Gruesome

Korku boyutlarına geçiyoruz

Korku boyutlarına geçiyoruz

Selam Gus. Umarım herşey yolundadır? Aynı soruların dönüp durduğu o sıkıcı röportajlardan biri olmaz umarım.

Selam, şu sıralar herşey yolunda. Yakında yeni E.P. yayınlanacak ve bu sayede aynı sorular döngüsünü kıracağız. Bizi bilen ve tanıyan insanların anlattığımız "Death" masalında bizle olacağına eminim!

Eski dönem Death müziğini seven dinleyici olarak o kendinize özgü "Death" tınılarını nasıl yazdığınızı merak ediyorum?

Benim için en önemli nokta favori death metal grubumun en sevdiğim dönemine olabilecek en yakın şekilde besteler yazmak! Profesyonel olarak bakarsan bu aktör olmak gibi; biz Chuck, James, Rick, Terry, Bill ve Chris rolünü oynuyoruz. Taslaklar zaten orada, biz olabildiğince yaklaşmaya çalışıyoruz. Bunun yanında sıkı bir kontrol mekanizmamız var, ortaya çıkan şey yeterince "Death" tınlamıyorsa kenara atıyoruz. Chuck'ın o kadar kendine özgü bir yazım stili vardı ki... detaylara girdiniz mi fikirler uçuşuyor. Artı hepimiz 1987'den beri Death hayranıyız!

"Savage Land" albümüne bayıldım. Geçen sene en favori albümlerinden biriydi ve yeni yayınlacak "Dimensions of Horror" E.P. sini gerçekten merak ediyorum. Duyduklarım beni fazlasıyla mutlu etse de yeni işten neler beklemeliyiz?

Albümün başarısı bizi şaşırttı. Şimdi stratejimizi daha uzun vadeli kurguluyoruz. Death her albümde daha da gelişti ve bizlerde aynı yoldan gideceğiz. Teknik yola girmeden önce daha geriye gidip ilk death metal albümü Scream Bloody Gore a bir selam çakmak istiyoruz. Albüme kıyasla yeni E.P. daha çirkin, daha karanlık ve daha basit olacak. Davullar tamamen doğal, gitarlar için eski Marshall 800 ve 900 amfiler kullandık... çiğ ve gore temalı death metal. E.P. olarak kalmasına karar verdik çünkü daha teknik doğrultuda yarısı yazılmış albüm hazır. Bunun yanında sıkı bir Scream Bloody Gore hayranı olan Matt bu E.P. nin en favori Gruesome işi olduğunu söyleyip duruyor!

Death metal thrash metalden doğdu

Death metal thrash metalden doğdu

Pek çok grupta çalıyorsunuz ve son derece yoğun bir programınız var. Bu aralıkta tur ve parça yazımı için nasıl zaman buluyorsunuz?

Matt nasıl yapıyor bilmiyorum ama tonla şarkı yazıyor, şimdi bile iki tam şarkı gönderdi. Ben ve Daniel'da bir şeyler karalıyoruz. Turne ise işin en zorlu kısmı. Daha çok turlamak istiyoruz ve umuyorum ki bu yıl bir Avrupa ve Amerika turu yapacağız.

Efsane çizer Ed Repka çıkış albümünüz "Savage Lands" kapak tasarımında harikalar yaratmıştı. Onla çalışmak nasıldı? Yeni E.P. kapağında da onun imzası mı olacak?

Evet kapak yine onun işi ve inan bana daha mutlu olamayız! O bizim için bulmacanın en önemli ve en büyük parçalarından ve onun çizimleri olmadan tüm sunum eksik kalacaktı. Bizim yaptığımız Death parçaları yazmaktan daha fazla inan. Biz geçmişten bir pencere açma derdindeyiz. İnsanları Death metalin doğduğu zamanlara, Chuck'ın hayatına götürmek... Onun müziği bizim hayatlarımız için ana esin kaynağı, bu doğrultuda tüm hisler ve tınılar doğru olmalı. Şarkılar, prodüksiyon, kapak hatta ve hatta kapak içi notlar bile 80'lerin sonu gibi olmalı. Bu başta dediğim gibi bir bulmaca ve Repka'da bulmacanın en önemli parçalarından. O ilk üç Death albümünün kapaklarını yaptı ve büyük olasılıkla bir sonraki albüm kapağında da onun imzası olacak.

Sırada ne var? Gelecek Gruesome için neler getirecek?

Maruta'dan Mitch ile Nisan sonunda “Dimensions of Horror” parçasına klip çekeceğiz, sonrasında Mayıs ayında Maryland Death Fest var. Ağustos ayında kısa bir Avrupa turu için görüşmeler sürüyor. Diğer yandan insanların E.P. ye ne tepkiler vereceğini merak ediyorum. Umarım bu sene biraz daha çok turlarız ve sonrasında yeni albüm kaydı gelir.

