Mekanik
Yeni albüm çalışmalarına başladık

Yeni albüm çalışmalarına başladık

Selamlar bize ve Rock Vault okurlarına zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Mekanik cephesinde işler nasıl gidiyor?

Selamlar.Biz de çok teşekkür ederiz.Mekanik cephesi her zaman olduğu gibi yine çok hareketli. Sponsorluklar ve konser görüşmeleri ile devam ediyor. Bu arada ilk albüm Kitlesel Depresyon'u bol bol çalıp bir yandan ikinci albümün şarkılarını yazıyor.

Uzun arayışıma rağmen herhangi bir Mekanik röportajına rastlamadım. Grubun kuruluş öyküsünü bizlerle paylaşır mısın?

Grubun kuruluşu hiç rastlantı değil aslında.Mekanik'in 3 elemanı Mekanik'i kurmadan önce bir çok amatör grupta birlikte çaldı. Sonunda ne yapıyoruz biz diyerek Mekanik'i kurduk. Dorock gruplarından bir çok gitarist arkadaş gelişim sürecimizde bizlerle oldu en sonunda Samsun'dan kalkıp gelen Ahmet ile noktayı koyduk.

Mekanik müziğinin ana esin kaynakları kimler?

Aslında grupça gelişim sürecimiz kişisel olarak çok farklı. Whipslash, Vio-lence, Nuclear Assault, Exodus gibi thrash gruplarından tutun Venom, Black Sabbath, Motörhead gibi kültler her zaman esin kaynağımız olmuştur. Dediğimiz gibi kişisel olarak farklılıklar her zaman var özellikle aramızdan en çok ayrılan Erhan Ballıeker tam bir Dream Theater fanı. Belki klasik olacak ama bu farklılık Mekanik'in işine geliyor.

Yakın zamanda çıkış albümünüz "Kitlesel Depresyon" u yayınladınız. Albüme gösterilen ilgi başta olmak üzere beklentileriniz karşılandı mı? Şahsi merakımda soruyorum, albümün satış rakamları ne seviyede?

Albümden çok bir beklentimiz yoktu zaten maddi olarak bize ikinci albümü çıkaracak kadar para sağlarsa yetecekti ve ikinci albümün tüm masrafları şu an hazır. Bu da bize Eylül ayı gibi ikinci albümü yapma fırsatını veriyor.

Şarkı sözlerinde neler işliyorsunuz?

10 şarkı var biliyorsunuz.Her şarkının sözü bizim içimizde yaşanmış duyguların ya da olayların sansürlü olarak dışa vurumu. Bazen susmayı tercih ediyoruz onada enstrümantal diyorlar.

Mekanik her pazar Dorock Bar sahnesinde
Geçtiğimiz hafta Kemancı'nın kurucusu Zeki Ateş'i kaybettik. Rock/metal barlarda canlı müziği başlatan ve pek çok isme ilk sahne şansını veren isimdi Zeki Ateş. Kemancı'nın en hızlı zamanlarından aklımda kalan sahne alan grupların cover parçalar yanında kendi eserlerine de yer verdiği idi. Sizde her hafta sonu Taksim sahnesindesiniz. Bar programlarında kendi şarkılarınızı çalabiliyor musunuz (albüm çıkışı sonrası durum değişmiş olabilir) ve bar programına gelen kitle sizin şarkılarınıza ne tepki veriyor?

Zeki abiyi tekrar analım her grubun ona bir teşekkür borcu vardır.Çok yollar açtılar zamanında bu tarz için.İnsanlar mekanları dolsun diye türlü planlar yaparken onlar hiç vazgeçmedi. Şu an aynı saygıyı Dorock görüyor.10. yılına girecek ve hiç ödün vermeden bizlere bu fırsatı sunuyor. Dorock'ta Mekanik ilk başlayacağı zaman bir albüm grubu olduğunu zaten belirtti ve albüm çıkmamış olduğunda bile kendi bestelerimizle başlıyorduk. Zaten en çok keyif aldığımız anlar onlar hele zaman geçtikçe insanlar bestelerin adını bağırmaya başladı işte o zaman keyif iki kat artıyor. Pazar günleri özellikle turistler çok ziyaret ediyor ve sahneden indiğimizde tepkileri inanılmaz.
Dorock sahnesi sayesinde en az yurt içi kadar yurt dışına da albüm satmışızdır.

İlk albüme gösterilen ilgiden mutluyuz

İlk albüme gösterilen ilgiden mutluyuz

Bar performansları ve yakın zamanda tekrar başladığınız şehir dışı konserleri de sayarsak bol bol çalan bir grupsunuz. Mekanik tayfasının en unutamadığı konser hangisi peki?

