Diabolizer

Sadece kaliteli olduğuna inandığınız grupları destekleyin!

Rock Vault'tan selamlar! Öncelikle nasılsınız ve günleriniz nasıl geçiyor?

Selamlar. Her şey gayet yolunda gidiyor. Şu sıralar ilk albümümüz üzerinde çalışıyoruz. Aynı zamanda diğer projelerimizin yoğunluğu ile de uğraşmaktayız her birimiz.

Kadıköy'lü başarılı death metal topluluklarından birisiniz. Topluluk elemanları da yeraltı camiasında tanıdık isimler içersinde müzik yapıyor. Diabolizer 2012'de nasıl kuruldu? Kendi içinizde bir süper grup mu yaratmak istemiştiniz?

Grubu 2012 Yaz aylarında ancak hayata geçirebildik diyebilirm aslında. Fikir olarak daha da öncesine dayanıyor grubun geçmişi ama ancak 2012 Yaz aylarında tam kadro bir grup olarak Diabolizer halini aldık. Aberrant ile daha önceleri Burial Invocation'da ve Engulfed'da birlikte müzik yapıyorduk zaten. Benim birikmiş bir takım fikirlerim vardı ve bunlar yavaş yavaş parça haline gelmeye başlayınca daha önce yer aldığımız gruplardan daha da farklı olarak daha hızlı, daha saldırgan, daha bodoz, daha ham bir death metal icra etmek istedik. Abomination ve Malik'te kadroya dahil olunca Diabolizer hayata geçmiş oldu.

Son birkaç yılda death metal bazında topluluk sayıları arttı. Kanımca eskiye göre çok daha kaliteli ürünler ortaya çıkıyor. Bu verimliliğin artış göstermesini neye bağlayabiliriz?

Son yıllarda death metal adına gayet hastalıklı oluşumlar, kaliteli yapımlar piyasaya çıktı. Özellikle son birkaç yıldır eski usül death metal'in tekrar şahlandığını büyük bir iştah ve keyifle gözlemliyorum. Bilemiyorum, bu müziği gerçekten büyük bir haz alarak, işinizi ciddiye alarak icra ediyorsanız ortaya çıkan sonuç elbette ki sağlıklı olacaktır ve tarzın müdavimleri tarafından olumlu değerlendirilecektir.

Gerçekleştirmek istediğiniz yurtiçi ve yurtdışı planlarınızı öğrenebilir miyiz?

Genel olarak şu an için öncelikli olarak hedefimiz albümün kayıt safhasını halledip basım ve dağıtımı için sağlıklı bi label ile çalışmak. Yakın zamanda umuyoruz ki netlik kazanacak bu durum.

Aynı sahneyi paylaşmaktan gurur duyardık diyebileceğiniz topluluklar kimlerdir?

Bu zehiri kapmaya başladıkdan bu zamana kadar yıllardır yaptıkları işleri severek takip ettiğimiz onlarca kült grup var. Aynı zamanda gerçekten yaptıkları işi hissederek yapan, icra ettikleri işte samimi olduğuna inandığımız bir dolu yeni nesil grup var. Kısacası bize göre iyi müziğin olduğu yerde, aynı kafa yapılarında olduğumuz, yaptıkları işlerden keyif aldığımız herhangi bir grup ile sahne almak yeteri kadar keyif verici, tatmin edici olur. Ama illa ki kült gruplardan isim verecek olursam Possessed, Autopsy, Incantation, Grave, Entombed, Dismember, Immolation, Angel Corpse (R.I.P.) sayacağım isimler arasında gelir.

Bağımsız bir topluluksunuz ve sadece "Shadows Of Impending Decimation" adlı bir single çalışmanız var; yayınlanan 2 başarılı parçanız haricinde yeni parçalar yazıyor musunuz? Sıradaki materyal ne olacak? Bir EP? Split? Ya da stüdyo albümü? Bu belliyse Rock Vault'a özel ayrıntılarınızı öğrenmek isteriz.

Evet, şu sıralar ilk albümümüz üzerinde çalışıyoruz. Albümün yazım aşaması sonlanmış durumda. Şu sıralar kayıt öncesi çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

27 yaşında genç ve kaliteli bir gitarist olarak Mustafa Gürcalioğlu ismi yeraltı camiasında saygı görüyor, ülkemizde tarzınızın en başarılı gitaristlerinden birisiniz. Decaying Purity, Engulfed ve Diabolizer'de bunu kanıtlıyorsunuz. Gitara nasıl başladınız? Etkilendiğiniz sanatçılar kimlerdir? Tekniğinizi geliştirmek için hangi metodları kullanıyorsunuz?

Teşekkür ederim. Yani bilmiyorum, sadece death metal dinlemeyi ve çalmayı gerçekten çok fazla seven bir insanım. Tekniğimi geliştirmek için ekstra özen gösterdiğim bir çalışma metodum vs. yok. Yıllardır aşırı miktarda tüketilen metal müziğin benim için metal icra eden bir gitarist olarak olumlu ölçüde yakıt etkisi oldu. Birçok şeyden etkileşim almışımdır yıllar geçtikçe. Bunlar illa ki büyük kült gruplarla, müzisyenlerle sınırlı değil. Yaklaşık 15 yıldır gitar çalıyorum ve bu süreçte olumlu olarak beni etkisi altına olan o kadar çok malzeme var ki yani kısaca şu şu desem gayet yavan kalır.

Son zamanlarda beğenerek dinlediğiniz güncel albümler hangileridir? Bu soruyu death metal ve death metal dışı olarakta düşünebilirsiz.

Purgatory - "Deathkvlt - Grand Ancient Arts", Voidhanger - "The Antagonist", Chaos Inception - "The Abrogation", Maveth - "Coils Of The Black Earth" şu sıralar bolca tükettiğim albümlerden bazıları.

Rock Vault'un klasik sorularından biri var sırada: Hiç unutamadığınız bir içki anınız var mı?

Yok desem yalan olmaz. Usturuplu bir içiciyim.

Sorularımız bu kadar. Müzikal hayatınızda başarılar dileriz. Eklemek isteyeceğiniz bir şey varsa son olarak söz sizde.

Yer verdiğiniz ve desteğiniz için teşekkürler. Sadece kaliteli olduğuna inandığınız grupları destekleyin!

BAĞLANTI NOKTALARI

http://diabolizer.bandcamp.com

http://www.facebook.com/diabolizer

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.