Artillery - When Death Comes

Artillery - When Death Comes

Birkaç istisnai örnek haricinde Avrupa thrash soundundan haz etmeyen bendenizin bile sadece By Inheritance gibi usta ötesi bir albüm için Artillery'e hürmetine saygı duyması sürpriz olmamalı. Son yıllarda Exodus, Heathen, Sadus, Laaz Rockit gibi thrash devlerinin birbiri ardına keyif verici isimler ile dönerken Artillery 1999 tarihli B.A.C.K. sonrası on yıl süren sessizliğini When Death Comes ile bozuyor. Sonda yazmam gereken cümleyi başta yazarak albüm analizine geçiyorum;  thrash metal tarihinin tereddütsüz en başarılı geri dönüş albümü karşımızda

Mükemmel albümlere imza atmasına rağmen hak ettiği ilgiyi görmeyen gruplar kategorisinde zirveye oynayan Artillery albüm öncesi gruba dönüp, dönmeyeceğini adeta papatya fallarına bırakan vokalist Flemming Rönsdorf ile yollarını ayırmış, mikrofonu power metal kökenli Søren Nico Adamsen'e teslim etmesi grubun hayranlarının akıllarında soru işaretlerine yol açsa da açılış parçası "When Death Comes " ın delişmen gitar rifflerinin ardından ilk vokal melodisi girince Adamsen'in ne derece isabetli bir seçim olduğunu anlıyorsunuz. Dolu dizgin açılışın ardından thrash metal şovu "Upon My Cross I Crawl" ile tam gaz devam ediyor. Albüme dair duyabileceğim herşeyi duydum dediğiniz anda son yıllarda dinlediğim en iyi thrash metal çalışmalarından (hatta en iyisi) "10.000 Devils" geliyor. Adamsen'in parça boyunca vokal performansı tek kelime ile ders gibi. Sanırım Danimarka hudutlarında vokalistlerin sesine iyi gelen bir şeyler yetişiyor (bknz. King Diamond, kritiğin hemen başında nazlı tavırlarından ötürü giydirdiğimiz Flemming Rönsdorf, Michael Poulsen ve Anders Lundemark)

Son albümün çıkışının üzerinden on yıl geçmesine, thrash metal sahnesinin yeni yetme gruplara kalmasına ve seksenlerdeki başarısızlıkların inadına son derece vahşi ve trendlere takılmayan bir thrash metal eseri var karşımızda. Sözleri, müzikal duruşu ve her biri notasının thrash metal hayranlarına keyif vereceği garanti. Akustik gitar arpejleri ile açılan "Delusions of Grandeur", yaşadığımız günlere son derece yakışan sözleri ile "Damned Religion" ve By Inheritance günlerindeki Orta Doğu etkilenimlerine uzaktan selam çakan "Uniform" albümün ikinci yarısının ağır topları.

Thrash metal severler başta olmak üzere herkese tavsiyemdir. Böyle albümler dinledikçe thrash metal janrının 80'li yıllarda metal sahnesine hakim tür olmasının tesadüf olmadığını bir kez daha anlıyorsunuz.

1. When Death Comes
2. Upon My Cross I Crawl
3. 10.000 Devils
4. Rise Above It All
5. Sandbox Philosophy
6. Delusions of Grandeur
7. Not a Nightmare
8. Damned Religion
9. Uniform
10. The End

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite9
Ruh9
Sunum9
Özgünlük8
Yazının hemen başında söylediğim gibi thrash metal tarihinin en sıkı geri dönüş albümü karşınızda
8.8

ŞİDDETİNDE!

Baran Şahin

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.