Machine Head - Bloodstone & Diamonds

Machine Head - Bloodstone & Diamonds

7 Kasım'da yayınlandı...

2014 yılının müzik dünyası için, özellikle metal ve rock müzik için çok ama çok verimli ve bir o kadar da iyi albümler çıkarak geçtiğini söyleyebiliriz. Bunun en son örneği ise, 90'lı yıllardan beri çıkardığı albümlerle, dönemindeki kimi grupların dağıldığı, kimi grupların da tarzlarından dönüş yaptığı bir dönemde, onlar her albümlerinde müzikalitelerini daha da yükseltmeyi ve birçok müzik festivalinin olmazsa olmazı olmayı başarabildiler. Evet, tahmin ettiğiniz üzere Machine Head'ten bahsediyorum. 8. ve son albümleri "Bloodstone & Diamonds" ile sevenleriyle tekrar buluşan makine kafalar, grubun kurucu üyelerinden bas gitarist ve geri vokalleri üstlenen Adam Duce'tan ve çıktıkları günden beri albümlerini yayınlayan Roadrunner Records firmasından yoksun çıksalar da çizgilerinden ödün vermeden yollarına devam ediyorlar.

Machine Head

Albüm yapımı aşamaları esnasında Adam Duce'un gruptan ayrılması, YouTube üzerinden yeni taze kanı bulma çabaları esnasında Roadrunner Records'un Machine Head ile yollarını ayırması grubun moral motivasyonunu bozmaya yetmemiş. Grubun yakın çevresinden, eski Fear Factory elemanı Christian Olde Walbers'ın Machine Head'in YouTube elemelerinde aday olması, bende dahil birçok seveni tarafından heyecanla karşılansa da makine kafalar sağ gösterip sol vurup Sanctity grubunun gitar/vokali Jared MacEachern' e bas gitarları emanet eder. Ardından Avrupa'nın köklü firmalarından Nuclear Blast ile yeni albüm için sözleşme imzalarlar. Albümün prodüktörlüğü için uzun yıllardır çalıştıkları Colin Richardson'ı ve miksaj içinse birçok önemli albüme çalışmalarıyla imza atmış Andy Sneap ve Steve Lagudi'yi ekibe dahil ederler. Albümün kapak çalışması için Travis Shinn ile çalışılır.

Albüme gelecek olursak, açılış şarkısı ve albümün ilk video çalışmasının yayınlandığı "Now We Die" adlı çalışmadır. Senfonik öğelerle başlayan şarkı, klasik Machine Head rifleriyle bomba etkisi yaratan bir şekilde devam eder. Şarkının aranjesinde özellikle Phil Demmel'ın harmonik soloları, hayranı olduğu Randy Rhoads'un sololarını anımsattı bana. Solo altından devam eden bas rifleriyle Jared MacEachern ise ne kadar doğru bir tercih olduğunu albümün ilk şarkısından itibaren Machine Head hayranlarının gönlünde taht kurmaya başarmıştır kanımca. Bir sonraki şarkı "Killers & Kings" ise headbang severlerin boyunlarını koparacak cinsten, temposu düşmeyen randımanlı gitar sound’uyla albümün kopmadan devam edeceğinin adeta işareti olmuş.

Akabinde gelen "Ghost Will Haunt My Bones" ise "The Blackening" albümlerinden beri oluşturdukları progresif ve fusion içerikli harmonik ve atışmalı riflerle yeni dönem melodik ağırlıklı metalcore gruplarına bu iş böyle yapılır mesajını tokat gibi çarpıyor. "Eyes Of The Dead" isimli çalışma bana "The More Things Change" dönemlerinde kullandıkları breakdown ve beatdown’ların ardından gelen tempolu riflerini anımsattı. “Beneath The Slit" şarkısında Rob Flynn'in melodik vokalleri ve ani grow’ları ile Black Sabbath'ın Ozzy Osbourne dönemindeki işlere selam çakar nitelikte. "Damage Inside" şarkısıyla Machine Head ilk defa bir şarkıda hiç davul rifi kullanmamış, bu şarkıda Rob Flynn'in aranje yeteneğini nasıl ustaca sergilediğine bir kez daha şahit oluyoruz.

"Imagine Cells" adlı sözsüz şarkı Machine Head tarihinde yine bir ilki oluşturuyor. Dr. Bruce Lipton ve Steve Bhaerman ın ünlü Spontaneous Evolution adlı eserinden bir partisyonun audiobook edisyonuna yer vermiş grup. "Take Me Through the Fire" şarkısıyla heavy metal dünyasına selam çakıyorlar. Single’ları “Killers & Kings” şarkısıyla birlikte yayınlanan, ünlü hardcore grubu Ignite'ın "Our Darkest Day/Bleeding" şarkısını yorumlayan grubun albümde bu şarkıya neden yer vermediği de ayrı bir merak konusu. Albümde dikkatimi en çok çeken şarkılar bu şekildeydi, dilerim ülkemize dünya turneleri kapsamında ziyaret eder makine kafalar.

PARÇA LİSTESİ:

01. Now We Die (07:10)
02. Killers & Kings (04:31)
03. Ghosts Will Haunt My Bones (06:06)
04. Night Of Long Knives (06:48)
05. Sail Into The Black (08:29)
06. Eyes Of The Dead (06:24)
07. Beneath The Silt (04:43)
08. In Comes The Flood (07:22)
09. Damage Inside (03:24)
10. Game Over (06:36)
11. Imaginal Cells (03:36)
12. Take Me Through The Fire (05:48)

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.machinehead1.com
www.facebook.com/machinehead
www.twitter.com/mfnh

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite10
Ruh10
Sunum10
Özgünlük10
Machine Head severlerin koleksiyonlarına katacakları ve kült albüm olacak bir albümdür kendileri.
10

ŞİDDETİNDE!

Günay Yunus

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.