Selam Linus! Şu sıralar nelerle uğraşıyorsunuz?

Selam! Ocak ayı sonunda çıkış albümümüz "The Malkuth Grimoire" un mikslerini tamamladık. Bu albümünün bütçesi internetten açtığımız kampanya ile toplandı. Şimdi ise albümü yapmamızı sağlayan hayranlara göndereceğimiz paketleri hazırlıyor ve bir yandan da 17 Mart'ta yayınlanacak albümün tanıtım çalışmalarına bakıyoruz.

Alkaloid kadrosunda Necrophagist, Obscura, Spawn Of Possession, Aborted, Dark Fortress, God Dethroned, Blotted Science ve Noneuclid elemanları var. Bu grupta çalmak nasıl bir his?

Kariyerimde öyle bir noktadayım ki müzik yapmak için daha ideal bir kadro düşünemiyorum. Alkaloid yetenekli ve aynı zamanda birbirleriyle iyi arkadaşa elemanlardan kurulu bir grup. Grup arasındaki kimya ve besteler muhteşem. Geçmiş gruplarımıza bakan herkes bizi bir kayıt grubu ya da yan proje görüyor ama Alkaloid tam zamanlı bir grup ve gelecek için büyük planlarımız var.

Kampanyanız müthişti ve çıkış tarihi 17 Mart yaklaşıyor... Hislerini paylaşır mısın?

Bu kampanyanın iyi noktası müziğimiz hakkında çok erken dönüş almak. Şimdi destekçiler ve grup elemanları dışındaki dünyanın da bizle aynı heyecanı paylaştığını umuyorum.

Alkaloid - "The Malkuth Grimoire"

"The Malkuth Grimoire" albümünün hikayesini anlatır mısın?

Albüm süper güçler, büyüler, melekler ve şeytanlar üzerine bir kitaptan alıntı. Malkuth evrene hayat sunan Kabalistik öğretilerde bir ağaç. Tarihte insanlar açıklayamadığı şeyleri sihirlere dayandırmış, geçmişte binlerce yıl sihirlere dayandırılan şeyler bugün bilim ile açıklansa da insanlar hala bunlara inanmaya devam ediyor. Bu albüm fiziksel dünyamızın sihirleri de içine alacak kadar komplike olduğu ile ilgili.

Tasarımı kim yaptı ve müzikle bağı nedir?

Görsel tasarım müzikal kimliğimiz ile bağlantılı. Tasarımı Alman fotografçı Christian Martin Weiss (www.christian-martin-weiss.com) yaptı. Vizyonumuzu yakalamak noktasında çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Bütün görsel tasarım ona ait. Kapakta hepimizin yüzü bir maske gibi çamurla kaplı. Maskelerin gerçekliği sakladığını düşünüyorum. Bu da bir kez daha bizi albümün sözlerine bağlıyor. Pek çok metal grubu gibi görsel bir konsept oluşturmaya çalıştık. Çoğunluğun aksine okunmayan ya da Blade Runner'dan arak bir logo olmasın istiyoruz. Ama her şeye rağmen tasarımlarımız müziğimiz gibi karanlık ve çürümüş.

Aldığınız reaksiyonlar nasıl?

Pek çok insan yeni bir grup olmamıza rağmen kampanyamızı destekledi. İnsanlar para haracayacaksa duydukları şeyin kendine özgü olmasını istiyor. Bu güven için minnetarız ve dünyanın geri kalanınında bizi kucaklamasını bekliyoruz.

Alkaloid

Belli olan bir tur ya da festival programı var mı?

Hayır şu anda yok. Turne ya da konser planı yapmadan albümün yayınlanmasını bekliyoruz. Bu organizatörlere müziğimiz hakkında daha net bir fikir verecektir.

Kitlenin sürekli metali alt türlere ayırma gayretine ne diyeceksin?

Metal insanların duygularını pek çok farklı şekilde anlatma imkanı veren bir tarz. İnsan beyni yapıları sever ve bu nedenle firmaların alt kategori oluşturma çabalarını anlıyorum. Ama her bir türün hayranının kendi dünyasında yaşamasını sevmiyorum. Black metal hayranları power metal hayranlarınından, hard rock dinleyicileri death metal dinleyicilerinden nefret ediyor. İnsanlar biraz daha açık görüşlü olsa pek çok grup o an popüler olan tarzları kopyalamaktan kurtulacak.

