Anneke van Giersbergen - Everything Is Changing

Değişen yüzünün parıltısı vokallerine yansıyor!

1995 yılında 3'üncü The Gathering albümü "Mandylion" çıktığında Anneke Van Giersbergen tanınmaya başlamıştı. "Eléanor" ve "Leaves" gibi parçalar doom/gotik metal arenasında popülerleşmişti. "Mandylion" 130.000 den fazla satmıştı. Yani The Gathering'in en çok satış rakamına ulaşan albümünden bahsediyoruz. Kendisi 2007 yılına kadar The Gathering ile birçok başarılı kayda imza attı. 2007'den sonra Agua de Annique adı altında 3 stüdyo albümü kaydetti. Dördüncü stüdyo albümü olan "Everthing Is Changing" ise şu anda üzerinde durmak istediğimiz albüm. Bu albüm Agua de Annique adı altında değil, Anneke Van Giersbergen olarak piyasaya sürüldü.

Bu solo albüm birçok yerde pop/rock olarak geçiyor. Artık rock müziğin içine lirikal olarak eklenmedik konu kalmadı. Bana kalırsa yumuşak bir rock albümü. Anneke'nin vokalistlik konusunda uzman ve metodlu olduğunu bildiğim için parçalarını seslendiriş biçimine şaşırmadım. Müzik icra edilirken sözlerini sırası geldiğinde tane tane okuması ve müzikal uyum içinde buna önem vermesi onu doğaçlama okuyan birçok bayan vokalistten ayırıyor. 38 yaşındaki sanatçının 18'lik bir genç kız gibi okuması ise hayli şaşırtıcı. Ses tonu kendine has ve diri. Hala sesinle oynayarak dinleyiciler için güzel numaralar yapabiliyor.

Bu albüm benim dinletilerim arasında büyük bir yer işgal etmeyecek çünkü çok güçlü değil. Bütün şarkıları defalarca dinleyecek enerjiyi bir daha bulacağımı sanmıyorum. Bütün albümün sözlerini derinlemesine inceledim ve genel olarak sözlerin büyük bir cazibesi olmadığını söyleyebilirim ama yer yer dinleyiciyi etkileyebildiğini de söyleyebilirim. Mesela "1000 Miles Away From You" parçasını güzel bir albüm kapanış parçası olmadığını kim iddia edebilir? Benim favori parçam "Take Me Home" oldu. Eminim albüm içinde Anneke'nin dünyasına girerek sizlerde kendinizden bir şeyler bulabilirsiniz. Duygusal ilişkiler ve kişisel değişimler üzerine bir albüm bu.

PARÇA LİSTESİ

1. Feel Alive (3:37)
2. You Want To Be Free (3:22)
3. Everything Is Changing (3:18)
4. Take Me Home (3:23)
5. I Wake Up (3:29)
6. Circles (4:00)
7. My Boy (4:15)
8. Stay (4:07)
9. Hope, Pray, Dance, Play (3:20)
10. Slow Me Down (2:58)
11. Too Late (4:09)
12. 1000 Miles Away From You (4:57)

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite7.5
Ruh7
Sunum7
Özgünlük7
Eminim albüm içinde Anneke'nin dünyasına girerek sizlerde kendinizden bir şeyler bulabilirsiniz. Duygusal ilişkiler ve kişisel değişimler üzerine bir albüm bu...
7.1

ŞİDDETİNDE!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.