Soulfly - Enslaved

Heavy metal'in Bob Marley'i geri döndü!

Lise yıllarımda hayranı olduğum (tanıdığım en büyük Max Cavalera hayranı Günay Yunus'a buradan saygı duruşunda bulunuyorum) "Primitive" albümü çıktığında NME dergisi Max Cavalera'ya "Heavy metal'in Bob Marley'i" ünvanını vermişti. Cavalera o günden bugüne kadar kendi alanında sayısız önemli sanatçıyla kolobrasyon yaptı. Cavalera'nın neden metal müzik arenasında en sevilen frontman'lerden biri olduğunu burada anlatacak değilim. Yolu Sepultura'dan, Soulfly'dan, biraz Nailbomb'dan veya son dönemlerde Cavalera Conspiracy'den geçen dinleyiciler Max'i tanıyorlar. Ama Max ne yaparsa yapsın en büyük bombalarını Sepultura'dayken patlatmıştır. Brezilya'dan Sepultura gibi popüler ve başarılı bir metal grubu çıktıysa, bu isimle dünya metal arenası sallandıysa onun payı çok büyüktür. 1984-1997 yılları arasında Sepultura'da kalan Max Cavalera bugünlerde Soulfly ile yeni sekizinci albümleri olan "Enslaved" i yayınlamaya hazırlanıyor.

Max Cavalera'ya bu albümde gitarda Marc Rizzo eşlik ediyor. Marc, Max'ten sonra 5 albümle Soulfly'a en çok destek vermiş isim konumunda. Bas gitarda 1994–2010 yılları arasında Static-X'e tam gaz destek vermişliği bulunan Tony Campos var ki kendisinin transfer haberini aldığımızda çok sevinmiştik, bu albümde ayrıca "Plata O Plomo" parçasına da vokal yaptığı görülüyor. Veee bateride David Kinkade var. 28 yaşındaki David, Soulfly için belkide en hayırlı transferdir diyebiliriz. Albüme yaptığı katkı tek kelimeyle muazzam ve eminim yeni nesil metal bateristleri de kendisini örnek alıyordur. Onu daha yakından tanımak isterseniz Borknagar'ın 2010 ve 2012 yıllarında piyasaya sürdükleri albümleri dinleyebilirsiniz.

Max boş durmamış, bu albüme death metal/grindcore manyakları Cattle Decapitation'ın beyni Travis Ryan'ı dahil etmiş. Evet, "World Scum" parçasından bahsediyorum. Albüm yayınlanmadan önce piyasaya sürülen ilk Soulfy parçasıydı bu hatırlarsanız. Sonra "Redemption Of Man By God" parçasında çok tanıdık bir isim var. Coal Chamber ve DevilDriver'ın beyni Dez Fafara. Ve son parça "Revengeance" da Richie Cavalera (Incite), Igor Cavalera Jr. ve Zyon Cavalera var. Sülale boyu Cavalera anlayacağınız. O değil de David Kinkade bu albümü tanımlarken "Arise" albümünü işaret ediyor. Doğrusu thrash metal'in tozunu iyiden iyiye yutturan bir albüm bu. Yeni nesil ve eski nesil metal müzik severleri bu albümü dikkate alacaklardır eminim!

PARÇA LİSTESİ

1. Resistance (1:53)
2. World Scum (5:19)
3. Intervention (3:55)
4. Gladiator (4:58)
5. Legions (4:18)
6. American Steel (4:14)
7. Redemption Of Man By God (5:15)
8. Treachery (5:49)
9. Plata O Plomo (4:52)
10. Chains (7:18)
11. Revengeance (5:42)

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite8.5
Ruh8
Sunum8
Özgünlük8
Önce "World Scum", ardından "Gladiator" parçası ile heyecanlanmıştık. Şimdi ise bütün albümün keyfini çıkarmanın zamanı!
8.1

ŞİDDETİNDE!

Özgür Özçınar

4 comments

  1. Günay Yunus 8 Mart, 2012 at 21:06 Cevapla

    Öncelikle yazısında şahsıma yer verdiği için Özgür'e selam çakıyorum buradan.Soulfly'ın yeni kadrosundan bahsetmeden olmaz. Özellikle de David Kinkade'den.Igor Cavalera+Dave Lombardo+Nicholas Barker ve bir tutam Steve Asheim=David Kinkade. Abinin kimyası aynen bu şekilde.Tony Campos abinin gelmesi ise bambaşka bir hava katmış gruba. Max Cavalera yayınladığı her albümde gerek çalıştığı prodüktörler (andy wallace, logan mader) gerekse müziğiyle bir araya getirdiği kişilerle ( fred durst, burton c.bell, chino moreno, tom araya, corey taylor, david vincent…) muazzam bir harmanlama yaptı müziğinde. İşte Soulfly'ı Soulfly yapan özgünlük bu. Max in Sepultura'daki son harikası Roots'ta Mike Patton, Jonathan Davis gibi isimlere yer vermesini unutmamak gerek.
    Albüm Conquer'dan sonra dinlediğim en iyi mix ve mastering e sahip Soulfly albümü.Enstrümantalite üst seviyede her zamanki gibi.Müzik eleştirmenlerinin şehir efsanesi olan" Max Cavalera'nın vocal prosesor kullanması"nı Max bu albümde adeta tokat gibi çarpıyor surata (bkz. World Scum). Albüm Arise ve Beneath The Remains arası bir atmosfere sahip. Ve buradan güzel bir haber ekleyeyim. Max ve Igor Sepultura döneminde günyüzüne çıkmamış ve de çok arka planda kalan parçaları yeniden kaydedeceklerini açıkladılar 😉 Albümde bütün şarkılar birbirinden başarılı şekilde kompoze edilmiş. Favori soracak olursanız Gladiator ve Intervention derim 🙂 Teşekkürler Max, teşekkürler Soulfly. Hadi albümü dinlemeye devam 🙂

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.