Napalm Death - Utilitarian

Grindcore mevsimi sürüyor!

İngiliz grindore öncüleri Napalm Death'in "Utilitarian" yani "Faydacıl" isimli 15'inci yeni albümlerini konuşma vakti geldi. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki bu topluluğun önemini kavramak adına 1987 tarihli ilk albümleri olan "Scum" dinlenilmelidir. Bu albümün grindcore tarihindeki yeri büyük. Bana kalırsa ben 1990 tarihli "Harmony Corruption" derim. 2000 tarihli "Enemy Of The Music Business" ı da çıktığında dinleyip çok sevmiştim. Napalm Death sürekli müziğini ilerleten bir topluluk. İlk zamanlarından bu zamana kadar müziklerinde birçok farklılığa rastlayabilirsiniz ancak onlar hiç bir zaman duruşlarını kaybetmedi. Politik duruş, antifaşizan bakış açısı, toplumsal konular ve yoğun nefret deyince elbette akla Napalm Death geliyor.

1981 yılından bu yana yeraltı müziğini işgal eden Birmingham, İngiltere'li Napalm Death'in yeni albümünde kadro değişmemiş görünüyor. Bas gitarda Shane Embury, gitar/vokalde Mitch Harris, vokalde Mark "Barney" Greenway ve bateride Danny Herrera var. Tahminimce Napalm Death'i hiç dinlememiş biri baterileri deli işi, vokalleri köpek gibi, müziklerini genel anlamda çok gürültülü bulabilir keza anlattıkları konuların bu müzikle çok iyi bağdaştırdıklarını hatırlatmak isterim. Bu liriklerin pop müzikle birleştirip okuyan bir grup çıksaydı sizce nasıl olurdu diye sormak isterim. Tabii ki samimi olmayacağı %100!

Albümde özellikle "The Wolf I Feed" ve "Leper Colony" adlı parçaları sevdim.Bunun dışında "Analysis Paralysis", "A Gag Reflex" ve bonus parça "Everything In Mono" ya kulak verilmesi gerekiyor. Bu parçaların dışında ne işitirseniz işitin genelde Napalm Death'in 2000 sonrası yaptığı müziklere çağrışım yapılıyor. Özellikle bu albümden önceki "Smear Campaign" ve "Time Waits For No Slave" albümlerini sevmiş olan bir dinleyici bu albümü de dinleyebilir. Dediğim gibi birkaç değişiklik albümde mevcut ama genel hatlarıyla beklenmedik bir Napalm Death albümü değil bu.

PARÇA LİSTESİ

1. Circumspect (2:09)
2. Errors In The Signals (3:00)
3. Everyday Pox (2:10)
4. Protection Racket (3:52)
5. The Wolf I Feed (2:50)
6. Quarantined (2:46)
7. Fall On Their Swords (3:55)
8. Collision Course (3:12)
9. Orders Of Magnitude (3:19)
10. Think Tank Trials (2:25)
11. Blank Look About Face (3:09)
12. Leper Colony (3:20)
13. Nom De Guerre (1:05)
14. Analysis Paralysis (3:20)
15. Opposites Repellent (1:21)
16. A Gag Reflex (3:27)
17. Everything In Mono (Bonus Track) (2:49)

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite9
Ruh9
Sunum8.5
Özgünlük8.5
Özellikle bu albümden önceki "Smear Campaign" ve "Time Waits For No Slave" albümlerini sevmiş olan bir dinleyici bu albümü de dinleyebilir. Dediğim gibi birkaç değişiklik albümde mevcut ama genel hatlarıyla beklenmedik bir Napalm Death albümü değil bu.
8.8

ŞİDDETİNDE!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.