Avulsed

Selam Dave! İstanbul konseriniz muhteşemdi! Tekrar teşekkürler! Sahne performansınız, konser mekanları ve daha da önemlisi Türk seyircisi için neler düşünüyorsun?

Teşekkürler, konserleri beğenmen beni mutlu etti. Hem Ankara hem de İstanbul konserleri harikaydı! İkisinden de hoşlandıysak da İstanbul seyircisi sanki daha deliydi, hehe!

Konser sonrası sizlerle Taksim sokaklarında rastlaştık. Neler yaptınız?

Fazla bir şey yapmadık, Ketum tayfası ile ıslak hamburger ve döner yedik! Peşine Dorock Bar'a geçtik ve birkaç bira içip çalan grubu dinledik.

Şu an aktif olarak çaldığın kaç grup var? Malum ismin çok sayıda grup ile anılıyor.

İnan hatırlamıyorum, haha! Tek grubum Avulsed. Putrevore, Christ Denied, Holycide, Yskelgroth, Unwom gibilere proje diyelim ve geçmişte bir şekilde dahil olduğum Golgotha, Anaëmia gibi gruplarda var.

Bahsettiğin proje gruplarından Golgotha'yı hatırlıyoruz. 2000'lerin başında edindiğimiz her fanzinin içinde grubun flyer'ı yer alırdı. Golgotha hala aktif mi?

Aslında Golgotha bir proje değil, benim vokal yaptığım bir gruptu. Onların 2005 tarihli albümünde vokal yaptım ve beraber üç konser verdik ama sonrasında grup yeniden dağıldı. Şu an geri dönseler bile onlarla çalışmayı düşünmüyorum.

Albüm kapakları, grup logoları tasarımı konusunda da başarılısın. Tasarladıkların arasında en beğendiğin işin hangisi?

Aslına bakarsan ben kendimi sanatçı olarak görmüyorum, sadece doğru düzenlemeleri ve parçaları bir araya getiriyorum. İşlerim arasında en sevdiğini seç dersen, sanırım Dissect, Multiplex, Putrevore, Eruption gibi gruplara son yaptığım tasarımlar bir adım öne çıkıyor.

Vokalist olarak esin kaynakların kimler?

Bu işe başlarken Funebre, Crematory, Rottrevore, Pyrexia, Dissect, God Macabre gibi pek çok grubu ve daha birçoğunu severek dinlesem de asla kimse gibi söylemeye gayret etmedim, evet tüm dinlediğim gruplardan esinlendim ama kendi tarzımı yaratmaya gayret ettim.

Büyük bir W.A.S.P. hayranı olduğunu biliyoruz, bize en sevdiğin W.A.S.P albümünü söyler misin? Şahsi favorimiz “Crimson Idol” ve asla onların o albümü aşamayacaklarını düşünüyoruz. Ve ileride Avulsed'dan yeni bir W.A.S.P. yorumu duyma şansımız nedir?

Benim en sevdiğim albüm "The Last Command", bunun yanında ilk albümleri ve "Inside The Electric Circus" albümünü de severim. "The Crimson Idol" benim en az sevdiğim albüm ve benim için biraz sıkıcı. Avulsed cephesinden yeni bir W.A.S.P. yorumu pek olası değil ama yan projelerimden birinde neden olmasın, haha!

Müzikal esinlemelerden konuşurken sormadan geçemeyeceğiz; hiç "keşke ben yazsaydım" dediğin bir albüm var mı?

Evet, keşke Demigod isimli grubun "Slumber Of Sullen Eyes" albümünü yazmış olsaydım. Bu benim için en mükemmel ve en dolu death metal albümü. Albümde melodi, brutalite, sertlik ne ararsan son derece dengeli bir şekilde var, ne diyebilirim ki sadece mükemmel!

Bu soruyla biraz geçmişe döneceğiz, merak ettiğimiz şu plak firmanın adının neden Repulse Records'dan Xtreem Music'e değiştirdin? Hatırladığımız kadarıyla o dönemler çokça grup size sataşıyordu?

Hayır, olayın sataşmalarla alakası yok zaten sataşan grup sayısı bir elin parmaklarını geçmez. İsim değişikliğin tek nedeni Repulse Records'un iflası idi; borçları ödemek için eski firmayı sattım ve kendi başıma Xtreem Music'e başladım. Drowned Prod., Repulse Rec. ve Xtreem Music'in kalbi ve beyni aynı adama, yani bana ait.

Xtreem Music'in geldiği yerden memnun musun?

Evet, öncelikle bu benim en uzun süreli devam eden firmam. Bunun yanında grupların rahatlıkla albüm çıkartabildiği ama 90'ların başındaki durum ile kıyaslarsan beş katı az albüm sattığı piyasada bir ekstrem metal firmasının bu kadar dayanabilmesi mucizedir. 11 yılda Xtreem Music etiketi ile tam 120 albüm yayınladık.

Yeni Avulsed albümünün kayıt ve yazım aşamasını diğer albümler ile kıyaslarsan bize neler söylersin?

Farklı hiçbir şey yok, alışılageldik şekilde ağır ilerliyor haha! Önümüzdeki ay yazım aşamasını tamamladığımız ve "Ritual Zombi" adını taşıyacak altıncı stüdyo albümümüz için kayda giriyoruz ve belirtmem gerek bu uzun zamandır yaptığımız en iyi şey olacak!

