Suffocation - Blood Oath

Suffocation - Blood Oath

Kariyerinde 19 yılı deviren brutal death metal efsanesi Suffocation dokuzuncu stüdyo albümü ile karşımızda. Albüm aynı zamanda grubun yeni plak firması Nuclear Blast'dan çıkan ilk albüm olma özelliği taşıyor. 2004 yılında tekrar toplanan grubun kariyerininin ikinci döneminde yaptığı en nitelikli iş olarak gördüğüm Blood Oath şahsım adına 2006 tarihli Souls to Deny'ın ağızda bıraktığı kötü tadı fazlası ile siliyor. Grup üyeleri kariyerlerinin ikinci döneminde prodüktör mevkisini Joe Cincotta'ya emanet etmiş ve bunun sonucu prodüksiyon açısından son derece vasat albümler olmuştu; Cincotta geçen beş yıl sonunda Suffocation soundunu ve neler yapması gerektiğini ne mutlu ki çözmüş!Albümü dinleyen her Suffo fanının birleştiği ortak nokta Pierced From Within ve Breeding the Spawn albümlerine selam çakıldığı yönünde. Rock Vault değerlendirme kriterlerine "özgünlük" başlığı koyduğumuza bakmayın, kendi adına death metal gruplarını değerlendirirken eski okul death metale sadakat kavramı öne çıkıyor, bir iki orjinal riff koyarlarsa değmeyin keyfime. Zira gerek thrash metalin, gerekse de death metalin mzüiakl orgüsü bakımında gelişime çok açık türler olmadığını düşünmekteyim. Uzun lafın kısası demek istiyorum ki Amerika'yı yeniden keşfe gerek yok...

On parçalık albümde Suffocation adına ne ararsanız mevcut; Amerika death metal tarihinin altın dörtlüsü içinde yer alan vokalist Frank Mullen'ın dehşet vokalleri, Mike Smith'in hayvansal (daha uygun bir tanım bulamadım, adam baterinin grosslarına adeta eziyet ediyor, "Mental Hemorrhage" parçasına özel dikkat!),  Terence Hoobs ve Guy Marchia'ın gaddar riffleri ve  Derek Boyer'in parmak kanatan bass oyunları... geriye tek eksik kalıyor; o da Doug Cerrito... fakat ne yazık ki o defter yakın zamanda açılmamacasına kapatılmış durumda.

Karşınızda kapağından her notasına taş gibi eski okul bir death metal albümü var. Yenilik peşinde koşanlardansanız daha iyi seçenekler mevcut; ama bahsettiğim kitle dışındaysanız Pestilence ile beraber senenin en kirli, en leş kokulu albümü karşınızda, kaçırmayın!

Parça Listesi

1.Blood Oath
2. Dismal Dream
3. Pray For Forgiveness
4. Images Of Purgatory
5. Cataclysmic Purification
6. Mental Hemorrhage
7. Come Hell Or High Priest
8. Undeserving
9. Provoking The Disturbed
10. Marital Decimation

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite8
Ruh8
Sunum8
Özgünlük8
Suffocation cephesinde ne mutlu ki değişen bir şey yok
8

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.