Otopsi Raporu : Pantera

1981 yılında Vinnie Paul ve Dimebag Darrell kardeşler tarafından kuruldu. İlk kurulduklarında Kiss etkilenimli glam grubuydular. Rex Brown'ın 1982'de, Phil Anselmo'nun 1986'da gruba katılmasıyla asıl kadro kurulmuş oldu. Metal Magic çıkışlı albümlerden sonra Atco Records ve EastWest etiketleri ile yollarına devam ettiler. Bu süreçte müthiş bir müzikal kariyer sahibi oldular. Heavy metal tarihinin en önemli topluluklarından Pantera sıradaki otopsi raporu konuğumuz oluyor.

"Cowboys From Hell" (1990)

Günay Yunus: Metal müzik aleminin en iyi çıkış yapan albümlerinden.

Cem Küçükertem: 'Dünya tersine dönse vazgeçmem' dediğim grupların başında gelen Pantera'nın bana göre doğuşu, cehennemden gelen kovboyların ilk muhteşem rifleri...

Özgür Özçınar: Yüce gitarist Dimebag'in vefatıyla dağılan Pantera'nın mazisi daha eskilere dayansa da kendileri "Cowboys From Hell" ile dinleyicilere feci takla attırmayı başardı ve genele göre, hatta gruba göre kabul edilmiş bir başlangıç yapmış oldular.

"Vulgar Display Of Power" (1992)

G: Hem ballad hem de thrash metal bu kadar güzel harmanlanamadı, günümüzde bile.

C: Her albümü için geçerli olduğu gibi o kadar çok dinlemişimdir ki her saniye hafızamdadır, muhteşemdir.

Ö: Şahsen hakkında en fazla konuşma duyduğum Pantera albümü, bana göre en iyi Pantera albümü. Şimdi size albümden en sevdiğim parçaları sırasıyla yazıyorum: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11.

"Far Beyond Driven" (1994)

G: Metal müziğin kilometretaşlarından...

C: Bana göre Pantera tarihinin en iyi albümüdür. En çok dinlediğim en çok beğendiğim... Ya ne diyeyim ki şimdi; süperdir.

Ö: " Becoming", "5 Minutes Alone", "I'm Broken" gibi hit parçaların olduğu ve Black Sabbath'a saygıda kusur edilmediği albüm.

"The Great Southern Trendkill" (1996)

G: Pantera'nın en sert albümü.

C: Neden hep klas şeylerin sonu vardır ya... İşte bu albümle yavaş yavaş sona yaklaşmışlardı. Çok sert, çok gaz, bir o kadar da çok karamsar ve bunaltıcı, apayrı bir albüm.

Ö: Çok öfkeli bir albüm. Bazı yerlerde albüm için "The Great Southern Groovekill" derler, katılıyorum.

"Reinventing The Steel" (2000)

G: Pantera'nın son şaheseri.

C: Bu albümle gerçekten çeliği tekrar icat ettiler ve maalesef dağılma dönemi. Aslında konu hakkında çok konuşmalar demeçler yapıldı hepsi bir kenara, bu kadro "Cowboys From Hell" den beri hiç değişmedi ve yaptığı her albüm süper gazdı. Hep söylentiler oldu; Zakk Wylde konusu özellikle... Hiç gerek yok aslında, esas kadro ile her şey iyidi ve o kadrodan herhangi birini alırsanız o olmazdı. Comin' for you we're the cowboys from hell!!!

Ö: Bu albümü kopya CD satan kırolar hasılat yaparken almıştım. Yeni nesil bilmez, bir dönem tanınmış topluluklar yeni albüm çıkardı mı tezgahlara hemen düşüyordu. Bu sayede birçok albüm dinlemiştim ve gerçek manada ilk dinleyip hayli etkilendiğim albüm buydu. 15 yıl geçmesine rağmen çok sık dinlerim. Benim ilkim olduğu için unutamam. Günay'a gösterdiğimde onayı almıştım.

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.