Yeni albüm müziklerinizi bir önceki çalışma "Nullo (The Pleasure Of Self-Mutilation)" ile karşılaştırmanı istesek?

"Nullo" albümünde thrash metal hissiyatı yaratmak istedik. Bu diğer albümlerimizde olmayan farklı ve taze bir yaklaşımdı. Yeni albüm daha köklere yakın olacak, uzun zamandır kullanmadığımız riff'ler kullanacağız. Karşınızda safkan bir death metal albümü olacak. Yeni albüm 100% Avulsed, 100% death metal!

Yeni albümü hangi firma yayınlayacak? Hala Ibex Moon Records ile mi çalışıyorsunuz?

Kimin yayınlayacağını bilmiyoruz. Şu anda iki opsiyonumuz var ama kayıt bitince alternatifler artabilir. Ibex Moon ile artık çalışmıyoruz, onlar bizim için doğru bir firma değil, bizi tanıtmadılar ve hepimiz için onlarla çalışmak kötü bir deneyimdi.

Yeni albüme dair beklentileriniz neler?

Yeni albümden beklentimiz hayranlarımızı ve death metal severleri uyandırmak. Yeni albümle ünlü olmayı beklemiyoruz. Tek beklentimiz bu müziği çalmaya devam etmek ve Türkiye gibi daha önce çalma şansımız olmayan yerlerde konserler verebilmek.

Unutamadığın Avulsed konser anını bizle paylaşır mısın?

2011 yılı Ekim ayında headliner olarak Kolombiya'da bir festivalde 15.000 kişi önünde çalmıştık. Müthiş bir sahne düzeni, ışık ve kamera sistemi vardı, biz çalarken yağmur başladı ve destansıydı! Bir daha böyle bir deneyim yaşayacağımızı sanmıyorum.

Bugünkü death metal sahnesi hakkında görüşlerin nedir?

Bence çok fazla grup var; neredeyse her death metal hayranı bir grup kuruyor, bir webzin yapıyor ya da radyo yayıncılığına soyunuyor. Bu çokluğun sonunda kıskançlık doğuyor ve piyasada herkes kendini üstad sandığı için yardımlaşmada olmuyor. Az sayıda insanının orjinal albümler alması ve birbirine sarılması bir sihir yaratır ama bu sihir kayboldu. Hiç birşey 20 yıl önceki gibi değil buna rağmen hala dışarıda sıkı adamlar ve güzel gruplar var.

Koleksiyoner olduğunu biliyorum. Arşivinde kaç albüm var?

Net sayıyı bilmesemde 5.000 CD, 3.000 LP plak, 2.500 EP’s, 500 t-shirt ve 1.500 civarı kasedim var. Belki daha fazla olabilir, emin değilim, haha!

Boş zamanlarında neler yaparsın?

Herkes gibiyiz, kızlarla takılırız. Konserlere giderim, seyahat yaparım, sinemaya giderim, futbol izlerim ve dinleyebildiğim kadar çok metal müzik albümü dinlerim.

Avulsed şarkı sözleri kan ve vahşete dayanıyor. Eminiz sıkı bir korku filmi izleyicisisiniz. Bize en sevdiğin 3 korku filmini sayarmısın?

Haha, hayır, yanılıyorsun. Ben korku ve gore filmlerden haz etmiyorum, ironik bir durum değil mi, haha! Şarkı sözlerini yazarken ne başka gruplardan etkilenirim, ne de korku filmleri izlerim, sadece aklıma güvenirim. İlla sevdiğin bir korku filmi say dersen favorim "The Thing" dir.

İspanya futbol cenneti ve senin favori takımın Real Madrid. En beğendiğin futbolcu kim? Ve La Liga'da oynayan hangi Türk oyuncuları beğeniyorsun?

Lanet olası Barcelona'da oynuyor olsa da Messi benim en beğendiğim futbolcu, o bence gelmiş geçmiş en iyi oyuncu! Casillas en iyi kaleci, sevdiğim diğer isimler ise Neymar, Iniesta ve Ronaldo. Türk oyunculara gelirsek Mesut Özil'i Türk sayarsan onu da beğeniyorum, haha! Arda Turan'ı da unutmamak gerek.

Daha önce bir Türk grubu dinleme şansın oldu mu, dinlediysen eğer aklında kalanlar kimler?

Evet, yıllardır Türk gruplarını dinliyorum. İlk aklıma gelenler CENOTAPH ve eski PENTAGRAM. Bunun yanında BURIAL INVOCATION, DECAYING PURITY, ENGULFED (yeni grup), CARNOPHAGE, DECIMATION, THRASHFIRE (çok iyiler!) ve KETUM'u seviyorum.

Sırada klasik Rock Vault sorusu, unutamadığın bir içki anını bizimle paylaşır mısın?

Öncelikle söylemem gerek, sıkı bir içici değilim. Bira içmeyi severim, bazende viski ve cin. Genelde kontrollü içerim çünkü sarhoş olmayı sevmem, en son 15 sene önce kadar kusana kadar içmiştim, haha! Genelde evde takılırken içmeyi tercih ederim, alkollüyken sürmek zor çünkü haha!

Özgür Özçınar

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.