Morgoth - Ungod

Morgoth - "Ungod"

Hoş geldin Morgoth, hoş geldin Jagger!

'88 yılında kurulan Century Media Records'ın ilk topluluklarından biri olan ve her zaman bu firmadan destek bulan Morgoth'u eski usul death metal dinleyicileri "Cursed" ('91) ve "Odium" ('93) albümleriyle hatırlarlar. Doğrusu Asphyx, Autopsy, Death, Massacre, Obituary ve Pestilence gibi ekiplerle ilgilenenler bir şekilde Alman Morgoth'u da arşivlerine eklemişlerdir. Ne olduysa oldu ve '96 yılında ekip "Feel Sorry For The Fanatic" albümlerini çıkardı ve grubun hayran kitlesi tepe taklak oldu. Ben bu albümle ekibi tanımıştım ve albüm ilgimi çekmişti. Sonradan ilk 2 albümü dinleyince hakikaten "nereden çıkmış bu endüstriyel rock?" demiştim. O günden bu yana 19 yıl Morgoth'tan stüdyo albümü gelmedi. Taa ki "Ungod" a kadar.

Morgoth

Geçen yıl topluluk için çok şey ifade eden Marc Grewe, Morgoth'u bırakmıştı. Bu üzücü bir haberdi. Fakat Disbelief'ten (Disbelief'in beyni) çağrılan yeni vokalist Karsten "Jagger" Jäger'ı daha ilk dinlemede "olmuş bu" puanımı vermiştim. Şimdi albümü de dinledim, gerçekten yerini doldurmuş diyecek kadar Jagger iyi diyebiliriz; bu konuda kimsenin şüphesi olmasın. Ortalama 47 dk. süren albümün içinden favori bulmak çok zor olmadı; "Snakestate", "Black Enemy" ve "God Is Evil" parçalarını atıyorum bir kenara. "Ungod" ın ortasına yerleştirilmiş, albümle aynı adı taşıyan uzun süreli enstrümantal parça dikkatimden kaçmadı. Doğrusu sıradaki hangi parça beni motive edecek diye beklemedeyken biraz duruldum diyebilirim. Son enstrümantal parça "The Dark Sleep" için bunu diyemem. Yine sonlara isabet eden "Traitor" ve "Prison In Flesh" gibi parçalar da hiç yabana atılmayacak cinsteler. Keyifli dinlemeler; CD'sini alın, kesinlikle elinizde patlamayacaktır.

PARÇA LİSTESİ:

01. House Of Blood (02:34)
02. Voice Of Slumber (04:52)
03. Snakestate (04:45)
04. Black Enemy (03:45)
05. Descent Into Hell (03:28)
06. Ungod (06:13)
07. Nemesis (04:20)
08. God Is Evil (03:57)
09. Traitor (03:58)
10. Prison In Flesh (03:31)
11. The Dark Sleep (05:00)

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.morgoth-band.org
www.facebook.com/morgothofficial

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite7
Ruh7
Sunum8
Özgünlük7
Bu albümün hakkı 7.5 gibi bir puan olsa da (başyapıt beklemeyin) ben özellikle 8 vermek istiyorum. Bunun 2 sebebi var; birincisi Morgoth '96 yılındaki gibi bir albüm yapmakla diretmedi, sevilen işlerini icra ettiler ve 19 yıl sonra müzik yapmayı tercih ettiler yani bırakabilirlerdi. İkinci sebep ise Karsten "Jagger" Jäger transferi %100 yerinde görünüyor. Güzel bir geri dönüş albümü.
7.3

ŞİDDETİNDE!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.