Iron Thrones - Visions Of Light

Iron Thrones - Visions Of Light

Son yıllarda amatör isimlerin binbir zorlukla çıkardıkları albümleri internet üzerinden hayranları ile paylaşıyor olması sıklıkla rutin bir pazarlama taktiği oldu, öyle ki pek çok dev isim bile artık albümlerini internet üzerinden yayınlama yolunu seçiyor; ne kadar burun kıvırırsak kıvıralım yakın gelecekte basılı albümler sadece kolleksiyonerler için limitli sayıda yayınlanacak eserler olma yolunda. Özellikle yurdum topraklarında yayınlanan bedava demo, E.P. ve albümler ciddi anlamda can sıkıcı zira bizleri özensiz booklet, yetersiz sunum ve kötü kayıt bekliyor. Fakat Minnesota kökenli Iron Thrones "bedava albüm" kavramına dair kafanızdaki tüm ön yargıları yıkacak bir iş ile karşınızda.

 Grubun kısa hikayesine göz atarsak; Minnesota'da kurulan Nehemiah isimli metalcore grubu The Asphyxiation Process isimli albüm ve hemen arkasından yayınladıkları Lenore isimli E.P. sonrası tarihin tozlu raflarında yerini alırken grubun küllerinden Everest doğuyor. Everest'in de ömrü Where the Earth Meets the Sky isimli E.P. ile sınırlı olunca gitarist Steve Henningsgard arkadaşları ile beraber kritik konumuz Iron Thrones'u toparlıyor. Grubun ilk eseri Visions of Light özellikle Opeth sevenleri fazlası ile tatmin edecek.

Iron Thrones bir önceki paragrafta da yazdığım üzere Opeth tarzı progresif metal çalıyor, pek çok güzel riff akustik pasajlar ile süsleniyor ve vokalist kükremeleri ve çığlıkları ile müzikal kaosa destek veriyor. Enstrumanlarına son derece hakim olan grup üyeleri icra ettikleri tarzın hakkını verirken kayıt kalitesi ve prodüksiyon göz dolduruyor. Dokuz parçalık albümde ortalama şarkı süresi 5.74, fakat grup gerek akıcı besteleri gerekse de akıl dolu iniş ve çıkışları ile sizi sıkmadan parçalarını dinletebiliyor. Uzun parçalarına, tüm o iniş çıkışlara, ve değişken müzikal yapıya rağmen grup yarattığı başarılı ve özgün atmosfer ile kendini sıkmadan dinletebiliyor. Öyle ki albümün sihri enstrumantel parçalarda bile kendini gösteriyor. Bu müziği eleştirecek kadar tarza hakim olmasam da iniş ve çıkışları ile "Still Waters", akustik gitar pasajları ile keyif veren "The Final Farewell" ve uzun süresine rağmen kendini dinleten "Cover of Smoke" benim için albümün parlayan yıldızları. Sonuç olarak albümü dinleyin, dinletin, gruba desteğinizi esirgemeyin!

1. Swell To The Surface 3:23
2. The Dark Design 5:32
3. Heart Of The Light 5:36
4. Still Waters 7:02
5. The Final Farewell 6:39
6. Illumination 5:44
7. Wading 2:48
8. Cover Of Smoke 12:07
9. Shadows Revealed 4:35

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite8
Ruh8
Sunum8
Özgünlük8
Bedava albümlere dair önyargılarınızı yıkacak özende bir albüm var masada. Dinleyin ve dinletin lütfen
8

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.