Mephorash - 1557 - Rites Of Nullification

Cüppeli metal...

Çılgın editörümüz Şizo gelen promoları gönderdi ve mutlaka yazı yaz dedi, zorunlu dedi... Eee editör o yapacak bir şey yok, bize de yazmak düşer. Neyse gelelim esas konuya; Mephorash 2010 yılında kurulmuş İsveçli bir black metal grubu. Odium Records etiketi ile çıkan "1557 - Rites Of Nullification" isimli albümü bu sene kaydedip piyasaya sürdüler. Aslında bu grubun çıkarttığı 3'üncü albüm ama daha önce çıkarttıkları 2 albüm hakkında hiç bir bilgim yok, kendileri ile yeni tanıştım. Eski yorumlara bakınca da çok da iyi yorumlar görmedim, çok da bir şey kaybetmediğimi düşünüyorum.

Albüm 4 adet uzun şarkıdan oluşuyor. Her şarkı birden fazla konu ve bölüm içeriyor, hatta zaman zaman şarkının akışını değiştiren bölümler bile koyulmuş fena da olmamış açıkçası. Yüksek tempolu blast'ların üzerine kullanılmış karanlık gitarlar ve bir anda şarkının düşüşü; üzerine de biraz tiyatral vokaller... Fena değil. Şarkıların içine ufak senfonik öğeler de koyulmuş, çok baskın olmuş ama sırıtmamış; yine de çok bana göre değil. Şarkılar ilerledikçe bu bölümlerin grubun tüm saldırganlığını arka plana attığını daha çok hissettiriyor. Albümün görseline ilk baktığımda aslında bundan biraz daha fazlasını beklemiştim ama dinledikçe daha iyi bağlantı kuruluyor. Grubun genel olarak ele aldığı konular okültizm, kara büyüler ve misantropi; insan ırkına ve hayata olan nefret. Bu albümde bu konuları 4 konu başlığı ve 4 karakter üzerinde işlemişler. Bu şekilde bir atmosfer yakalamaya çalışmışlar diyebilirim.

"1557 - Rites Of Nullification" ın kaydında grup 4 kişiden oluşuyor; Mishbar Bovmeph (gitar, bas, vokal), Ayram Etaumiel (gitar, bas), Mashkelah M'Ralaa (vokal) ve N. Tengner (vokal). Bunların dışında her parça da farklı bir kişi konuk vokal olarak katılıyor. Vokallerin biraz tiyatral olduğunu söylemiştim. Açıkçası albüme genel olarak bakınca çok bana göre bir albüm değil, keyif vermedi ama üzerinde kafa yorulmuş bir albüm olmuş. Bu tarz senfonik üzerine blast sevenler için fena bir albüm değil.

PARÇA LİSTESİ:

01. Riphyon - The Tree of Assiyah Putrescent (09:22)
02. Phezur - Dissolving The Sea Of Yetzirah (10:43)
03. Cheidolun - Breaking The Blade Of Beriah (10:41)
04. Berberioth - Vandalising The Throne Of Atziluth (11:45)

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.mephorash.com
www.facebook.com/chaliceofthagirion
www.mephorash.bandcamp.com

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite5
Ruh5
Sunum6
Özgünlük4
Hiç bana göre bir albüm ve grup değil...
5

ŞİDDETİNDE!

Cem Küçükertem

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.