Hokedun

Selamlar! Hokedun’u ne zaman kurdun; geçmiş projelerin nelerdi, şu an grupta kimler var ve grubun son hali nedir? Bizi bilgilendirir misin Eren? 

Selamlar dostum, Hokedun’u 2011 kışında Warwick, İngiltere’de kurdum. O zamanlar Türkiye’de yaşıyor ve bir doom metal grubunda çalıyordum. 90’ların sonunda da bir fanzinim vardı. Hokedun olarak geçen yıl bir demo CD yayınladık, şu sıralar ise yeni besteler yapıyoruz. Şimdiden 2 şarkı yazdık bile. Bunun yanında ilk albümümüzü yayınlayacak firma arayışındayız.

Hokedun'u kurarken amacın neydi? Müzik dışında (hatunlar, ideoloji ya da dünyayı dolaşmak) gibi ekstra amaçların var mıydı?

Ben ölümüne bir metal hayranıyım. 6 yaşından beri bu müziği diniyorum ve müziği kendime yaşam tarzı olarak benimsedim. Aynı durum Ed içinde geçerli. Açık konuşmak gerekirse tam zamanlı bir işte çalıştığım ve yoğun bir iş tempom olduğu için gruba yeterince zaman ayıramıyorum. Dünyayı turlamak ve festivallerde çalmak amacımız ama daha erken, zira halen sabit bir kadro oturtamadık.

Tüm bu popüler müzik türleri içinde black metal popüler olma amacı olmayan bir tür sanat dalı olarak değerlendirebilir mi?

Tabii ki bir çeşit sanat; bizim müziğimiz özellikle bu müzik ve türevlerinin doğduğu İngiltere'de bir kültür. Bunun yanında ne mutlu black metal popüler bir müzik türü değil. Mainstream'e sokayım! 🙂

Sanat ile gösteri arasındaki ayrım nedir?

Sanat bir gösteri olabilir, keza gösteri de sanat olabilir. Bu ikisi birbirinin ikamesi olabilir ama çoğu zaman birbirleri ile örtüşür.

Sence metal müziğin sıradan insanların anlamayacağı "ayrıt edici" bir bakış açısı var mı? Bu müzik kökleşmiş bir ideoloji mi? Yoksa bir sanat mı? Sence yaratıcıların bakış açısı ve ideolojisi müziği ne kadar şekillendirir?

Türkiye'deki metal müzikten bahsediyorsan bu kültüre son derece aykırı, sence de öyle değil mi? Kılık ve kıyafetimiz yüzünden 1999 Eylül ayında başımıza gelenler ve satanist yakıştırmaları büyük bir utançtı adamım... Büyük bir utanç! 🙁

Sence tüm black metal müzisyenleri farklı dünya görüşleri ve bakış açılarına rağmen aynı şey altında birleşebilir mi?

Black metal grupları farklı ülkeler, farklı kültürlerden gelmeleri ve farklı diller konuşmalarına rağmen aynı ailenin üyeleri çünkü müziğimiz karanlık duyguları ve ruhlarımızın karanlık taraflarını ortaya koyuyor.

Seslerin bir resim olduğunu düşün ve bizler farklı şeyleri işlemek için resmimizde farklı teknikler kullanıyoruz. Sence bir türün kendi felsefesi ve kültürü olmak zorunda mı?

Metal grubun varsa ya da metal grubunda çalıyorsan kullandığın enstrümanların gitar, bas ve bateri ile sınırlanmasına karşıyım. Ben şahsen müziğimizi zenginleştirme taratarıyım ve yeni kayıtlarda mey kullanacağız, belki ileride de klavye… Kim bilir, zaman her şeyi gösterecek.

Şarkı yazımında sıranız nasıl? İlk olarak ne ile başlıyor her şey? Rif, fikir, duygu?

Dürüst olmak gerekirse hepsinin karışımı 🙂 Ama genelde her şey şarkıyı etrafına inşa edeceğimiz bir rif ile başlıyor. Bazen ben şarkının tamamını yazıyorum ve Ed bir şeyler ekliyor. Her şey şarkıyı nasıl yazmak istediğimize ve şarkının yapısına bağlı.

Esin kaynaklarınız nedir ve grubun geri kalanı da aynı isimlerden etkileniyorlar mı? Onların esin kaynakları neler?

Bir saniye bile düşünmeden hayat derim, nerede yaşarsan yaşa hayat zor öyle değil mi? Karşılaştığın problemlerin üstesinden gelmek zorundasın ve bence bu konuda en büyük zihinsel terapi aracı da müzik.