Her konseri ayrı bi keyife dönüştürmeyi iyi başarıyoruz aslında ama yakın zamanda Eskişehir'e gittik Pentagram ile. Yolculuk olsun konser öncesi sonrası olsun inanılmazdı.
Dorock konserlerinin her biri ayrı bi keyif zaten. Tamamen özgürsün istersen sabaha kadar çalmaya devam edebilirsin. En büyük keyfimizde biri Slayer diye bağırdığında Kitlesel Depresyon'dan çalıyoruz = )

Albümde tüm şarkılar Türkçe ve ben grubun yerli piyasayı hedeflediği görüşündeyim. İngilizce parçalarınız da var mı ve erken olsa da yurtdışına albüm dağıtımını planlıyor musunuz?

İkinci albümü de Türkçe yapacağız tek değişiklik belki 1 2 parçanın İngilizce versiyonu olur.Albümü yurtiçinde çok ulaştıramadık İstanbul dışına çünkü dağıtım firmalarıyla hep ters düştük. Nedenine gelirsek bu albümü gerçekten dinlemek isteyen bir adama 20 liraya cd satmak istemiyoruz. Itunes gibi sanal satışlar yapıyoruz genelde ve oradan 1 liraya bile bize ulaşmak mümkün olabiliyor. Yani hep dediğimiz gibi burada birileri bu savaşı vermek zorunda ve yapacak daha bir çok işimiz var.Ama her şey yolunda.Belki 3. albümde biraz daha yurt dışını düşünebiliriz.

Kendi müziğiniz dışında neleri dinliyorsunuz ve yakınlarda çıkacak hangi albümler sizi heyecanlandırıyor?

Duyurulmuş olan albümlerden en çok heyecanlandıran Black Sabbath. Ama beklentilerimiz var tabii. Dediğimiz gibi herkesin kafası başka işliyor.Erhan deli gibi DT albümü bekliyor. Ahmet Testament Caner ile Cem Metallica,Megadeth ve bu işin bizce temeli olan Old school thrash gruplarının albümlerini bekliyor. Ama en çok Mekanik'in 2. albümü  🙂

Yeni dalga thrash metal akımı hakkında görüşleriniz nedir? Geçmişe öykünmekten başka işi olmayan onlarca grubun yanında Municipal Waste, Evile ve Toxic Holocaust gibi çok sıkı gruplarda var.

Bahsettiğiniz gruplar tabii ki üst düzey şarkılar yapan gruplar.İnanılmaz kalite var her birinde.Adamlar doğru yolda ki en büyük festivallerde çalıyorlar. Fakat geçmişte çıkan thrash albümlerinin hala anlanarak tüketildiğini düşünmüyoruz açıkçası. Kıyıda köşede kalmış onlarca grup, şarkı ve sound var. Bu görüşe kızacak olanlar olabilir belki ama eski tonların eski sözlerin ruhu en azından Mekanik'i bambaşka bir havaya sokuyor. Biz hep onu arıyoruz.

Müzik dışında Mekanik tayfası neler yapar?

Müzik dışında bir şey yapamıyoruz aslında. Bizim sosyal hayatımız yine gidip başka bi müzik grubunu izlemek. Dışarıda ya Mekanik'i konuşmak için toplanırız ya da konsere gitmek için. Bizi dışarda göremiyorsanız yeni beste yapıyoruzdur.

Sırada klasik Rock Vault sorusu. Unutamadığın bir içki anını bizlerle paylaşır mısın?

Her içki sofrası ayrı bi tat ayrı bi olay ama en keyiflisi Testament Türkiye'ye geldiğinde kaldırdığımız kadehlerdi.

Tek ilgi alanımız müzik

Tek ilgi alanımız müzik

Sitemizi inceleme şansı bulduysanız eğer nasıl bulduğunuz merak ediyorum.

Siteyi güncel takip ediyoruz zaten.Tasarım olarakta içerik olarakta efsane.Her şey elinizin altında ve yerli yabancı söyleşileri kritikleri takip etmek inanılmaz keyifli.
Rock Vault ailesine teşekkür ederiz.

Kapanışta ne söylemek istersiniz? Son sözler için sahne sizin...

1.albüme gösterilen ilgiden dolayı tüm dostlarımıza, konserlerde gelip önde bizimle çıldıran tüm takipçilerimize teşekkürü borç biliriz. Belki ilk defa buradan duydular,ikinci albüme adım adım gidiyoruz. Çok çok daha sıkı bir albüm ile geliyoruz.

Tüm detayları
www.facebook.com/mekanikofficial
http://www.youtube.com/mekanikofficial
sayfalarımızdan takip edebilirler.

Tekrar çok teşekkürler.

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.