

De La O: Son albümümüz aslında Century Media Europe aracılığıyla yayınlandı, bu yüzden şimdiden biraz aşinalık var ama evet bu bizim için büyük bir anlaşma olan Century Media'nın dünya çapındaki ilk çıkışı olacak.

B: Yeni albümün ilk klibi yayınlandı ve parçaya bayıldık. Peki albümden ne beklemeliyiz?

De La O: Teşekkürler dostum! Bu albüm üzerinde çok düşündük, bu nedenle biraz farklı, evrimsel tınlayacak. Bazı yeni fikirler ama aynı SR kanıyla.

Ö: Yeni video klibinizin "Congregation of Flesh" sizi hala tanımayanlar için iyi bir referans haline geldiğini düşünüyoruz. Bu parça için video klip yapma fikri nasıl ortaya çıktı?

De La O: "Congregation..." hem müziksel hem de sözlü olarak bize yapışmıştı, bu yüzden müzik videosu fikri bir zorunluluktu. Yönetmenimiz Dillon Vaughn, videonun yönetmenliği için kendi yorumunu yaptı ve böylece Cult of Rats doğdu.

B: Dan Seagrave ve Dan Swanö gibi iki death metal efsanesiyle çalışmak nasıl bir duygu?

De La O: Bir rüya gerçek oldu! Her ikisinin de işlerine taparak büyüdük, bu yüzden müziğimize ellerini uzatmaları gerçek dışı geliyor.

B: Yourlastrites röportajınızda gerçek iskelet parçalarıyla (Skeletal Remains) dolu bir dolabınız olduğunu söylediniz. Bu gerçek mi? Doğruysa, bu duyduğum en death metal şeylerinden biri...

De La O: Dolu kardeşim dolu! Haha Aşağı gelin ve kontrol edin 😉

B: Geçen yıl Metal-Rules'a verdiğiniz röportajda, birçok metal dinleyicisi gibi, önce heavy metal gruplarıyla başladığınızı ve sonra thrash metal gruplarını keşfettiğinizi okudum. Merak ettiğim de bu; Dinlediğin ilk death metal grubu kim ve ne hissettin? Lise yıllarında Obtiuary'i ilk duyduğumda aklımı kaybettim, müzikal olarak önümde bambaşka bir kapı açıldı...

De La O: 90'lı bir çocuk olarak diğer birçok metal kafa ve metal olmayan kafa gibi Death Metal ile ilk karşılaşmamız, Jim Carrey ve Ace Ventura: Pet Detective filmindeki rezil kulüp sahnesi sayesinde Cannibal Corpse ile oldu ahahahahaha.

Ö: Grubunuzun genel olarak 2011 yılından bu yana kaydettiği ilerlemeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

De La O: Kesinlikle uzun bir yol kat ettik. Çocuklar bugün olduğumuz noktaya gelmek için kıçlarını yırttılar ve yakın zamanda yavaşlama niyetimiz yok!

Ö: Death metal denizinde kendinizi nerede görüyorsunuz?

De La O: Rüyayı kovalayan diğer pek çok kişi gibi biz de buradayız. Hiç kimseden daha iyi değil. Hepimiz ismimizi almak ve orada çalışmak için birlikte sahneye çıkıyoruz.

Ö: Sosyal medyaya bakışınız nasıl? Grubunuzun amacına hizmet ettiğini düşünüyor musunuz?

De La O: Müzik söz konusu olduğunda, bunun bir sürüm, şov veya herhangi bir şey için bilgi almanın en iyi yolu olduğunu söylemeliyim. Kulaktan kulağa iletişim artık yeterli olmuyor. Ama her şey gibi iyi ve kötüdür.

B: Küresel salgın sırasında konserler belirsiz bir tarihe kadar durdu ve sizin gibi sahnede olmayı veya sürekli turneye çıkmayı seven grupları nasıl etkiledi?

De La O: Çok berbat. Bizim korkumuz albümün piyasaya sürülmesi ve radarın altında uçması unutuldu çünkü onu destekleyen bir turneye çıkmıyoruz. Onun için yaşadığımız yolu seviyoruz.

B: Pandemiden sonra ilk konseri nerede vermek istersiniz ve o gün ne olacağını düşünüyorsunuz?

De La O: Gerçekten her yerde! Her yerde bir bok ne zaman ve olursa olsun bir parti olacak. Tüm hayranlarımız için oynamak istiyoruz!

Ö: Biraz zor bir soru olacak. En sevdiğiniz 10 death metal grubunu bizimle paylaşır mısınız?

De La O: Kahretsin evet, bu zor bir haha. Morbid Angel, Gorguts, Death, Dead Congregation, Hate Eternal, Deicide, Loudblast, Disincarnate, Gorefest, Monstrosity ve bu buzdağının sadece görünen kısmı.

Ö: Bu sene çıkan yeni albümlerden favorilerinizi bizimle paylaşır mısınız?

De La O: Dürüst olmak gerekirse, konu bu yılki yayınlar olduğunda döngünün çok dışındayım. Sadece aileme ve sağlıklı kalmaya odaklandım ama yakaladığım birkaç şey arkadaşlarım Warbringer "Weapons Of Tomorrow" ve Necrot’un "Mortal" albümleri. Bu adamlardan çok iyi şeyler geliyor.

B: Türkiye son yıllarda hızla büyüyen bir ekstrem metal sahnesine sahip. Hiç burada çalmanız teklif edildi mi? Teklif gelirse ne düşünüyorsunuz? Hiçbir Türk metal grubu dinlediniz mi?

De La O: Asla ama her şeye çok açığız. Mümkün olduğunca çok sayıda ülkede ve çok sayıda şov yapmak istiyoruz! Burial Invocation seviyoruz!

Ö: Sorularımızı içtenlikle cevapladığınız için teşekkür ederiz. Son sözler sizin...

De La O: Bize ulaşmak için zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz! Hepinizi yollarda görmeyi ve her birinizle parti yapmayı dört gözle bekliyoruz ve ayrıca albüm düştüğünde beğeneceğinizi umuyoruz! Şerefe!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.