Atheist - Jupiter

Başyapıt olup olmadığı hala tartışılıyor!

Beklenen albüm tabirini sayısız defa işitmişizdir. Daha sonra oturup düşündüğümüzde her albümün beklenen olmadığını farketmişizdir. Ancak bu sefer ki beklenen albüm "Jupiter" ve Florida'lı Atheist'ten geliyor. Atheist en son stüdyo albümü olarak 1993 yılında Elements'i yayınlamıştı. Bununla beraber ilk iki albümleri "Piece Of Time" ve "Unquestionable Presence" yayınlandığında ekstrem müziğin teknik kanadından yaşım gereği bir haberdim. Ben kendilerine zamanında kulak vermediğim dönemlerde onlar şu anda günümüzün birçok topluluğunun çaldığı bir tarzı farklı şekillerde icra ediyorlardı. İşte "Jupiter" in beklenen bir albüm olduğuna ikinci bir kanıt da bu sebeptendir.

Atheist'in 2010 yılında ekstrem bir tarzda dinleyicilere neler verebildiklerine şahit olmak belki de albümü dinlerken en keyif aldığımız şey oluyor. Bir taraftan günümüzün teknikalitede aşmış topluluklarını düşünüyorsunuz, öbür yandan Atheist'in 17 yıl sonra hangi noktada bulunduğunu görüyorsunuz. "Unquestionable Presence: Live At Wacken" çalışmalarıyla dinleyicilerinin yeni albüm heyecanını üçe katlayan Atheist'in bas gitarist eksiklikleri ile birlikte yollarına Kelly Shaefer, Steve Flynn, Sonny Carson ve Chris Baker şeklinde devam ettikleri göze çarpıyor. Ama sonuca bakıldığında işler şimdilik yolunda gidiyor diyebiliriz. "Jupiter" albümü "başyapıt mı değil mi?" tartışılsa da dinleyiciye gayet keyifli bir deneyim sunuluyor.

Season Of Mist çıkışlı "Jupiter" in ilk parçası "Second To Sun", bununla birlikte "Live And Live Again" parçalarının etkisinden kısa sürede kurtulamıyorsunuz. Harika "Fictitious Glide" ve "Fraudulent Cloth" parçalarından sonra gelen "Faux King Christ" parçasında dinleyicilere farklı tatlar sunuluyor. Doğrusu tarzına göre enstrümantal açıdan oldukça zengin bir albüm olan "Jupiter" i tüm teknik death metal severler, caz ve progresif müzik severler, ekstrem müzik dinleyicileri ilgi gösterebilir diye düşünüyorum. Çalışma sadece bas gitarist Jonathan Thompson'ı dinlemek için bile edinebilir dersek abartmayız. Miksajları Jason Suecof (Chimaira, DevilDriver) tarafından yapılan "Jupiter" in kayıtları cam gibi, dinlerken enstrümanları rahatlıkla birbirinden ayırt edebiliyorsunuz. Son olarak kapak çalışmasının Eliran Kantor (Testament, GWAR) tarafından yapıldığını not düşelim!

PARÇA LİSTESİ

01. Second To Sun, 02. Fictitious Glide, 03. Fraudulent Cloth, 04. Live And Live Again, 05. Faux King Christ, 06. Tortoise The Titan, 07. When The Beast, 08. Third Person.

BAĞLANTI NOKTALARI

http://www.atheistmusic.com

http://www.myspace.com/kellysatheistwebsite

http://www.season-of-mist.com

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite9
Ruh9
Sunum8.5
Özgünlük9
"Second To Sun" güzel single, albüm ise 17 yıl gecikmeli. İyi bakın dinleyin, ekmek fırını gibi albüm yapan bir grup değil.
8.9

ŞİDDETİNDE!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.