Negative Self

Negative Self

Merhabalar Tor. Öncelikle muhteşem çıkış albümü ve bize zaman ayırdığınız için teşekkürler. Hayat nasıl gidiyor?

Hayat güzel. Geçen hafta ilk konserlerimizi verdik. Tekrar sahnede olmak muhteşem!

Basın ve hayranlar albüme ne tepki verdiler?

Bence tepkiler son derece olumlu. Özellikle hayranlardan çok sayıda e-posta ve Facebook üzerinden yorum aldık ve bu delice. İnsanların zaman ayırıp bize dönmeleri harika.

Bize grubun kısa tarihçesini anlatır mısın? Bildiğin kadarıyla stüdyo grubu olarak başladınız. Ne oldu da tam zamanlı çalmaya karar verdiniz?

Negative Self stüdyo projesi olarak başladı. Ben ve Andreas uzun zamandır tanışıyoruz ve gruplarımız olmadan da prova yapıyorduk. Her ikimizin kıyıda köşede kalmış çok fazla parçası vardı ve bunları elden geçirmeye başlayınca şarkıların potansiyelini gördük. Frank, Viktor ve son olarak Oscar'ın katılımı ile kadro tamamlandı.

Albümde her şeyi kendiniz üstlendiniz. Bu kararın sebebi neydi? Bütçe sıkıntısı mı, eserde tam kontrole sahip olma isteği mi?

Tam kontrol isteği. Kayıt öncesi ne istediğimizi tam olarak biliyorduk. Para kazanmadığımız için daha ucuza mal etmek işin bonusu oldu tabii.

Bunun yanında Frank'in başka bir kayıt tecrübesi var mı? Albüm kulağa muhteşem geliyor.

Frank'in esas işi konser ve kayıtlarda ses mühendisliği. Grupta böyle bir eleman olması bizim için şans, sayesinde her şey daha da kolaylaşıyor.

Negative Self - Negative Self

Suicidal Tendencies dışında esin kaynaklarınız kimler?

Çok fazla etkilendiğimiz grup var ve her katılan elemanla palet genişliyor. Ben ve Andreas için Megadeth - "Youthanasia" ve Life Of Agony - "River Runs Red" şarkı yazımı ve kaydında ana esin kaynağımız. Slayer, Weezer, Dio, Wu-Tang Clan tür ayırmadan her şeyi dinliyoruz. Bunun dışında dinlediğimiz Veronica Maggio, Jonathan Johansson ve Håkan Hellström falan pek çok pop grubu var.

Müzik yazarken amacınız nedir?

Duymak istediğimiz müziği yapıyoruz. Enerji ve melodinin birleşimi.

Duruş ve tavrınızı nasıl özetlersin?

Bana sorarsan son derece geçimli insanlarız. Sol görüşlü, vejeteryan, feminist, büyümeyen hardcore çocuklarıyız.

Oradaki hardcore punk sahnesi nasıl? Bana önereceğin gruplar var mı?

Mükemmel gruplar var! Power Face, Svart Städhjälp, Hårda Tider, Bäddat för Trubbel, Undergång, Obnoxious Youth ilk aklıma gelenler.

Beraber çalmaktan keyif aldığın gruplar kimler? Ve gelecekte kimle sahne almak isterdin?

Şu ana dek iki konser verdik. Västerbron, iyi elemanlardan kurulu ve sahnesi çok iyi. Şahsen ben Japonya'dan Low Vision ile sahne almak istedim. Bunun yanında ülkenizden harika power violence grubu Neglected var! Birkaç yıl önce onları Stockholm'da izlemiştim.

Gelecek Negative Self için neler getirecek?

Yeni albüm için çalışmaya başladık ve şimdiden 15 parçamız hazır. 2016 yılı başında kayda geçmeyi umuyoruz. Onun yanında yılın devamında konserler vermeyi umuyoruz.

Negative Self CD

Sizi Türkiye'de izlemek isterdim. Bana bir Negative Self konserini tarif eder misin?

Oraya gelmek gerçekten muhteşem olurdu, umarım bir gün geliriz. Şovlarımız sıkı ve enerjik. Hardcore kökenli olduğumuz için iki saatlik şovlar yerine kısa ve sert şovları tercih ediyoruz. Setimiz 30 dakika zamanında.

High Roller Records ile nasıl irtibata geçtiniz? Onlardan memnun musunuz?

Andreas'ın eski grubu Dr Living Dead, High Roller etiketi ile iki albüm yayınladı ve onlar Antdreas ile çalışmaktan memnun olmalı ki yeni projesine de ilgi gösterdiler.

Boş zamanlarınızda neler yaparsınız?

Ben ve Viktor geçtiğimiz haftalarda epeyce GTA V oynadık. Bence zaman öldürmek için iyi bir araç, fazlasıyla iyi!

Bazı web siteleri size nerd grubu diyor? Bu doğru mu? Yeni Star Wars filmi için ne söyleyeceksiniz. Ben hayran olarak yeni filme heyecanımı kaybettim.

Evet, doğru. Andreas sürekli bana Star Wars ile ilgili e-postalar atıyor, filme ait son detaylardan haberdarım. Bence müthiş bir film olacak hepimiz çok heyecanlıyız. Daha başka pek çok film hakkında konuşuyoruz. Örneğin "Alien"...

Sorularım bu kadar son olarak Türk hayranlarınıza ne söylemek istersiniz?

Desteğiniz ve bize zaman ayırıp bu röportajı yaptığınız için teşekkür ederiz! Bizle iletişime geçen Türk hayranlarımızada teşekkür ederiz! Lütfen bize yazmaya devam edin, elimizden geldiğince her şeyi cevaplıyoruz!

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.facebook.com/negativeself
www.negativeself08.bandcamp.com

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.