Cannibal Corpse - Torture

"Torture" totalde beklentilerin altında kaldı!

Florida'lı death metal veteranları Cannibal Corpse'u nasıl bilirsiniz? Onlar 12'inci stüdyo albümleri "Torture" ı  Metal Blade Records etiketiyle pek yakında piyasaya sürecekler. Eminim hayatında yolu death metal ile kesişen herkes Cannibal Corpse'u muhakkak dinlemiştir. Onların en çok albüm satan death metal topluluğu olmaları boşuna değildir. Her daim gaddarlardı, sapıklardı. Chris Barnes öncesi ve sonrası olarak topluluk iki hayran kitlesine bölünse de onları bütün olarak değerlendirmeyi başarmıştık. Cannibal Corpse tarzında o kadar grup çıktı ki zamanla iyiyle kötünün çok iyi farkına vardık. Ama söz konusu death metal tanrısı Cannibal Corpse'un son dönemleriyse, grup hala yeni parçalar üretmeye devam ediyor; "Torture" kadrosu, bir önceki "Evisceration Plague" albümü kadrosu ile aynı görünüyor.


"Encased In Concrete" parçasını ilk dinlediğimde yeni albüm için heyecanlıydım. "Demented Aggression" parçasını da hariç tutarsam; 54 dk. süren "Torture" da daha sekizinci parçaya gelindiğinde neden daha bitmediğini düşünür oldum. Bu iyi bir şey olmasa gerek, şu an kadar sayısız Cannibal Corpse parçası dinlemişliği olan biri olarak bunu söylemek istemezdim. Cannibal Corpse'un diğer parçalarına benzemeyen parçalar ürettiğini iddia edebiliriz, hatta çoğu parçalarının eski ve yeni dönemlerinin geliştirilmiş bir şekilde harmanlaması olduğunu da söyleyebiliriz ama bu sefer albümün havasına fazla giremediğimi itiraf etmeliyim. Bu albüme not verirken notu yüksek yazarlar görürseniz bilin ki Cannibal Corpse'a hürmettendir ya da enstrümantalite seviyesinin düşük seviyede olmamasıyla alakalıdır.

Hate Eternal'dan Erik Rutan'ın yapımcılığını üstlendiği "Torture", Cannibal Corpse'un müziğinin geliştirilmiş halini ortaya koyuyor deniliyor ama sonuca bakmak lazım. Birbirinden farklı sapık karakterleri albüm içinde bulabiliyoruz, sözlerde acımasızlık var ama müziğin yeterince acımasız olup olmadığı hakkında şüphelerim var. Mesela "Bloodthirst" dönemi yapılan müziğin daha geliştirilmiş bir halini "Torture" da dinlemek isterdim doğrusu. Aradığım tadı bulamadım dersem yeridir. Sonuçta Cannibal Corpse, Cannibal Corpse'tur. Baslar löngür löngür çalınır, akılda kalıcı riffler yazılır, brutal vokalin en iyi örneklerinden biri verilir, kesik gitar soloları kulakları çınlatır, bateriler kendine has ve seridir gibi gibi... Cannibal Corpse hayranlarının bu albüme vereceği tepkileri zamanla hep birlikte göreceğiz!

PARÇA LİSTESİ

1. Demented Aggression (3:14)
2. Sarcophagic Frenzy (3:42)
3. Scourge Of Iron (4:44)
4. Encased In Concrete (3:13)
5. As Deep As The Knife Will Go (3:25)
6. Intestinal Crank (3:54)
7. Followed Home Then Killed (3:36)
8. The Strangulation Chair (4:09)
9. Caged...Contorted (3:53)
10. Crucifier Avenged (3:46)
11. Rabid (3:04)
12. Torn Through (3:11)

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite8.5
Ruh7
Sunum7
Özgünlük7.5
Albüm piyasaya çıkmadan önce internette dolaşan ilk parçaların dışındaki parçalar bende tatminsizlik yarattı.
7.5

ŞİDDETİNDE!

Özgür Özçınar

3 comments

  1. Özgür Özçınar 31 Temmuz, 2012 at 12:12 Cevapla

    CC bahsettiğin albümden önceleri, daha Barnes'lı dönemlerde death metal tanrılarından biri oluvermişti bile 🙂 Gallery Of Suicide öncesi saygı duymuyorsun gibi anladım, yanlış anladıysam kusuruma bakma Bülenti abi 🙂

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.