Slayer - Repentless

Konuşulanlardan daha çok, işittiklerinize inanmaya devam edin...

Uzun zamandır beklediğim Slayer'ın yeni albümü "Repentless" ı edinip (her albüm kritiğimde olduğu gibi) pür dikkat dinledim ve sizlerle yorumlarımı paylaşacağım. Ancak kritiğe başlamadan önce söylemek istediğim şeyler var. Müzik dünyasında tüm zorluklara rağmen albüm çıkarmanın, emek harcamanın ne denli zorlu olduğunu bir kez daha hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Slayer bu albümde bu zorluğu, efsane gitaristleri Jeff Hannemann’ın aramızdan ayrılışıyla, kendilerini müzik dünyasına kazandıran ve yıllarca omuz omuza verdikleri emek ve savaşta yanı başlarında bulunan Rick Rubin ile albüm yapmama kararı ve yıllardır yer aldıkları American Records ile yollarını ayırmaları ile bu zorlukları oldukça yaşamıştır.

Belli bir çizgisi, duruşu ve de ekibi olan bir grubun, yepyeni başlangıçlara yelken açması alkışlanacak bir harekettir açıkçası. İlk adım olarak Exodus’un gitaristi Gary Holt’u ve kadim dostları Paul Bostaph’ı kadrolarına kattılar,ardından bir dönemin efsane prodüktörlerinden Terry Date ile masaya oturdular ve son olarak özellikle Amerikan gruplarına verdiği destek ile yeniden çığ gibi büyüyen Nuclear Blast firmasıyla anlaştılar ve bu zorlu yolda yeni başlangıç yaptı eski kurtlar. Şimdi müzik fanatizmini bırakalım ve şapkamızı öne koyalım. Gary Holt’u Jeff Hannemann ile kıyaslamak yerine, Gary Holt’lu Slayer’ı objektif bir şekilde dinleyelim. Albümün kapak çalışması "Diabolus In Musica" dan sonra yaptıkları en iyi albüm konsept ve kapak çalışması, bunu unutmayalım.

Albümün açılışı "Delusions Of Saviour" introsu, daha başlangıçtan bir gol attırıyor dinleyiciye. Ardından albüm ile aynı adı taşıyan "Repentless" şarkısı ile grup, yapısal taşları olan klasikleşmiş Slayer formülüzesi olan tap-tech davul ritmleri, sektirmeli gitar rifleri ve hızlı şan, kesik nakarat vokallerini, "Divine Intervention" dönemlerindeki kayıt teknolojisini Terry Date stili ile birleştirip çok güzel bir harman çıkarmışlar. Keşke Slayer daha önce Terry Date ile çalışsaydı dedirtti bana net bir şekilde. Ardından gelen "Take Control" şarkısı tarzlarının temelinden ödün vermeden yeni formüller eklediklerini gözler önüne seriyor. Bir sonraki çalışma "Vices" Paul Bostaph’ın Slayer ile çalışmaya hasret kaldığını bol ride'lı ve bol ataklı davul partisyonlarıyla belli ediyor.

Bir sonraki çalışma "Cast The First Stone" özellikle ilk 35 saniyesiyle, yeni jenerasyon metal gruplarının modern teknolojinin nimetlerine rağmen yaptıkları atmosferi "Amfi mikrofonlama ile olur bu işler gençler" diyerek yaşlı kurtlar kapak yapıyorlar, çalışmanın 02:17’de başlayan Gary Holt solosunun da ayrı bir konu olarak da değerlendirilmesi gerek, Paul Bostaph ile uyumları sanki yıllarca birlikte çalmışçasına rahat ve akıcı. Gelelim "When The Stillness Come" adlı bir sonraki çalışmaya. Slayer bu kompozisyon yapısını "Seasons In The Abyss” - “South Of Heaven" dönemlerinde yazsaydı thrash metal dünyasına bambaşka bir boyut daha katarlardı. "Chasing Death" isimli bir sonraki çalışmada ise daha evvel de bahsettiğim gibi yeniliklere adım atmaya başlayan bir Slayer çalışması durumu mevcut.

Ve geldik albüm çıkmadan sosyal mecralarda yayınladıkları "Implode" adlı çalışmaya. Oldschool Slayer ezgileri içeren şarkı her ne kadar Slayer fanlarını pek memnun etmese de albümün nükleer bombası olarak nitelendirebilirim. "Piano Wire" ivmeli süreçte ilerleyen albümde metronomu biraz dengeleyici bir çalışma olmuş. 02:18’de Paul Bostaph’ın aksak davulla başlayan ardından hızlanan ve ani bitirişle tamamladığı sürpriziyle karşı karşıya kalıyoruz. "Atrocity Ventor" a gelecek olursak "Bravo Gary Holt" dedirtecek bir açılışla hakkımızı helal ediyoruz. "You Against You"; "Divine Intervention" ve "God Hates Us All" dönemi ezgilerinin bir harmanı olarak tokat atıyor bize. Final şarkısı "Pride In Prejudice" adeta bir sonraki albümü sabırla bekleyin dedirten ucu açık bir finalle kapatıyor albümü.

PARÇA LİSTESİ:

01. Delusions Of Saviour (01:55)
02. Repentless (03:20)
03. Take Control (03:14)
04. Vices (03:32)
05. Cast The First Stone (03:43)
06. When The Stillness Comes (04:21)
07. Chasing Death (03:45)
08. Implode (03:49)
09. Piano Wire (02:49)
10. Atrocity Vendor (02:55)
11. You Against You (04:21)
12. Pride In Prejudice (04:14)

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.slayer.net
www.facebook.com/slayer
www.twitter.com/slayer

RICHTER ÖLÇEĞİNE GÖRE...

Müzikalite8
Ruh7
Sunum8
Özgünlük8
Bu albümü sindirerek dinleyin, Slayer bu albümüyle sonraki yıllarda daha da iyi hatırlanacaktır dostlarım...
7.8

ŞİDDETİNDE!

Günay Yunus

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.