Şu sıralar büyük gruplar bile albüm ve konser biletlerini satarken zorlanıyor. Bu durum yeraltı gruplarını nasıl etkiliyor?

Yasadışı dosya paylaşımı müziğin değerini öldürdü. Bir grubun artık albüm satışları ile hayatını kazanması imkansız bunun için pek çok grup hayatını turnede geçiriyor. Bu bir yandan yeraltı sahnesini güçlendirse de haftada beş konser veren grupların seyirci tepkisi ve heyecanını takibini imkansız kılıyor. Her şeye rağmen metal kitlesini müziklerine sahip çıktıkları için seviyorum. Onlar müziğin değerinin farkında ve gruplarına sahip çıkıyor. Alman listeleri pek çok yeraltı grubu ile dolu. Büyük grupların bilet satamaması ise tamamen yeni bir olay. Gruplar büyüdükçe arkadan daha çok küçük grup geliyor. Kitle bence ikiye ayrılmış durumda. İlk grup sadece radyoların, firmaların tanıttığı, büyük festivallerde çalan grupları dinliyor. Bu neden Metallica'nın halen büyük olduğunu gösteriyor. Onlar geçmişte harika işler yaptılar ama "Lulu" gibi utanç verici işleri, berbat albümleri ve kötü sahneleri var. Geçen sene Almanya'da headliner oldukları bir konserde parçaya üçüncü seferde doğru girdiler. İkinci grup ise yeraltını destekliyor. Spotify ve Bandcamp sayesinde hem gruplar müziğini rahat yayıyor hemde kitlelere ulaşıyor. Bu müziğin kalitesini arttırıyor.

Linus Klausenitzer

Yıl yeni bitti ve 2014'ün sana göre en iyileri nelerdi?

Bence Scar Symmetry, "The Singularity, Phase 1: Neohumanity" ile kariyerinin en iyi albümünü yaptı. Bunun yanında yeni Cynic albümünde Sean Melone yine inanılmaz bas melodileri yazdı. Beyond Creation, Threshold, Triptykon, Devin Townsend ve Marty Friedman dinlediğim diğer isimler. Yeni Judas Priest albümünü de sevdim.

Kendi albümünüz dışında bu sene beklediğiniz albümler nedir?

Exivious elemanları Our Ocean isimli bir grup kurdu ve grubu merak ediyorum. Katatonia'nın yeni konser albümü ve yenilenmiş kadrosunu beklediğim Megadeth'i de unutmamak lazım.

Kendi tınıları ile yola başlayan yeni gruplara tavsiyeniz nedir?

İyi bir albüm yaptığınıza inanıyorsanız büyümenin en iyi yolu bölgenizde sık sık canlı çalmak. Bu hem grup olarak yeteneklerinizi arttıracak hem de yeni insanlar ile iletişime geçip hemde hayran kitlenizi arttırmanızı sağlar. Hem de kendinizi bulursunuz! Aktif olun, kendi müziğinizi duyurmak adına metotlar geliştirin. İnsanların sizi duyması için beklemeyin. Tanınmanın tek yolu Facebook sayfası oluşturup sürekli "beğen" isteği ile taciz etmek değil.

Rock Vault Zine hakkında neler düşünüyorsunuz?

Ne yazık ki Türkçe anlamıyorum fakat sitenizdeki çeşitliliğ sevdim.

Kapanışta bize bir mesajınız var mı? Zamanınızı ayırıp bizi cevapladığınız için teşekkürler!

Kampanyamızı destekleyen herkese teşekkürler. Bizi daha önce duymadıysanız web sitemize girip parçalarımızı dinleyebilirsiniz. Röportaj için teşekkürler! Yolda görüşmek üzere!

BAĞLANTI NOKTALARI:

www.alkaloid-band.com/band
www.facebook.com/alkaloid.metal
www.twitter.com/alkaloidband
www.youtube.com/c/alkaloidbandmetal

Özgür Özçınar

2 comments

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.