Geride kalan 10 yılda en iyi çıkışı yapanlar hakkında neler düşünüyorsun? Diğer türleri de değerlemeye katarsan en etkileyici ve en iyi işler nelerdi sence?

İlk olarak belirtmem gerekiyor ki ben sadece metal müzik dinlemiyorum. Flamenko ve Kafkas müziklerini seviyorum, bunun yanında atalarımın diyarı olan Balkan müziklerini de dinliyorum. En iyi çıkış yapanlar ise Behemoth ve Watain gibi görünüyor, iki grubu da farklı zamanlarda izleme şansım oldu ve her ikisinin de sahne performansının tek kelime ile nefes kesici olduğunu söyleyebilirim.

Kimileri black metal müziğin öyküye benzer kompozisyonlar kullandığını, farklı riflerin dinleyicinin zihninde farklı şekillendiğini söylüyor. Sen bu yoruma katılıyor musun? Katılıyorsan bu şarkı yazımınızı nasıl etkiliyor?

Temel olarak bu durum gitarımı elime alıp şarkı yazmaya başladığım dönemdeki ruh halime bağlı. Şarkı sözlerini favori mevsimim olan kış aylarında yazmayı tercih ediyorum. Yaşadığım şehir ise tarihi yönden epey zengin, yürüyüşe çıktığım zaman her yanım tarlalar, nehirler ve eşki şapellerle dolu… Şarkı sözleri için temel esin kaynağım ise hayat ve gerçeklik her şeye rağmen. Mesela geçen hafta yaptığım minik bir hata yüzünden yöneticimle tartıştık, hemen eve gittim ve son derece heavy bir şarkı ortaya çıktı, hatta şarkı sözlerinin bile bir kısmı bitti 🙂

Hangi marka gitar ve amfi kullanıyorsunuz, kayıtlar sırasında hangi alet ve yazılımları kullanıyorsunuz?

Dean V marka elektro gitar kullanıyorum ve tek şey harici gitarımda çok memnunum. Manyetiklerden birini EMG ile değiştirmeliyim sadece. Anfi olarak eksi Fender combo valve kullanıyorum, ev ve stüdyo için çok kullanışlı. Kayıtlarda Pro Tools kullanıyoruz ama teknolojik işler ile Ed daha haşır neşir.

Önümüzdeki 10 yılın metal müziği nasıl olacak?

Hahaha 🙂 İlginç bir soru, bütünü değerlendirirsek hmmmm… Hayatta hiçbir şey tahmin edilebilir gibi değil ama bir saniye eemmm... Son 10 yıl içinde pek çok farklı metal müzik tarzı ortaya çıktı ve bence bu çeşitlilik kabul edilebilir; çünkü her gün aynı şeyi dinleyemiyor ve çeşitlilik arıyoruz değil mi? Ne mutlu ki heavy metal ve alt türleri popüler değil.

Hayranlarınız için sizle en iyi iletişime geçme ve müziğinizi duyma yolu nedir?

Daha önce belirttiğim gibi demo albümümüz 150 kopya ile sınırlı ve bitmek üzere sadece 6 € olan bu albümü edinmek için elinizi çabuk tutun, Paypal üzerinden hokedun@yahoo.co.uk adresinden alabilirsiniz, bir başka alternatif ise www.reverbnation.com/hokedun adresi üzerinden dinleyebilrsiniz. Bu adres üzerinden sadece dinleyebiliyorsunuz, indiremiyorsunuz. Üzgünüm!

Rock Vault Zine hakkına neler söyleyebilirsin?

Başladığınızdan beri sizlerden haberdarım, siz şampiyonlar profesyonelsiniz ve bunları benim grubumla röportaj yaptığınız için söylemiyorum. Özenli çalışmaya devam edin dostlar!

Eklemek istediğin bir şeyler daha var mı? Cevapların için teşekkür ederiz.

Hayır yok, bu güzel röportaj ve iyi hazırlanmış sorular için teşekkür ederim. Sorular son derece zorlayıcıydı ve cevaplarken son derece eğlendim. Eve döndüğüm zaman muhakkak buluşalım ve Bar Rasputin'de buz gibi Efeslerimizi (Dünyanın en güzel birası) tokuşturalım 🙂 Şerefe yapalım... Siyah!! Daima Siyah!! Siyah Kalın!!

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.facebook.com/hokedun

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.