Netherland Deathfest performansınızda çok keyif aldım. Gruesome ile sizin favori konseriniz hangisiydi?

Teşekkür ederim, şovu beğendinize sevindim! Geçen yıl Full Terror Assault festivalinde Terry Butler sahnede bize katıldı ve beraber “Born Dead” çaldık... sahnede titriyordum adamım. Epik ve kariyer zirvesi bir andı benim için. NDF'de son derece keyifliydi. Deniz aşırı ülkelerde bizi desteklemeleri ve olumlu tepkiler güzel bir sürprizdi... Chuck'ın ruhu hala hayatta!

"Scream Bloody Gore" ve "Leprosy" dışında hayatını değiştiren beş albümü sayar mısın?

1. Reign in Blood
2. Death Human
3. South of Heaven
4. Obituary Cause of Death
5. Vader De Profundis

Bence günümüz death metal gruplarının ana sorunu duruş, ruh ve his konusunda eksikliği. Sen ne dersin? Sence gerçek death metal nasıl tınlamalı?

Bu sadece benim fikrim ve yeni gruplar kötü anlamı çıkmasın ama bende sana katılı yorum. Bir yerde death metal müzikal olarak kötüye gitmeye başladı ve her şey hız ve ekstrem öğeler oldu, şarkı yazımı arka plana atıldı. Prodüksiyonda işi öldüren bir diğer etken. Yeni albümlerin çoğu öyle düzenleniyor ki; davullar çoğu yerde drum machine gibi tınlıyor ve bir davulcu olarak ben bu işleri dinleyemiyorum. İnsan öğesinin yerini bilgisayar alınca tüm ruh ve o kendine özgü tını kayboluyor. Gruesome bu tavra koca ve direkt bir siktir çekme aslında. Pek çok yeni nesil death metal hayranı çiğ ve doğal prodüksiyon yüzünden albümümüzü sevmedi ama inan umurumda değil. Bu safkan death metal, herşey kendi tarzında evrildi elbet ama bir yerde esas formülden çok uzaklaştılar. Death metal thrash metalden doğdu, thrash metal öğeleri dışarıda kaldığında ben yokum.

Sean Reinert ile halen görüşüyor musunuz. Görüşüyorsan Cynic hakkında bir gelişme var mı?

Sean ve ben 90'ların sonunda epey birlikte çalıştık ve iyi arkadaş olduk. Los Angeles'a taşınsa da halen o en iyi arkadaşım ve hala favori davulcularımdan. Gruesome'ın kurulmasında onun epey pay var zira DTA turnesinde ona yardım ettim ve her gece konuk davulcu olarak “Baptized in Blood” çaldım... bilinen hikaye sonrası Gruesome doğdu. Ne yazık ki Cynic artık yok. Sean hala başka projeler, web sayfası ve eğitim videoları ile uğraşmaya devam ediyor.

Ortaya çıkan şey yeterince "Death" tınlamıyorsa kenara atıyoruz.

Ortaya çıkan şey yeterince "Death" tınlamıyorsa kenara atıyoruz.

Müzik dışında zaman öldürmek için neler yaparsın?

Kaykay delisiyim... neredeyse her gün kaykay yapıyorum. Bunun yanında fitness ve sağlıklı beslenmeye zaman harcıyorum... Sonuçta tabi ki gençleşmiyorum!

Sırada klasik Rock Vault sorusu. Lütfen unutulmaz bir içki anını anlat bana.

Aslına bakarsan Gruesome ben ve Matt'in ağır alkol aldığı bir akşam doğdu. 2013 yılında Death to All turnesini Exhumed açarken iki taş kafa death metal hayranı olarak eski günleri ve eski günlerde death metalin ne derece iyi olduğunu anmaya başladık. Malevolent Creation'dayken 2012 yılında Krisiun ve Vital Remains ile çıktığımız turnede Almanya'da bir mekanın arkasında bar vardı. Tur otobüslerinde sürekli Sabbath, Maiden, Priest, Slayer vb dinlerim. O konserde sahne arkasında delice alkol ve metal vardı. Üzgünüm kokain ve orospular yok; çünkü biz yaşı geçkin bir death metal grubuyuz, 80'lerdeki Mötley Crue değil! Haha

Gruesome ve death metal üzerine bu keyifli sohbet için teşekkür ederim. Sorularım bu kadar. Türk hayranlarınız için neler söyleyeceksiniz?

Destekleri için teşekkür ederim! Bizlerde sizler gibi Death hayranıyız ve müzisyen olarak Chuck ve hatırlarına bir nevi teşekkür ediyoruz. Let the metal flow!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.