Nolentia

Selamlar Ghis! Fransa’da havalar nasıl? Bu sıralar neler yapıyorsun?

Havalar bu aralar harika, mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Bugün 1 Ocak ve tüm senenin yorgunluğunu atıyorum…

Direkt olarak Şubat ayında Kaotoxin Records etiketi ile yayınladığınız "May The Hand That Holds The Match That Will Set This World On Fire Be Blessed Above All" albümü hakkında konuşmak istiyorum. Albümü yazmaya ne zaman başladınız?

Tam zaman veremem, muhtemelen 2011 yılının ortaları… İki yıl turlayınca her gece aynı materyalleri çalmak can sıkıcı olabiliyor. Bir nokta taze kan arıyorsun. İlk beş, altı şarkı bu aşamada yazıldı. Kalan parçalarda stüdyo yolunun tutmadan dört, beş ay önce yazıldı. Ama berbat bir hafızam var, tam tarih veremem.

Albüm kulağa mükemmel geliyor. Diğer işlerinizle karşılaştırırsanız kayıt sürecinde ne fark vardı?

Teşekkürler adamım, tüm övgüleri her şeyi halleden Laurent Bringer’in hanesine yazmak lazım! Onunla bu ikinci kaydımız ve o tanıdığımız en cool adamlardan, albümün nasıl olması gerektiğine dair birkaç ipucu veriyoruz ve gerisini onun sihrine bırakıyoruz. Diğer albümler ile kıyaslarsan zaten bir gelişim var. İlk EP çalışmamız canlı kaydedilmiştir, ilk albümde konser havası veren çiğ bir kayıt istemiştik. Bu albümde ise şarkıların olabildiğince ağır ve agresif olmasını istedik. Sonuçtan çok memnunuz.

"May The Hand That Holds The Match That Will Set This World On Fire Be Blessed Above All" albümünü dinleyenler şarkı sözlerinde neler bulacak? Parça yazımına hepiniz katılıyor musunuz?

Şarkı sözlerinin tamamını ben yazıyorum ama grup olarak arkasında olduğumuz ortak ideolojimiz var tabi ki… Temel olarak şarkı sözlerimizde insan doğasını, aptallıklarımız ve kararsızlıklarımızı işliyoruz. Direkt mesajlar vermektense bazı konuları dinleyicinin yorumuna bırakmayı seviyoruz.

Şu sıralar olan hangi sosyal sorun ya da politik olay ilgini çekiyor? Albümde üzeri kapalı da olsa politik konulara değindiniz mi?

Dediğim gibi şarkı sözlerimizde hiçbir konu üzerine direkt mesaj yok ama bir şekilde her şey politika ile alakalı... Tekrar söylüyorum, bizim ana konumuz insanların aptallıkları; insan hayatına karışan politika ve dinden daha aptalca bir şey olabilir mi? Ne yazık ki türümüz bir sorunu çözerken en mantıklı ve etkin yoldan çözüme gitmek yerine sesi en gürültülü çıkanı takip ediyor. Dünya çapında olanı biteni elimden geldiği kadar takip etmeye çalışıyorum tabii ki… İzlediğim tüm haberler Hegel’in "Tarihten aldığımız en büyük ders, tarihten hiç bir şey öğrenmediğimizdir" sözünü kanıtlıyor.

"May The Hand That Holds The Match That Will Set This World On Fire Be Blessed Above All" albümü kapak görselini kim hazırladı? Kapak tasarımı şarkı sözleri ile uyumlu mu?

Kapak görselleri tabii ki şarkı sözleri ile uyumlu. Halkların şu an içinde bulundu duruma bakarsan dünyanın acilen değişime ihtiyacı var ve geçiş pek yumuşak da olmayacak. Her şeye rağmen olumlu düşünmeyi sürdürüyoruz. Kapakta budist ikonlardan esinlendik, dinlerden nefret etsem de budizmin pozitif duruşu kapalı fikirli insanlardan gelecek mesajlara karşılık sade ve barışçıl duruyor.

"May The Hand That Holds The Match That Will Set This World On Fire Be Blessed Above All" albümü için Kaotoxin Records ile anlaşmanız nasıl gerçekleşti?

Kaotoxin firmasından Nico biz Atara ile turnedeyken bir konser ayarladı. O zamandan beri onunla irtibat halindeydik ve ona birkaç ay sonra albümünün kopyasını gönderdik. Amacımız bir anlaşma koparmaktan çok profesyonel olarak fikirlerini almaktı. Onun görüşlerine göre albümü ya firmalara gönderecektik ya da ilk albümde olduğu gibi eski usul D.I.Y. felsefesine sarılacaktık. O bize anlaşma önerdi ve dünya çapında ün, bolca uyuşturucu ve orospu vaat etti 🙂

Şu ana kadar çaldığınız en iyi konser hangisiydi?

Korkarım ki bu soruya direkt cevap veremeyeceğim. Pek çok ünlü grupla sahne paylaştık, pek çok festival ve konserde hem binlerce insana hem de binlerce insana bedel 20 kişiye çaldık. Bu soruya cevap vermek canını dişine takarak bize konser ayarlayan organizatörlere haksızlık olur. Bunun yanında bar konseri ya da festival inan fark etmez, en önemlisi yeni insanlar ile tanışmak için yollara düşmek.

Nolentia ile meşgul olmadığınız zamanlarda neler yapıyorsunuz?

Hayatımızı idame ettirmek için çalışıyoruz. Raf'ın kültür ve spor üzerine ciddi bir işi var, Vince davul dersleri veriyor, bende dövmeciyim.

Hedefiniz nedir?

Hedefimiz hoşlandığımız müziği çalarken birkaç bira içmek, konserler vermek ve yeni insanlar ile tanışmak.

Şu an Fransa death metal/grindcore sahnesi için bize neler söyleyebilirsin? Seni heyecanlandıran gruplar var mı?

Fransız death metal sahnesi Amerika ve İngiltere'de yapılanın kopyalandığı son 10-15 yıldan çok daha heyecan verici. Haut & Court, Yattaï, Atara, Drawers, Warfuck, Department Of Correction, Plebeian Grandstand, Eryn Non Dae ya da Zubrowska gibi pek çok harika grup var!

2014 yılı planlarınız nedir?

Üçüncü albümü besteleyeceğiz, şimdiden elimizde birkaç parça var... Bunun yanında birkaç konserde çalarsak ve bir turne ayarlarsak ne mutlu bize 🙂

Şu an çalma listende kimler var? Bugünlerde hangi gruplar ve müzisyenler seni heyecanlandırıyor?

Bu hafta çalma listemde Young And In The Way, Haut & Court, Converge, Neurosis, Battle Of Mice, La Coka Nostra, Amenra, Leftövercrack, NOFX, Cypress Hill, Maruta, Kvelertak, Doom, Godflesh, Dropdead, Iron Lung, Pink Floyd ve Weekend Nachos var.

Rock Vault Zine hakkında neler söyleyebilirsin?

Harika görünüyor, pek çok da güzel haber ve yazı olduğuna eminim ama ne yazık ki tek kelime Türkçe anlamıyorum. Rock Vault sayfalarında yer almak bizler için onurdur!

Bize ve okurlarımıza zaman ayırdığın için teşekkür ederiz. Kapanışta ne söylemek istersin?

Nolentia'ya olan ilginiz için ve bize zaman ayırdığınız için teşekkürler, meraklı olmayı sürdürün!

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.listen.kaotoxin.com/album/may-the-hand-that-holds-the-match-that-will-set-this-world-on-fire-be-blessed-above-all
www.facebook.com/NolentiaNoise

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.