Pyrexia - Feast Of Iniquity

New York Death Metal isteyen?

"Pyrexia" ya da ateş, vücut ısısının yükselmesi manasına geliyor; New York'lu Pyrexia, "Feast Of Iniquity" adlı yeni dördüncü albümlerini geçen ay piyasaya sürdü. Vücut ısınızın yükselip yükselmediğine sizler karar vereceksiniz... 23 yıllık mazisi olan Pyrexia şu ana kadar "Sermon Of Mockery" ('93), "System Of The Animal" ('97) ve "Age Of The Wicked" ('07) albümlerini piyasaya sürmüştü. Ben kendilerini Unique Leader Records debut çalışmaları '"Age Of The Wicked" ile tanıdım. Bu albümde çalan gitarist/bas gitarist Lee Cozens ve baterist Justin DiPinto "Feast Of Iniquity" çalışmasında yok. Topluluğa 2011 yılında giren, Iron Lung, Welt, Social Disease ve Suffocation gibi topluluklarla anılan baterist Doug Bohn eşlik ediyor. Fakat "The Pendulum", "Death Wish", "Wheel Of Impunity" ve "The Feast" parçalarında misafir sanatçı pozisyonunda çok önemli bir isim var, o da Dave Culross. Kendisi Suffocation'ın son albümünde de yer almıştı.

Tam 6 yıldır albüm çıkarmayarak sevenlerini fazlasıyla bekleten Pyrexia dersine bu sefer çok iyi çalıştı ve karşımıza yaklaşık 30 dk. süren ikinci bir Unique Leader Records albümüyle geldi. "Infliction" parçalarına çektikleri video klip ile yeni albümlerini tanıtmaya başlayan ekibin yeni albümündeki parçalara birbirinin kopyası diyemiyoruz. İlk zamanlarında brutal death metal çalan, sonraları death/groove metal tarzlarıyla iç içe olan Pyrexia'yı dinleyenler, şu zamana kadar bu grubu brutal teknik death metal çalan diğer bir New York'lu Suffocation'a oldukça benzetmiştir. İlginç! "Feast Of Iniquity" albümünden aldığım tadı "Pinnacle Of Bedlam" dan aldım dersem yalan olur, ya da tam tersi. Ben her iki topluluğun da kendi kulvarlarında yürüdüğünü düşünüyorum. Zaten durup düşündüğünüzde Pyrexia'nin Suffocation kadar büyük olmadığını rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Bu albümün miksajı ve son dokunuşları Chris Harris (Kataklysm, Municipal Waste, 3 Inches Of Blood) tarafından yapıldı, prodüksiyonu gayet başarılı. "The Pendulum" albümdeki favori parçam, "Death Wish" in bateri partisyonları dinleyenleri hayrete düşürüyor; olur da uyum sağlamaya kalkarsanız boynunuz kırılabilir ama değer. "Thy Minion" başlarken "Immortal Rites" (Morbid Angel) dinliyorum sandım, albümde topluluğun Morbid Angel'dan etkilenmişliklerine dair izler bulabiliyorsunuz. "Wheel Of Impunity" ise albümün kesinlikle gizli favorilerinden. Yedinci sıradan daha üstlere oynayabilecek kalitede bir parça. Söylemeden edemeyeceğim ki "The Feast" kapanış çalışması olarak seçilmiş görünüyor ve bana kalırsa da iyi bir seçim. Culross bu albümde neye destek verdiyse hepsi başarılı! Makine gibi davullar, başarılı gırtlak vokaller, öfkeli riff'ler vb. insan işi olmayan bir sürü teknik numara... Bu albüm tam arşivinize layık!

PARÇA LİSTESİ:

01. The Pendulum
02. Infliction
03. Death Wish
04. Cocoon Of Shame
05. Cryptic Summoning
06. Thy Minion
07. Wheel Of Impunity
08. Panzer Tank Lobotomy
09. Born Of A Jackal
10. The Feast

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.facebook.com/PYREXIADEATHMETAL

uniqueleader.com/unique-leader-bands/unique-leader-artists/pyrexia/

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite7.5
Ruh8
Sunum7.5
Özgünlük8
Pyrexia neden bir "Suffocation, Immolation, Incantation olamadı?" sorusu hala havada asılı dursun kaliteli bir NYDM albümü dinlemek istiyorsanız "Feast Of Iniquity" sizler için yaratıldı!
7.8

ŞİDDETİNDE!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.