Art Gates Records (Haziran)

Unsouled - Evolve

Unsouled, Madrid/İspanya'lı bir topluluk; progresif/thrash metal müziği yapıyorlar. 2001-2005 yıları arasında Krioya olarak biliniyorlardı. 2005 yılında ilk materyal olarak demo çalışması piyasaya sürdüler. İlk albümleri "Start Over" 2009 yılında geldi. Art Gates Records bu albümü baz alarak kendilerini bünyelerine kattı. Bas gitar/bateri/gitar/vokal-gitar dizilişi olan bir topluluk ve Unsouled'ta herhangi popüler bir isim yok diyebiliriz. 5 Haziran'da ikinci albümleri "Evolve" u piyasaya sürdüler. Şunu söylebiliriz ki tonlarca grup arasında pek duyulmamış olmamalarına rağmen enstrüman kabiliyetleri hayli yerinde, parça kompozisyonları açısından şans verilmeyi hakkıyla elde eden bir isim Unsouled. Parçalarını dinlerken müziklerine kendilerinden fazlasıyla bir şeyler kattıklarına tanık olabilirsiniz.

Killus - Feel The Monster

4 kişiden oluşan Portekiz'li Killus'un sahne kostümleri ve sıfatları benim hoş bulmadığım derecede şov ürünü diyebilirim. Elbette bunlar sanatın bir parçası, tipleri beğemeyip dinlememek kadar komik bir sebep olamaz. Zaten müzikleri gayet sıkı olduklarını ispatlıyor, parçalarına kendinizi kaptırıp keyif alabilirsiniz. İlgi çeken riff'lerin farkında olan bir topluluk, kendi müziklerini başarıyla oluşturabilecek bir noktaya erişmiş oldukları da söylenebilir. Önemli topluluklarla sahne almayı başarmış olan Killus'u dinlerken en çok Marilyn Manson tadı aldım ki kendilerinin Nine Inch Nails, Depeche Mode gibi topluluklardan etkilendikleri de biliniyor. Yoğun distortion'lı metal müzik alt yapısı dahilinde endüstriyel/gotik bir tarzda ilerleyen Killus'un "Feel The Monster" adlı Haziran'da çıkan bu çalışmasına kulak vermenizi öneririm.

Secretpath - Wanderer And The Choice

En son ne zaman İtalyan usulü melodik black/death metal müziği dinlediniz? 2008 yılında kurulan Secretpath ilk albümleri "Wanderer And The Choice" u 7 Haziran'da çıkardı. Dinlerken ortalama bir ilk albüm denemesi yaptıklarının farkına varacaksınız. Hani olur ya ilk albümle büyük çıkış yakalarsınız, Secretpath bunlardan biri değil. Vokalist Paolo "The Voices" Ferrante'yi başarılı bulmadığımı söyleyebilirim. Parçalarına farklı bir vokal anlayışı getirmeye çalışmış ama sonuç başarılı değil. Müziklerinde melodi anlayışı yüksek fakat bütünlüğü yakalayamadım. Ekstrem metal müziğinde iç mücadeleler, felsefe gibi konular ilginizi çekiyorsa merakınızdan bir göz atabilirsiniz fakat ben bu çalışmanın uzun vadede giderli bir albüm olduğunu iddia edemeyeceğim. Alt yapı var fakat kalıcılığı memnun edici değil.

La Skala de Richter - Diabolus Notet

Almería, İspanya'lı modern metal 5'lisi La Skala de Richter'in agresif ve keskin riff'lere sahip, melodik albümleri "Diabolus Notet" Haziran ayında piyasaya sürüldü. 2007 yılının Haziran ayında kurulan topluluğun en büyük artısı şüphesiz melodileri. Bu konuda başarılı olan albümün müziği çok hızlı tempolu veyahut bodos değil. Her parçanın kendisine has bir tonu ve gidişatı var. İlk dinlemede topluluğun müziğini ve yumuşak vokallerini seveceğinize eminim. İşte bu albüme bakıp geleceğe dair olumlu şeyler söylemek mümkün yani ekibin sonraki çalışmalarında daha sıkı bir çalışmayla çok daha akılda kalıcı işler yapabileceğine işaret edebiliyoruz. Ekibin şişman ve itici vokalinden gayet başarılı bir ses duyacaksınız, daha siz dinlemeden ben söyleyeyim. Pek sevdik kendilerini, müziklerinden keyif alacaksınız.

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite6.5
Ruh7
Sunum6
Özgünlük5.5
Unsouled bitirmiş, Killus olmuş, Secretpath olmamış, La Skala de Richter sempatik ve gelecekte daha iyi işler beklediğim bir topluluk...
6.3

ŞİDDETİNDE!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.