Mastic Scum - C T R L

Salzburg'lu grindcore makineleri yine iş başında!

Önce Mart 2014 dediler, sonra 6 Kasım oldu, nihayet yeni 5'inci Mastic Scum albümü "C T R L" 6 Aralık'ta yayınlandı. Ekim ayında "C T R L" nin teknolojik evrim ve toplumun sistematik gelişimine karşı vizyon oluşturacağını müjdeleyen Mastic Scum'ın nihayet amacına ulaşmış olduğu görülüyor. Bu albüm neredeyse bir futbol müsabakasının ilk yarısı kadar sürüyor, dinleyin. Vokalde Maggo Wenzel, gitarda Harry Gandler, bas gitarda Alexander Schmid ve bateride Man Gandler'in sırtladığı Mastic Scum'ın bahsettiğimiz çalışmasını Massacre Records çıkardı. Ben bu konu üzerine iki şey söyleyebilirim. Birincisi Mastic Scum plak firması baskısı görmeden yine kendilerini aşmayı başarmış (her albümlerinde üstüne birer tuğla ekledikleri gibi). İkincisi bu firmanın internet mecrasında topluluğun yeni albüm tanıtımlarına pek fayda katmadıklarını düşünüyorum. İki gün önce materyal çıkaran bir grubun tıklanma oranları çok alt seviyede görünüyor.

İlk fırsatta "Controlled Collapse" parçası ile kendini tanıtan yeni albümün bana göre büyük 3'lüsü "Brute-Force-Methode", "Perceptive Illusion" ve "Create / Negate". Metalforge Stüdyoları'nda kaydedilen, Antfarm Stüdyoları'nda hazır hale getirilen "C T R L" nin Mastic Scum hayranlarınca sevileceği kanaatindeyim. Hoş, benim fikrim hala değişmedi. Topluluğu en sevdiğim "Zero" albümleri ile tanıdım ve bana kalırsa her albümleri ayrı bir güzel. Bu sebeple topluluğun diskografisini satın almak konusunda tereddüt etmeyiniz. 2 kez bu topraklara konsere gelen Mastic Scum'ın müzik yaptıkları süreç esnasında farklı zamanlarda 2 müzisyenini kaybetmesi kötü bir gerçektir. Onlara rağmen Gandler'lar öncülüğünde yoluna devam eden grubun farklı lezzetler sunabilmeleri onlara karşı olan saygımızı, sevgimizi arttırıyor. Benim için "C T R L", Man Must Die'ın "Peace Was Never An Option" albümü sonrası güzel bir tamamlayıcı oldu, tavsiye ederim.

PARÇA LİSTESİ:

01. Controlled Collapse (04:31)
02. Dehumanized (04:13)
03. Cause & Effect (04:21)
04. Brute-Force-Methode (04:09)
05. D1s3mb0d1m3nt (04:02)
06. Rebornation (03:44)
07. Perceptive Illusion (03:20)
08. Hyper-Detection 2.0 (02:25)
09. Create / Negate (03:55)
10. The Vortex Within (03:49)
11. Resurrection (05:42)

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.masticscum.com
www.facebook.com/MasticScum
www.twitter.com/masticscum

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite8
Ruh8.5
Sunum8.5
Özgünlük8.5
Hep derim, toplumla ilgili konulara güzel kafa patlatan bir grubun, her zaman daha fazla ilgiyi hak ettiğine inanırım. Ama internet araştırmalarım bunları göstermiyor. "C T R L" nin liriklerine iyi göz atın, Man Must Die'ın "Antisocial Network" patlaması bu albümde sürüyor adeta.
8.4

ŞİDDETİNDE!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.