Mumakil

Selam Thomas! Nasılsın? Şu an İsviçre'de misin? Her şey yolunda mı?

Selam. Şu sıralar her şey yolunda. Güneş geri döndü, böylece bizler için barbekü ve festival mevsimi başladı. Ben Cenevre'de yaşıyorum ve hem grup hem de şahsi işlerim için bitmeyen bir koşturma içindeyim. Ben marangozum ve şu sıralar son derece komplike bir inşaat işinde çalışıyorum.

Yeni albüm adına nasıl karar verdiniz?

Yeni albümün ismi kayıtlarda belli oldu, albüm adı için düşünürken eski bateristimiz Seb bu fikir ile geldi. Bir şarkının sözlerinden çıkmıştı ve albüm adını çok sevdik. Zira albüm adı şarkı sözlerimizde geçen vahşi ve pesimist bakışımıza uyuyor. Şu an içinde yaşadığımız dünayaya bakıp da karamsar olmamak mümkün mü?

Yeni albümün şarkı yazımında ve kayıtlarında geçmiş yıllara göre farklı bir metod izlediniz mi?

Biz her zaman aynı şekilde beste yaparız. Jéjé ve Benjamin riff'leri bulur ve gerisi prova odasında biralar ile şekillenir.

Mumakil ile "Behold The Failure" albümlerinin sound'larını karşılaştırır mısın?

Bence bu kez sound daha kalın ve gürültülü. Birkaç yeni şey denedik. Davullarda trigger kullandık, bas gitar daha belirgin ve birkaç ekipmanı, mesela benim mikrofonumu yeniledik. Böylece daha agresif bir sound yakaladık. Kaydı ise her zaman olduğu gibi kendimiz gerçekleştirdik.

Albümden neler bekliyorsunuz?

Öncekiler ile aynı, hayranlarımızı ve kendimizin mutluluğu, bolca konser ve güzel anılar!

Yakınlarda bir konser albümü ya da DVD yayınlama olasılığı var mı?

Şu aralar yok ama belki bir gün olabilir. Bu konuyu daha önce tartıştık ama şu anda bir plan yok.

Çaldığınız başka gruplar var mı?

Evet, Jéjé Nebra isimli riff'leri 3 ton ağırlığında bir metal grubunda çalıyor! Kevin'ın da çaldığı Benighted ve Disavowed gibi gruplar var. Ve ben crust/hardcore çalan Incrüst ile çalıyorum.

Gelecek konser ve turne planları neler?

Bu yaz konser ve festivallerde yer alacağız. Albüm çıkış partisi eminim çok güzel olacak, bunun yanında Obscene Extreme ve Sylak Open Air gibi festivallerle anılacağız.

Unutmadığınız Mumakil konseri hangisi?

Yakın zamanda Afgrund ile çıktığımız Avrupa turnesinde İspanya konseri mutheşemdi. Kalabalık muhteşemdi ve her şarkı sonunda gülüyorduk. Yine aynı turnenin İspanya ayağında birkaç konser crowdsurf yaptım. Hayranlar bu konuda inanılmaz gaz verdiler yoksa ben ve crowdsurf tamamen ayrı dünyada... Kaçık herifler 🙂

Müziğe nasıl başladın?

'99 yılında bir death metal grubunda çalmaya başladım. Sonrasında Cenevre'de halen görüştüğüm ve iyi ilişkiler içinde olduğum death metal grubu Stump Fucking ile çalma şansım oldu. Sonrasında Jéjé ile tanışıp Mumakil'i kurduk. 10 yıldır kulaklarınıza zarar veriyoruz.

Blastcore akımına başlangıcından bu yana tanık oldun. Bu türden favori grupların kimler?

"Blastcore" ismini tişörtümüzün üzerine eğlence olsun diye bastırmıştık, insanlar bunu fazla ciddiye aldılar. Uzun zaman bunu umursamasam da geçen her yıl bu ismin bize daha çok uyduğunu düşünüyorum. %100 grindcore grubu değiliz; death metal, hardcore ve punk esintileri taşıyoruz. Sevdiğim ve "patlamaya hazır" üç grubu sayayım o zaman soruna cevap olarak; Blockheads, Magrudergrind ve Rotten Sound.

Eklemek istediğin başka bir şeyler var mı? Cevaplarınız için teşekkür ederiz.

Sorularınız için teşekkür ederim. Kedinize dikkat edin. Şu sıralar Türkiye'nin karışık olduğunu biliyorum. Sizleri destekliyourz. Grind on!

BAĞLANTI NOKTALARI:

http://mumakil.bandcamp.com

https://www.facebook.com/Mumakil

https://twitter.com/MumakilBand

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.