Myrkur - M

Sonunda...

Aslında başlığı bu şekilde atmamın nedeni hem yazacağım yazacağım deyip günlerdir kıçımı kaldırıp yazamadığım yazıyı yazdığım için, hem de tabii ki albümü dinlediğim için. Böyle bir şeyi söylemek için daha çok erken ama açıklandığı zamandan bu yana büyük bir hevesle beklediğim bu albüm benim bu yıl içerisinde dinlediğim en iyiler listesinde yerini alacaktır. Müthiş bir atmosfere sahip olan ve beni bu kadar heyecanlandıran albüm Relapse etiketi ile çıkan Myrkur'un "M" albümü.

New York'lu tek kişilik black metal grubu olan Myrkur bu yıl ilk kez uzun çalar albüm kaydetti. Daha önceleri çok beğenilmiş olan iki single, çok az tutulmuş bir EP ve bir demo kayıdına sahip. Albümün geneline baktığımızda öyle bir atmosfer var ki; 'aman aman' dedirtiyor. Her dinlemeye başladığımda tüylerim diken diken oluyor. Ablamızın temiz vokalleri de tabii bu atmosfere ek olarak boşluğa sürüklüyor. Aslen Danimarkalı olan Myrkur lakaplı ablamız Amalie Bruun; albümün kaydında tüm enstrümanları kendisi çalıyor. Ek olarak Myrkur; İzlanda dilinde karanlık anlamına geliyormuş.

11 adet çok sürükleyici şarkıdan oluşan albümün kapak görselide aynen isminin karşılığı gibi acayip karanlık. Şarkılarda nordik öğeler çok ön planda olduğunu söylememe tabii ki gerek yoktur. Bu konsepte bağlı olarak vurmalı çalgılar ile yapılmış olan bölümler atmosferi ağır derecede desteklemiş. Schizo ile geçenlerde bu albüm hakkında konuşurken albümün atmosferini o kadar çok kafama kazımışım ki ''abi gitarlı bölümleri çıkarırsak al sana WARDRUNA yaa bu kadar şahane olamaz ya'' demiştim.

Relapse Records etiketi altında çıkan albüm CD ve plak formatlarında basılıyor. Albümdeki şarkılardan ''Onde Børn'' için bir de klas bir klip çekildi. Yine meraklıları için ufak bir bilgi olarak plak, picture disc olarak da basılacak. Bence görseli gayet iyi bu durumu değerlendirin diyebilirim. Nordik melodiler, black metal ve kuzey atmosferini bana göre çok iyi harmanlamış ve şarkılar yazılmış olan bu albümü cidden çok tavsiye ediyorum. Bu tarzın meraklıları 'M' albümünü dinlerken bence çok büyük keyif alacaklar.

PARÇA LİSTESİ:

01. Skøgen Skulle Dø (05:17)
02. Hævnen (03:23)
03. Onde Børn (04:09)
04. Vølvens Spådom (01:37)
05. Jeg Er Guden, I Er Tjenerne (04:03)
06. Nordlys (02:15)
07. Mordet (03:41)
08. Byssan Lull (02:38)
09. Dybt I Skoven (03:09)
10. Skaði (04:29)
11. Norn (02:17)

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.myrkurmusic.com
www.facebook.com/myrkurmyrkur
www.myrkur.bandcamp.com

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite7
Ruh9
Sunum7.5
Özgünlük7.5
Çok düşündüm, yazacak bir cacık bulamadım ;) Dinleyin dinleyin, süper albüm.
7.8

ŞİDDETİNDE!

Cem Küçükertem

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.